חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 משואות יצחק

אתר הקיבוץ שישב עד 1948 על שלוחה היורדת מהרכס של כפר-עציון לכיוון צפון מערב. בגובה 900 מ' (נ.צ. 1603.1186).  הוקם על שרידי יישוב קדום שנקראה בערבית חרבת אל-חֻבֶּיָלה. נמצאו בו יסודות של כנסייה ביזנטית ובה רצפת פסיפס מעוטרת, מערות קבורה, בורות מים, מערות מגורים, ומקַאם מוסלמי שיח אל-ארבעין.   (להרחבה...)

בסמוך למקאם נובע מעיין היישוב עין אל-חובילה.                  

באוקובר 1945 (חשון תש"ו) עלה להתיישבות במקום גרעין "משואות" של בני עקיבא, והקים קיבוץ במסגרת הקיבוץ-הדתי. כעבור זמן קצר ניתן לקיבוץ השם משואות יצחק, לכבוד הרב הראשי דאז, הרב יצחק הלוי הרצוג

בראשית שנת תש"ח מנתה האוכלוסיה של משואות יצחק כ- 130 נפש. בגלל נחיתותו הטופוגרפית הוקמו בקרבתו שני משלטים קדמיים  שנפלו עם תחילת הקרב האחרון. משאפסו הסיכויים של שאר היישובים לעמוד בלחץ האויב הוחלט להיכנע, וב- 14 במאי הלכו תושביו עם שאר מגיני הגוש לשבי הלגיון בחסות הצלב האדום.כעבור שנה, בעקבות הסכמי שביתת הנשק חזרו חברי משואות יצחק מן השבי והקימו את ישובם מחדש באזור שפיר.

מלבד יסודות בתים , בורות ומערות אפשר לראות בשטח רק מבנה בודד, הרוס בחלקו, שהיה בית המרגוע של הקיבוץ. לידו הציבו ותיקי משואות שלט זיכרון.

במעלה השלוחה יש כיום לולים לגידול עופות השייכים לכפר עציון ומטע השייך לראש צורים.


 

    מצבת הזכרון לישוב. מאחוריו - שריד אחד הבתים

 

לגלריה "האתר של משואות יצחק הישנה ועין חובילה"...


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD