חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כ"ה ניסן 4.5: התקפת הלגיון והבריטים על משלטי הגוש
תאור ההתקפה

תאור ההתקפה בהרחבה - מתוך דו"ח מפקד הגוש אל המטה:

הפעולה התחילה בהרעשת המנזר מתותחים בני 2 ליטראות ו-6 ליטראות מכיוון הכביש ומן הרכס שממזרח לכביש. אנו רגילים להרעשות אלה, שהן מנת יום-יום שלנו, מאז שהתחלנו להתקיף את התחבורה הערבית. אולם מהר התברר, כי הפעם יעילות הכלים ודיוק פעולתם הם הרבה יותר גדולים.

כל עמדותינו במנזר נפגעו בזו אחר זו. שלושה אנשים נהרגו, ולמעלה מעשרה נפצעו, ביניהם גם פצועים קשה. המכונה הכבדה הוצאה מכלל שימוש. עם זאת עברו הערבים להסתערות. במנזר היו אותה שעה 10--8 אנשים שלא נפצעו והמפקד החליט לסגת.

לאחר זה הותקף, לפי אותה שיטה, המשלט בחירבת סאויר. מספר פעמים ניסו הערבים להסתער, אך הם נהדפו. אחד מאנשינו נהרג ושנים נפצעו.

במשך כל הבוקר ובשעות הצהריים ריכזנו רזרבה, על מנת לכבוש בחזרה את המנזר. התכנית היתה לעשות זאת בחיפוי הפצצה מן האויר.

(הפצצה זו לא יצאה לפועל מסיבות שונות - ראה עדותם של הטייסים)

בשעות שלאחר הצהריים הופנה עיקר הלחץ של האויב נגד אוכף-המוכתר וכפר עציון. הפצצה כבדה ביותר ממרגמות "3 ומתותחים בני שש ליטראות ירדה על אוכף המוכתר. לאחר זה התקדמו לשם טאנקים כבדים מצויידים בתותחים ובמכונות יריה כבדות ובעקבותיהם בא חיל רגלים.

אנשינו התנגדו עד שהטאנקים וחיל הרגלים של האויב היו בטווח הסתערות, רק אז ניתנה פקודת נסיגה.

בינתיים התחילו הטאנקים להרעיש את כפר עציון מתותחים וממרגמות כבדות. לאחר זאת הפנו את אשם להר הרוסי. פגז פגע באוהל, בו רוכזה הרזרבה שעמדה מוכנה לכבוש את המנזר. שבעה אנשים נהרגו ורבים נפצעו.

הערבים שעלו לאוכף, נכנסו לשטח מוקשים ונפגעו. כמו כן נפגעו רבים מאש רובים ומקלעים, שכוונה נגדם מכפר עציון,    ובאש המרגמה "3.

הטאנקים נסוגו לכביש. הערבים המשיכו לצלוף מרובים וממקלעים. מן הכביש הראשי פתחו שוב בהתקפת תותחים קשה ביותר על חירבת סאויר ובעקבותיה באו נסיונות להסתערות. כל הנסיונות נהדפו ואבדות קשות נגרמו לאויב. חלק מפגזי האויב פגעו באנשיו המסתערים. עם הדמדומים עזבו השריונים את שדה הקרב ופנו לכיוון ירושלים. דבר זה שימש סימן לחיל הרגלים לסגת.

עם חושך הוצאו סיירים למנזר ולאוכף, לאחר שהם לא נתקלו באויב, תפסנו מחדש את שני המשלטים האלה והאנשים אורגנו להגנה.

 

סיכום:

התגבורת לאויב מן הכפרים שבסביבה זרמה באופן מתמיד בכביש הראשי משני הכיוונים. קשה להעריך את המספר הכללי של התוקפים, אך ודאי הוא שהיו מאות רבות ואולי גם יותר מאלף. ברור שהאויב סבל אבדות, עשרות הרוגים ופצועים, בעיקר בחירבת סאויר ובאוכף המוכתר.

                              

הצלחותיו של האויב, נבעו משימוש יעיל ביותר בתותחים ובשריונים. אין להשוות את היעילות למקרים קודמים של קרבות תותחים. לנו לא היה כל נשק יעיל נגד הטאנקים, והם יכלו לעשות כאות נפשם. גם לאנשים לא היתה הכנה נפשית לעמוד מול כלי נשק אלה. לרשות האויב עמדה כמות בלתי מוגבלת של תחמושת.  לכל נסיון של הסתערות קדם מטר של אש מכלים אוטומאטיים. היה נסיון לכסות את הדרכים באש חזקה של מקלעים ומכונות ולנתק בזה את הקשר בין המשלטים, אולם אנו קיימנו את הקשר הודות לאומץ הרב שגילו האנשים.

הכוח העיקרי בהתקפה היה הלגיון. במקום אחד בלבד מנינו תשע מחלקות של הלגיון, כשהן נערכות לקרב ומתפזרות בשטח. מתקבל על הדעת שהטאנקים והמשוריינים הכבדים היו של הצבא הבריטי. בהתקפה השתתפו גם מספר זחלים מסוג "ברן ויקרס". בקרבות עם הלגיון עד כה לא הופעלו נגדנו כלים מסוג זה.

 

 

    משוריין בריטי על זחלים נושא מקלע, שהיה ברשות הלגיון. 
    כמה מאלו השתתפו בקרבות הגוש בכ"ה ניסן ובג'-ד' אייר

 

הביצורים שלנו אינם יכולים לעמוד בפני תותחים מסוג זה שהופעלו אתמול. לו היה האויב ממשיך את התקדמותו, היה נוצר מצב חמור, ואפשר שלא היינו מצליחים להתגבר עליו.

חסרים לנו כלים אפקטיביים ואנשים. בשלבים הראשונים של הפעולה הייתי נאלץ להפעיל את כל הכוחות. לא נשארה כל יחידה להחלפות. לו נמשך הקרב מספר ימים, היו האנשים נופלים מאפיסת כוחות. כמו כן יש לציין את המחסור בתחמושת. עוד יום של קרב - והיינו נשארים בלי תחמושת.

יעילות רבה הוכיחה המרגמה "3. היא היוותה למעשה את הנשק ה"כבד" היחידי, שאפשר היה להעמידו מול נשק האויב. אך   י ח ס    ה כ ו ח ו ת    היה - מרגמה אחת נגד עשרות תותחים, מרגמות ומכונות של האויב. לכן אני חוזר ומדגיש את הצורך לתת לנו לפחות עוד שני כלים כאלה ומלאי הרבה יותר גדול של תחמושת ופגזים (עם ערב נשארו לנו 8 פגזים בלבד).

לאור כל הנ"ל אין לראות את הגנת הגוש כמספקת, מן הראוי היה שיגיע קצין מוסמך ובקיא במלחמת תותחים וטאנקים. מאחר שנצטרך לקבל עזרה ניכרת בנשק, מומחים וכלי עבודה - לא הייתי רוצה לקבוע את זאת על דעת עצמי.  את הפעולה יש להחיש ככל האפשר.  את הדו"ח הזה אבקש להעביר גם לירושלים.

                                                                            אני מחכה לתשובתכם המידית בנוגע לעניינים שעוררתי במכתב זה.     

  מוש 

 

מברק אל המטה:

14ל : ידין.מאת : דני.
הנשק והתחמושת שהוצאו והלכו לאיבוד בהתקפה :

2 מכונות יריה בראונינג,

2 מרגמות "2,

2 רובים אנגליים,

2 סטנים.

כדורים : 8250 - 9 מ"מ. 6150 - 303, 580 - איטלקיים, 600 לשברץ,

            1503 לטומי.

פגזים : 124- "2,     50 - "3,     115 רימונים.

מחסניות: 20 ל"ברן" (מלאות),    20 לתת מקלעים.

 

מתוך דו"ח של מחב"ל (מפקד החבל):

בשעה 6.30 הצליחו הקשרים לתפוס את תחנת הקשר בתל אביב ומסרו על התכונה הצבאית בסביבה. על ידי כך הצליחו להחזיק קשר עם המטה במשך 24 שעות רצופות. היה זה מקרה מוצלח, כי בו ביום התקלקל המכשיר בירושלים ומשעות הצהרים לא היה קשר אתם. הקשרים עבדו ביום ההתקפה 35 שעות רצופות.

 

- הבוקר הופיע מטוס שלנו. באותו זמן החלה ההתקפה. לטייס ניתנה הוראה להסתלק מן המקום לבל ייפגע.  

- - - בשעות הבוקר נעצרה שיירה של מכוניות משורינות וטאנקים מול המנזר וחירבת סאויר. לאחר השעה 8.00 התחילה ההתקפה, על ידי הרעשה כבדה מתותחים וממכונות יריה כבדות על המנזר וסאוויר...

... אש האויב כוונה גם למשלטים אחרים בגוש, תוך מגמה לחסום את דרכי המעבר שלנו. אך התנועה התנהלה כדרוש. במיוחד כוונה אש חזקה לגבעה הצהובה מקום בסיסה של המרגמה "3 אשר פעלה תוך יעילות רבה במשך שעות הקרב, ופגעה בריכוזי האויב במנזר ובאוכף. משואות יצחק, רבדים ועין צורים לא הותקפו.

                                               יעקב א. ז"ל

הדף הקודם | דף 1 מתוך 10 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD