חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 התקפה על התחבורה הערבית

כ"ט כסלו 12.12 התקפה על התחבורה הערבית בק"מ ה- 25 ירושלים-חברון

מיומנו של מ"כ:

       "...ובכן, אנו נצא לפעולת תגמול" אמר י. בקול שקט בנסותו להסתיר את ההרגשותו. עמד והרצה את התכנית המפורטת של "הפעולה", "עלינו להתקיף אוטובוס ערבי בק"מ ה- 25, בין חברון לירושלים." הוא קבע לכל אחד את תפקידו וברר את כל הטעון ברור, עלי הוטל להיות המקלען מס' 1. "שעת היציאה, היא שלוש לפנות בוקר, .עד אז חפשים". - אמר ויצא מהאהל, ואנו אחריו.

רוח קרה וחזקה, הניעה את הברישים שנראו כמתפללים "תקון חצות". משונה הדבר, מזה שנים שומע אני בבית-הכנסת את קריאת עשרת הדברים. תמיד היה כשבילי ה"לא תרצח" מין צליל רחוק של ספורי התורה, ולא משום צו פקודה : לא תרצח ! עתה נראה כל זה באור אחד לגמרי. ה,,לא תרצח" הרשום על ארון הקידש, בחומש המקומט, ועל גויל ספר התורה, - שתי המלים הללו נראות לי עתה, מזהירות, מאיימות, מתחננות, כמבקשות רחמים על עצמן : "לא תרצח, לא תרצח אותנו". נזכרתי בזאב, חברי מהישיבה, השוכב עטיף בסדין צחור, ועל פניו חיוך שלא מן העולם הזה. חיוכו של מת. והוא לוחש, קולי אינו נשמע, רק שפתיו נעות : "נקום, נקום, נקום" !

שריקה חדה נשמעה, השעה שלוש,

בשורה ערפית יצאנו מהשער המזרחי, כשהחושך אופף את הכל. שני הגששים התקדמו לפנינו ואנו אנשי הכתה אחריהם. א, ט. פיקד על הפעילה, התקדמנו במהירות רבה, ירדנו לואדי, עלינו על ההר המסולע סלעים הדים וחלקים, טפסנו על גדרות אבנים, דלגנו על טרסות הרוסות למחצה. עקפנו את ההר-הרוסי ודרך עמק-הברכה התקדמנו למטרתנו.

המזרח החויר. הגענו אל המקום המיועד, גבעה מסולעת רחוקה מן הכביש כ-100 מטר בלבד ומשקיפה על עמק. תפסנו עמדות. הצבתי את המקלע והטענתי מחסנית, למטה נמשך הכביש, שחור ומבהיק באור הבקר. מעבר לכביש, ניראים הרי יהודה עוטים אד כחלחל-לבן-אפור. מסביב דממת בוקר, דממת צפיה.

נשמע טרטור של מכונית המטפסת ועולה בכביש. "הכונו !", אני מרים את הקת לכתף. הנה נראה האוטובוס הבא מחברון. בכבדות הוא נסחב, מלא וגדוש נוסעים, מבעד לחלנות נראים האנשים עטופים לובן, אנו נותנים להם להתקרב, אני מכוון את "הלהב" בכיוון החלק הקדמי של המכונית, נשמעה הפקודה: "אש" , לחצתי על ההדק וצרור ארוך ניתק מהלוע, צרור צרוד וחד-גוני שהדו נשמע במרחבי העמק.

המכונית הסתובבה בכביש, כדי לחזור לחברון. באותה השעה הופיע משוריין בריטי, ומחשש התנגשות אתו, נאלצנו להפסיק את הפעולה ולסגת. מהרנו לחזור הביתה, כדי לנקות את הנשק ולהחביא בסליק מחשש חפושי המשטרה.

מודיעים מסרו, כי במכונית נהרגו ארבעה ערבים, אך ההודעה הרשמית העלימה את הדבר.

                                                                                    שמואל ג.


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD