חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 היחידות המגוייסות בגוש-עציון

החל המצור. יחידות "הגנה " שהתאמנו בגוש נשתלבו במערכת ההגנה הגושית. הגיעה גם תגבורת. סגנוני חיים שונים נפגשו. גם הערכת דרכי מלחמה היתה שונה. אנשי משקים חרדים היו לשמור על יצירתם שטפחוה בעמל רב. הם גם הטיבו להכיר את הסכנות הצפויות לגוש. החיילים המגויסים לעזרה שאפו לתפקידי לחימה פעילים ולהנאת חיים שבין קרב לקרב. על אף השוני נרקמו קשרי רעות ובעקבותם באה גם השפעת גומלין.

היחידות הראשונות הגיעו לגוש עוד לפני כ"ח כסלו (11.12.47 ), היום שבו הושם הגוש במצור ("שיירת העשרה ").

 

בהתקרב ימי ההכרעה, הוחלט להקים בגוש-עציון משמר-נע של נוטרים . היחידה היתה מיועדת לתפקידי בטחון כלליים: להבטיח את העובדים בשטחים רחוקים, לסייר בדרכים הפנימיות בגוש ולהבטיח את התחבורה. הנוטרים במשקים שוחררו לתפקידי משמר באיזורים הקרובים לנקודתם. הם גם שמרו ליד המחסום בכביש הפנימי ומלאו תפקידי תצפית. ארבעה מהם נפלו בקרב "שיירת העשרה". בבוא תגבורת לגוש – סטודנטים מהחי"ש – הוחזרו הנוטרים, שלא היו חברי משקים, לירושלים.  (להרחבה ...)

כאמור, השתלבו במערך ההגנה גם יחידות ששהו כאן מקודם.גוש עציון שימש משך שנים בסיס אמונים של ה"הגנה" באיזור ירושלים. התקימו קורסים לטוראים, לסיירים, למחלקות קרביות, לחבלה, לסוגי נשק מיוחדים וגם למכ"ים (מפקדי כתות).

הקורס האחרון שהתקיים בגוש בסוף חשון היה קורס למ"כים, בו השתתפו כ-40 איש, רובם בני ירושלים. אליהם הצטרפו מספר חברים מקבוצת ביריה, ואחדים ממעלה החמישה, נוה אילן וחברים ממשקי הגוש. כשהגיעה מחלקת הפלמ"ח לגוש, הצטרפו שבעה מהם לקורס, והשתתפו בפעולותיו. (להרחבה ...)

בשבת כ"ג כסלו (6.12.47), עוד לפני ההתקפה על שיירת העשרה, הגיעה מירושלים מחלקת חיילי פלמ"ח . היו בה כשלשים איש – שני מ"מים, שני מ"כים, עשרים וכמה טוראים ושלש טוראיות, ועמם דני מס. הם באו לערוך סיורים באזור ולעזור בשמירה, ודני מס - כדי לקבל את הפיקוד על הגוש כולו. . אחד מן החיילים היה הסופר אורי אופק, שביומנו נשארו רשמי המחלקה בימים ההם. (להרחבה ..)

בי"ב טבת (27.12.47) הגיעה שיירה גדולה ובה 57 אנשי חי"ש , כולם סטודנטים שגויסו מהאוניברסיטה בהר הצופים. היתה זו מחלקה מפלוגה ג' מגדוש "מכמש" שבירושלים. הם החליפו את אנשי קורס מ"כים שחזרו לירושלים שבוע לאחר מכן (כ"א טבת 3.1). שבועיים אח"כ, בכ"ה טבת (7.1) הגיעה מחלקה נוספת. הם שהו בגוש כמה שבועות והוחלפו ביחידות אחרות.  (להרחבה..)

בח' שבט הגיעה שיירה בליווי בריטי, שהביאה לכפר-עציון את ההורים השכולים של מחלקת הל"ה . באותה שיירה הגיעה גם מחלקת "צנחנים" - גרעין ליחידה דתית בפלמ"ח.

בי' אדר ב' החלה להגיע המחלקה "המוטסת". זו היתה מחלקה מתוך פלוגה ב' (הפלוגה הדתית) בגדוד 9 של חי"ש ת"א. נערים צעירים, רובם מבני הארץ, בוגרי בתי ספר דתיים וישיבות,חניכי גדנ"ע דתי ו"משמרות-אליצור" אשר זה ארבע שנים היו קשורים במבצעיה של ה"הגנה" והיו מסורים לתפקידיה. בגלל הקשיים להגיע בדרך היבשה, הוטסו אנשיה לגוש במטוסי ה"פרימוס ". פעמים או שלש ביום היה ממריא ה"פרימוס" משדה דב ובו חייל אחד או שניים. ה"משלוח" הראשון הגיע ב-י' אדר א' (20.2) ותוך שבועיים הגיעה המחלקה כולה - עשרים איש. רק ארבעה מאנשיה שרדו מן הקרב האחרון.  (להרחבה..)

בט"ז אדר ב' הגיעה  לגוש השיירה האחרונה - שיירת נבי-דניאל . בה הגיעה גם התגבורת האחרונה, פלוגה ב' מגדוד מכמש. (להרחבה...)   זו החליפה את פלוגת הסטודנטים שחזרה הביתה באותה שיירה. לאחר שהותקפה השיירה, חזרו חלק מן האנשים לגוש ונשארו כאן עד הסוף.
 


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD