חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 עיכוב הכניעה על ידי הלגיון - כמה עובדות

 
בספרו על מערכת הגוש, שיצא בתקופה האחרונה, בדק אברהם רטנר, חבר עין-צורים לשעבר, וחייל בחירבת זכריה, עובדות שלא ניתן היה להגיע אליהן בשנים עברו. ואלו הם דבריו:

לחזוק דעתי שמטרת הלגיון היתה לחזור על המדיניות שנקט בכפר-עציון, שנתן לאספסוף לכלות את זעמו ולרצוח בדם קר את החברים שהניחו את נשקם והרימו ידים, וגם אצלנו בגוש הצפוני תכננו לעשות כן, יש מספר עובדות :

 

1. הקצינים וחיילי הלגיון הערבי צפו מרחוק על המתרחש וחיכו להסתערות עלינו ולחיסול רוב השבויים.

 

2. מראש הביאו לאזור הגוש ארבע משאיות בלבד שהיו מיועדות לפנות חברי שלושה קיבוצים     ומשלט חירבת-זכריה ואת חיילי הלגיון הערבי שישמרו עליהם. אם באמת חשבו לפנות את כולם, 184 איש מעין-צורים, רבדים וחירבת-זכריה, בנוסף היו גם אנשי משואות-יצחק ו- 50 פצועים מבית-   החולים. סה"כ כ- 320 איש ואשה, הם היו צריכים להביא לפחות שמונה או עשר משאיות ולפחות     מספר כפול של חיילים לאבטחתנו.

 

3.מאחר והסכם שביתת הנשק נחתם ב- 24.00 בלילה, היה להם מספיק זמן להכין מזון למספר שבויים גדול, ואם לא אוכל מבושל אז לפחות פיתות, אבל גם זה לא הוכן. מה שקיבלנו לאכול היה כמה תמרים וחתיכות פיתות בגודל של כחצי פיתה לאיש.

 

4. האגף שהכינו עבורנו במשטרת חברון היה קטן ביותר. צופפו אותנו 20 איש בחדר ויותר, לשינה על    הרצפה על גבי שמיכה, כאשר אנחנו ישנים צפופים ללא אפשרות להסתובב.

 

עובדות אלו הובאו כדי להוכיח שלא היה בכוונתם חיילי הלגיון הערבי לשבות את כולנו חיים. אולם נוכחות אנשי הצלב האדום במקום לאחר מכת האש השפיעה על המשך היחס שלהם אלינו. הם הבינו שהפעם מזימתם לא תעלה בידם והשלימו עם העובדות שנוצרו בשטח. לכן, לאחר שהביאו לחברון אותנו (את אנשי עין-צורים, רבדים וחירבת זכריה), חזרו בערב להביא את אנשי משואות-יצחק ואת הפצועים.
 
 


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD