חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כפר עציון של חברת אל-ההר - הרחבה
הולצמן - האיש

לאדמות מגדל-עדר קם גואל. איש חזון ומעש בשם שמואל צבי הולצמן.
ש"צ הולצמן נולד כנראה בשנת 1883 בעיר העתיקה בירושלים. חונך בישיבת 'תורת חיים'. בצעירותו עברו הוריו לשכונת "מאה-שערים". אמו ציפתה שיגדל ויהא לרב בישראל, אך הוא בחר בדרך שונה. במהלך חייו נדד בעולם הגדול ועסק במלאכות שונות ומגוונות. הוא בילה זמן מה באמריקה, משם היגר והיה לסוחר בדרום אפריקה. מסודן הביא ארצה באנייה קבוצה של יענים, במגמה לפתח ענף כלכלי רווחי מנוצות היענים.  היענים התאקלמו יפה, אך הרעיון בכללו נכשל.
באותה עת, 1906-1907, בנה בית בראשון-לציון וניסה לעסוק ביצוא יין מיקבי ראשון-לציון למלאיה. בנפשו של מר הולצמן נצטרפו חלומות גדולים ליוזמה מעשית ברוכה ורבת דמיון. עם זאת, ממדי דמיונו היו גדולים כנראה ממידותיה של תקופתו, ונתנו לו דמות של הרפתקן.

 

 

הוא הפך לפרדסן, אך עם זה דאג להביא לארץ עשרות זנים של פירות מסוגים אחרים לגמרי. הוא הביא לארץ את הבננות, הפומילות, לימון-מאייר ועוד זנים רבים בולטים פחות. כל אלה ביוזמה פרטית שלו, ומכספו. ללא תמיכה ציבורית כלשהי. פעולות אלו לא היו למען רווח. מפרדסו שברחובות הפיץ שתילים ויחורים ללא תשלום, במגמה להביא את הפרדסנים בארץ לפתח, ככל שהדבר ניתן, מטעים מגוונים[1].

דוגמא למגמתו זאת היא מאמרו, מתובל במעט הומור, שפרסם בעתון "דאר היום" בשנת 1934, אודות לימון-מאיר:

מגדלי התרנגולות מתרעמים שהתרנגולת מטילה ביצים לרוב דוקא בזמן שמחירי הביצים נמוכים המה, וכמו להכעיס מפסיקה היא להטיל ביצים בעת שמחירן מאמיר ועולה.

ובפי מגדלי הלימונים – אותה תלונה עצמה, בקשר עם הלמונים למיניהם, אשר נותנים את פרים בשפע דוקא בעת שמחיר הלמונים הוא זול ביותר, ונותנים את פרים במדה זעומה ביותר בעת שמחירם יקר הוא. מלומדים ופרדסנים התחבטו בבעיה זו. הם חקרו ודרשו כיצד למצוא לימון שנותן רוב פריו בקיץ, זאת אומרת בזמן שהדרישה ללימון חזקה היא. מלומדי ארצות הברית גלו בזמן האחרון לימן קיצי אשר שמו "לימון מאיר".

לפני שנים אחדות הצלחתי להכניס את העץ הזה לארצנו, ומשמח מאד לראות כי העץ לא הכזיב את התקוות שתלו בו. בהשואה לכל יתר מיני הלימונים שנמצאים אצלי (שמונה במספר) בריאותו היא הטובה ביותר באופן יוצא מן הכלל... גדולו חזק ומהיר הרבה יותר מיתר הלימונים... הוא נותן פרי למכביר... הפרי גדול ועסיסי מאד. והעיקר שבעיקרים: הוא נותן את רוב פריו בחדשי הקיץ. כדאי מאד שהפרדסנים ישימו לב לפרי הזה, בפרט אלה אשר מכירים בנחיצות לגוון את משקם למען לא להשעין את כל קיומם על פרי אחד או שניים.

    

המעוניינים – מוזמנים לבקר את העץ בפרדסי ולקבל פרטים נוספים ורֶכֶב בלי תשלום

ש. הולצמן - רחובות

 

 סיומת זו "מוזמנים לבקר אצלי ולקבל פרטים ושתילים בלי תשלום" היתה כמעט 'חותמת שניה' למאמריו החקלאיים.
לפני מלחמת העולם הראשונה יצא לאוסטרליה,  עבד שם בחייטות והצליח. בתום המלחמה עבר לעסוק בשותפות עם אחיו במכרה זהב וביחד חשפו בו עורקי זהב נוספים. למכרה הזהב נתן את השם 'הר ציון'. באוסטרליה נתמנה לשופט שלום, ושימש בתפקיד זה כל זמן שהותו שם וזכה להערכה רבה. 

__________
[1]
   לפי עדות בנו בנימין, הוא היה הראשון להכניס לארץ ממטרות, את האופנים (הביא מאוסטרליה), את מסחטת התפוזים שהיתה שכיחה כל כך בקיוסקים, ואת הדשא מזן 'בופאלו' שמקובל כיום ברוב המדשאות בארץ. הוא אשר הגה את הסמל של 'כרמל מזרחי', היה אחד השותפים להקמת בית החרושת הראשון למיצים בארץ 'יפאורה'.  לאחר קום המדינה, הוא זה שהסב את תשומת ליבם של אנשי 'סולל בונה' למנגן שליד אילת.

הדף הקודם | דף 1 מתוך 14 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD