חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 בחירבת זכריה - דן הורוביץ

(עדות ראיה מקיבוץ רבדים):

מרחוק רואים אנו את הגוש המשחיר של אלפי אדם הקרב לחירבה. למראה המוני האספסוף, העומדים כבר בשערי החירבה במרחק מטרים מועטים מן העמדות, מאבדים כמה חברים את עשתונותיהם. אחדים נמלטים לרבדים ועין-צורים, וחבר אחד שם קץ לחייו על ידי רימון. הגיעו ראשוני הנמלטים מהחירבה שמעיניהם ניבטת האימה מפני אלפי הפרצופים המסתערים ועטים על החירבה, ובפיהם נחנקות המלים המחרידות, המספרות על הנעשה ליד חירבת-זכריה, הכל נפוצים שוב לעמדות והנשק נתפס מחדש. ולפתע - צרור! ההמון נראה במנוסתו מחירבת-זכריה ובדרכו צונחים ממנו פצועים והרוגים !

באחת העמדות, ליד מקלע הברן, מצפה דני איש עין-צורים לפקודת צבי איש רבדים, המדבר עם ההמון. לפתע הוא רואה שאחד מאנשי ההמון חוטף את רובהו של צבי ושני יורה בו. צבי צונח מאחורי גדר-האבן הנמוכה, החוצצת בינו ובין ההמון. דני, הסבור שצבי נהרג, לוחץ על ההדק וצרור ארוך נפלט מפי המקלע. ההמון מתחיל לנוס בבהלה לאחור, בהניחו אחריו חמש עשרה גוויות על הארץ. וכמה ערבים מוצאים פצועים בידי חבריהם.

צרורות בודדים נורו אותו בוקר בידי יהודים בחרבת-זכריה, צרור אחד ממקלע ברן - אך לאותו צרור בודד חייבים 300 יהודים את חייהם...

אך הנה שוב נעצר ההמון, וכמה מן הדמויות השחורות נעות בשנית כלפי החירבה. אך בטרם תחלופנה שתים-שלש דקות והנה מופיעות מכוניות מעבר העץ, מתקרבות לחירבה ונעלמות מאחורי צלע ההר המסתירה אותה - ואין יריות ואין קול ואין קשב.

 

(שנה בסוגרים, דן הורוביץ 1949)
 


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD