חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 ימי מצור ומלחמה
1. שיירת ב' שבט | 2. ההתקפה הגדולה - ג' שבט | 3. מחלקת ה-ל"ה | 4. הווי המצור | 5. במבחן הנאמנות | 6. שדה התעופה
 
הצג כדף אחד

במבחן הנאמנות

באמצע אדר א' תש"ח, (2.1948), הגיעה לכפר-עציון הצעה מטעם מחלקת-ההתיישבות של הסוכנות-היהודית: להעביר את חברי כפר-עציון בעלי המשפחות, עם החברוֹת והילדים ששהו בירושלים, למקום אחר, לייסד יישוב חדש. נראה היה שהפירוד הממושך והנטל הביטחוני הינם כבדים מנשוא. הסוכנות-היהודית לא הייתה מסוגלת לפרנס את הקבוצה המפוצלת, שמקורות פרנסתה בגוש-עציון נסתמו.


שלושה ימים התכנסו חברי כפר-עציון לאסיפת חברים כדי לדון בהצעה.  נימוקי היגיון ורגש, הערכות ביטחוניות וחברתיות-קיבוציות, נשזרו אלו באלו.

להלן מבחר מדברי החברים:

 

"את המקום הזה אני רואה כביתי, אבסורד לחשוב שאנשים זרים ישמרו עליו בלי השתתפותנו, זה גם בלתי מוסרי ..."

 

"לדעתי צריך להיאחז במקום בציפרניים ממש".

 

"... עלינו לשקול את ההצעה מנקודת מבט אחת בלבד: איזו פעולה עשויה לשמור יותר על שלמות הקבוצה ... באיזה מצב יש סיכון יותר גדול להתפוררות הקבוצה, ואיך למנוע מצב זה ..."

 

"השאלה היא פוליטית, אם נוכל להישאר במדינה ערבית בזמן שהיא אינה מסכימה לכך ומכריזה שלא תשאיר נפש יהודית חיה בגבולותיה ..."

 

"ייתכן שברגע האחרון יצטרכו להוציא אותנו מכאן מבלי להתחשב עם דעתנו או רצוננו".

 

"הייתי מן הראשונים שהגיעו לכפר-עציון לפני חמש שנים.  הלכתי לכאן מבלי לעשות חשבונות מה נשקף לנו ומה יהיה גורלו של כפר-עציון. לא אהיה מוכן להיות מן הראשונים שיצאו מפה. בעצם הדיון אני רואה אסון לכל עץ שנשתל ולכל בית שנבנה במקום הזה. כל אבן יקרה לנו וקדושה לנו האדמה הזאת, שבהגנה עליה נפלו מיטב חברינו. שאלת התפרקותה של הקבוצה כאילו נדחקת הצִדה לעומת טרגדיה זאת. הנימוק של "אהבתי את ביתי" אינו מורגש בוויכוח, והלא כולנו אוהבים כל סלע ואבן, כל עץ ורגב במקום הזה. ואם תגידו שזה עניין של רגש - נתפסתי לרגשנות זו".

 

"לדעת כמה מהחברים דומה מצבנו למצב האנשים בתל-חי, בימי טרומפלדור, גם אז היו שטענו שלא כדאי להחזיק בתל-חי, אך ההיסטוריה הוכיחה את ההפך".

 

בסיומם של הדיונים, ההצעה נדחתה. הקבוצה כולה נשארה בהר, ודרשה פתרון לבעיה הכספית על-ידי המוסדות הלאומיים.


4. הווי המצור | דף 5 מתוך 6 | 6. שדה התעופה

    
 ימי מצור ומלחמה
שיירת ב' שבט

שיירת ב' שבט

כשבוע לאחר פינוי האמהות והילדים גברו המאורעות ביתר שאת. ביום ב' בשבט תש"ח - (13.1.1948) נעה שיירה בדרכה חזרה מגוש-עציון לירושלים. השיירה  הוּתקפה במבואות בית-לחם.

שני מגינים - נוטר וחבר קיבוץ רבדים - נהרגו בקרב.

הדף הקודם | דף 1 מתוך 6 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD