חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 הקשר האוירי
1. הרעיון עולה
2. צעדים ראשונים להכנת המסלול
3. הבעיות
4. הנחיתה הראשונה
5. התקדמות - ועיכובים
6. העבודה בפיקודו של מוש
7. מעלליהם של ה"פרימוסים"
8. תיקוני מטוסים בתוך הגוש
9. המטוס המיוחד שלא הגיע בזמן
10. סוף דבר

הצג כדף אחד

 המטוס המיוחד שלא הגיע בזמן

לאורך כל ימי המצור, השקיעו נציגי הגוש מאמצים עילאיים לרכישת מטוס מיוחד שיתאים לנחיתה במסלול תעופה קצר. מר צור, הטייס הראשי של חברת התעופה "אוירון" הודיע בחודש אדר א', שישנה אפשרות לרכוש באנגליה במחיר של 6000-7000 ל"י מטוס דו מנועי מטיפוס "ארוֹון" אשר מתאים להובלת טונה וחצי אספקה והוא יוכל לנחות במסלולי תעופה קצרים. היתה תקווה שמטוס זה, כשיגיע בזמן ארצה, יוכל לפתור את בעיית הבאת תגבורת ונשק לגוש לקראת ימי ההכרעה שהתקרבו – בעזוב הבריטים את הארץ.

ברשות משקי הגוש היה שמור במחלקת ההתיישבות סכום מסויים שנועד לרכישת מכוניות להובלת אספקה. נציגי הגוש הציעו להעביר את הסכום הנ"ל למטרה זו. הם התקשרו גם עם מוסדות "הפועל המזרחי" הארץ ועם חוגי ידידים מחו"ל אשר הבטיחו להשתתף ברכישת המטוס. לאחר מגע עם גורמים שניהלו את ענייני האוירייה ב"הגנה". הובטח להעמיד לרשות האוירון החדש טייס ושרותי קרקע ולאמן טייס נוסף מבני הגוש.

בו בזמן נסע מנהל חברת "אוירון" מר מיכאלי לאנגליה והוא הסכים לקבל על עצמו את ביצוע הקניה, אך בגלל העובדה שהמוסדות המיישבים לא נענו להצעה ולא המציאו את הכסף בזמן, מתוך נימוק שאינם מאמינים שאפשר להעביר את המטוס ארצה, לא בוצעה הקניה בזמן. אנשי הגוש הפעילו לחץ נוסף ומאחר שהוברר כי אמנם הובא מטוס אחר ארצה, הסכימו מוסדות המיישבים להעמיד לרשות הגוש סך של 3000 ל"י למטרה זאת. הועד הפועל של "הפועל המזרחי" העמיד לצורך זה סכום מקביל מהכנסות מגבית תנועתית שנערכה באנגליה והוטל על מר צור לטוס לשם ולסיים את הקניה. מר צור מילא שליחותו והביא את המטוס ארצה, ברם, הוא הגיע שבוע ימים לאחר נפילת הגוש, - והתגבורת אל הגוש הנצורה לא הובאה. לפי הוראות המטכ"ל הוחרם המטוס לצרכי צ.ה.ל. והועסק בהעברת אספקה ותחמושת לירושלים וסדום הנצורות. בחודש יוני, מספר ימים לפני ההפוגה הראשונה, שב מתפקידו לשדה התעופה בתל אביב, ונקלע לשם בעת אזעקה כשהופיעו מטוסי אויב בשמי העיר. הטייס המתנדב, נוצרי מאמריקה, הפנה את המטוס דרומה, כפי הנראה אזל הבנזין והוא נאלץ לנחות בחולות ליד נחל רובין, צפונית מִיבנה. שניים מהאנשים שהיו במטוס הלכו לסייר את הסביבה ולמצוא דרך לישוב עברי. משחזרו למקום, מצאו את הטיס ביחד עם עוד שלושה מהנוסעים הרוגים והמטוס היה שרוף: כפי הנראה נזדמנה כנופיית ערבים למקום והשמידה את המטוס על נוסעיו.

 


8. תיקוני מטוסים בתוך הגוש
 | דף 9 מתוך 10 | 
10. סוף דבר

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD