חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כ"ו ניסן – ב' אייר – הקריאות לעזרה
כ"ו ניסן – ב' אייר – הקריאות לעזרה

שבעת הימים שבין קרב כ"ה ניסן לקרב האחרון היו קשים מאין כמוהם. מצבת כח האדם הוכתה קשות – שנים עשר הרוגים וארבעים פצועים. מחלקת הפלמ"ח, יחידת העילית שהיתה בגוש (לאחר שלא הצליחה להתפנות בשיירת נבי-דניאל), וששימשה ככח העתודה, היא שסבלה את רוב האבדות, וחדלה להתקיים כיחידה לוחמת אחת. גם החי"ש סבל אבדות קשות. יחידות אלו היו הכח צבאי המאומן העיקרי של הגוש. נפגעה גם מצבת כלי הנשק העיקריים – המקלעים הכבדים של המנזר הרוסי.

חוסר האונים מול התקפת המשוריינים והטנקים, ואבדן כל המשלטים החזקים והחשובים של הגוש תוך פחות מיום לחימה (אע"פ שננטשו אח"כ על ידי האוייב ונתפסו מחדש), החדירו בלב רבים וטובים מלוחמי הגוש תחושת פחד קשה, אם לא לאמר יאוש.

 

הגוש נזקק באופן נואש לדברים רבים כל כך: פינוי הפצועים, תגבורת של לוחמים, אספקה של נשק ותחמושת - בעיקר נשק אנטי טנקי. נדרשו חמרי רפואה בגלל הנפגעים הרבים, קומפרסורים כדי להתבצר בסלע, לאחר שהתברר שהעמדות העיליות שכה עמלו בהן היו חסרות אונים מול הפגזת תותחים.

הגוש שיווע לעזרה בהשלמת מאה המטרים האחרונים של שדה התעופה כדי לאפשר נחיתת מטוס דו מנועי - כאפשרות האחרונה שנותרה להביא נשק אנטי טנקי. ביקשו שיבוא מהנדס כדי שיורה כיצד להשלים את המסלול, שישלחו שמן מנוע שחָסַר להפעלת את הטרקטור היחיד שהיה כאן, ושיגיע עוד טרקטוריסט כדי לעבוד שעות נוספות עד שיסתיים המסלול.

מוש, שימש עד לבואו לגוש כמפקד פלוגה בלבד, דרש וחזר ודרש כי תגיע אישיות צבאית בכירה, מוכשרת ומוסמכת להכריע בשאלה כה גורלית –  העזרה לירושלים  מול גורל הישובים ואנשיהם. וכן ציפה כי אישיות זו גם תפקד אישית על הביצוע של מה שיוחלט.

והניתוק !   תחושת הניתוק כירסמה ללא הרף. אנשים כמהו למכתב, למטוס שיגיע. הצפייה לתגבורת ביטאה, מלבד התועלת הכמותית, גם צורך חזק להרגשה שלא נעזבו לנפשם.

 

אספקת נשק ותחמושת דרך האויר היתה הדבר היחיד שבוצע, אך גם הוא במידה מעטה ובלתי מספקת, שכן חיל האויר הקטן היה עסוק בכמה חזיתות בעת ובעונה אחת.

דובר על פינוי הפצועים בעזרת הצלב האדום והסהר האדום, אך הדבר לא התבצע.

 

תחושות הימים האלו מוצגים כאן מתוך מכתבים, דפי יומן ומברקים, כפי סדר כתיבתם, יום אחרי יום.

הדף הקודם | דף 1 מתוך 19 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD