חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 הנוטרים

בהתקרב ימי ההכרעה, הוחלט להקים בגוש-עציון משמר-נע של נוטרים. היחידה היתה מיועדת לתפקידי בטחון כלליים: להבטיח את העובדים בשטחים רחוקים, לסייר בדרכים הפנימיות בגוש ולהבטיח את התחבורה. הנוטרים במשקים שוחררו לתפקידי משמר באיזורים הקרובים לנקודתם.

מירושלים נשלחו שבעה בחורים שהתנדבו לשרת בחיל הנוטרים. אליהם צורפו שלשה חברים מהמשקים בגוש. אליהו ב. מעין צורים, נקבע כאחראי ליחידה זאת – בדרגת קורפורל.

הם שוכנו באופן ארעי באהלים ואחר כך במקלחת הפח בכפר-עציון. בתכנית היה להקים לשכונם צריף מיוחד. בשבועות הראשונים קבלו הנוטרים, אימון יסודי. משטר החיים היה צבאי. עם זאת היתה שרויה במחיצתם רוח של חברות טובה ועליזות. את השעות הפנויות היו מקדישים ללימודים וגם לקחו חבל בפעולות התרבות של המשק.

עם החמרת המצב בחדש נובמבר, פרצו תגרות עם רועים ערבים, שעלו לחבל ביער כפר-עציון. הנוטרים הוחזקו במצב הכן, ויום עבודתם הוארך.

לאחר 29 בנובמבר, הוטל עליהם ללוות את השיירות מהגוש לירושלים ובחזרה. לכל נוטר ניתן רובה ו-50 כדור. תפקידם היה לצפות להרים ולצידי הכביש מתוך המכוניות הפתוחות. הבחורים עשו את המוטל עליהם באחריות רבה.

בשיירה שיצאה מירושלים לגוש בכ"ח כסלו היו תשעה נוטרים. בקרב שהתחולל נפלו ארבעה מהם. שלושה הובאו לקבורה בירושלים והרביעי בכפר עציון. הנותרים המשיכו בתפקידי שמירה ליד המחסום בכביש הפנימי ומלאו תפקידי תצפית. בבוא תגבורת לגוש – סטודנטים מהחי"ש – הוחזרו הנוטרים, שלא היו חברי משקים, לירושלים


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD