חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 רשימת המשלטים בגוש-עציון
כפר-עציון

כפר-עציון השתרע על פסגת דהאר אל-קדיס, 965 מטר מעל פני הים. במרחק של שני ק"מ מן הכביש הראשי ירושלים – חברון. הגבעה היתה מוקפת ואדיות ומאחורי הואדיות התרוממו הרים אשר המרחק מהם לכפר היה 400-600 מטר בקו אויר. מצב זה חייב את תפיסת כל הגבעות מסביב ולהציב עליהן משלטים שימנעו מהאויב להטריד את הכפר. דרכי הגישה לכפר מצד צפון-מערב, בו עבר הכביש הפנימי, היו נוחים. לעומת זאת היתה הגישה לכפר בלתי נוחה משאר הצדדים, במיוחד לכלי רכב.

מערכת ההגנה הית הבנויה על שמונה עמדות ראשיות, ומספר עמדות משנה שהקיפו את הכפר מסביב. העמדות נבנו על פני השטח והותאמו לתנאי קרב עם חיל רגלים. מספר מבנים בכל קטעי המשק הותאמו לשמש בעמדות הקו השני. בתי אבן בוצרו ונפתחו בהם אשנבי יריה לצורך לחימה בתחומי הכפר.

בצד המזרחי של המחנה הבטיחו את הגישה לעמדות תעלות קשר או קירות מעבר מבוצרים, אך במערב ובצפון קשה היה לחפור באין למשק קומפרסור מתאים לחציבה בסלע.

בשבועות האחרונים למצור נחפרו חפירות ליד העמדות, לפעולה בעת התקפת תותחים ומרגמות. מחפירות אלה לא היתה שליטה על שטחים נרחבים שמהם עלול היה האויב להתקרב. גם עומקן לא התאים לדרוש. כמה עמדות הוסוו.  סודרו גם עמדות הטעיה.

מפקדת הכפר שכנה ב'נוה-עובדיה' ועברה אחר כך למנזר הגרמני. מרתפו הותאם למקלט, ובהתקפה האחרונה רוכזו בו הפצועים והבלתי לוחמים. למרתף הועברה תחנת השדור של הגוש. המפקדים היו: חבר הקבוצה שסיים קורס מ"מ ארצי וסגנו אף הוא חבר הקבוצה, מפקד מחלקה בפלמ"ח. על ארבעת קטעי האזור היו ממונים חברי הקבוצה, שנים מהם גומרי קורס למפקדים ב'הגנה' ושנים ממשוחררי הפלמ"ח והצבא הבריטי. בזמן הראשון היו רצים מקשרים בין המפקדה לעמדות. אחר כך סודר מנגנון אזעקה חשמלי. בחודש שבט (פברואר) הותקן טלפון שדה שקשר בין המפקדה לעמדות.

מפקדת הגוש שכנה בכפר-עציון. מרכזית טלפון קשרה אותה עם כל המשלטים והישובים והמשדר הגושי – עם המטות בירושלים ובתל-אביב. מכשיר קשר נוסף, מסוג 'צבר' נמצא במקום לשם קשרים עם ישובי הגוש. החל מחדש אדר שודרו במכשיר זה שידורים יומיים אל החברות והילדים ששכנו בירושלים.

בכפר-עציון היתה מרפאת קו"ח ובה רופא כללי. בחדש שבט הותקן כאן בית חולים שדה, מותאם לניתוחים דחופים בהנהלת רופא מנתח שלידו עזר חובש שדה. כתות עזרה ראשונה הודרכו על ידי החובש האזורי חבר הקבוצה. ברשותה של תחנת משטרת הישובים העבריים במקום היו מקלע לואיס ו-33 רובים. בראשית המצור, כלל הנשק הבלתי לגלי מקלע אחד, שתי מרגמות  2", שנים עשר רובים, שמונה תת-מקלעים, שמונה אקדחים ומאתיים רמוני יד.

בכפר היה גם בסיסה של מכונת היריה הכבדה מסוג 'שברצלוזה' שעמדה לרשות הפיקוד הגושי.

לפי התכנית נדרשו להגנת המקום מאה ושלשים איש. לאחר העברת הבלתי לוחמים לירושלים נשארו בכפר שבעים חברים ועשרים חברות.

הדף הקודם | דף 1 מתוך 15 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD