חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 מארב לשיירת נשק ערבית כ"ו אדר ב' 6.4

 
כ"ו א ד ר ב'.   6.4

 

          מהמטה בירושלים נתקבל מברק כי שיירת אויב המובילה נשק, עומדת לעבור מירושלים בדרכה לחברון. על אנשי הגוש הוטל לארוב לשיירה ולשבותה על נשקה.

בישיבת המפקדה עובדה תכנית הביצוע :

הכביש הראשי ייחסם במוקשים חשמליים. מוקש אחד יונח לפני הק"מ ה-20 בכיוון לירושלים, המוקש השני ליד הכניסה לכביש הפנימי של הגוש. על יד הק"מ ה- 20, בבתי "צאדק", יוכן מארב מס' 1, שיכלול שני חבלנים. עליהם להפעיל את המוקש, ושבעה אנשים המצוידים בנשק אישי ומקלע יבטיחום. חולית חבלנים אחרת עם אנשי הבטחה שתהווה מארב מס' 2, תתפוס עמדות על יד הכביש הפנימי. המארב העיקרי מספר 1, יהיה תחת פיקודו של א. ט.  מארב זה יתפוס עמדות על רוכסי הגבעות, צפונית מערבית מהצטלבות הכביש הראשי-הכביש הפנימי.

סוכם שאנשינו יתנו לעבור למכוניות השיירה, עד שהמכונית הראשונה תגיע מול הכביש הפנימי, ורק אז יופעל המוקש שעל יד הכביש. במקרה של נסיון נסיגה, יופעל המוקש שעל יד בתי "צאדק"' נגד מאסף השיירה. כוח המארב מס' 3 יפתח באותו זמן באש, ויסתער על השיירה, במגמה להכניסה דרך הכביש הפנימי לשטחי הגוש.

בחצות לילה יצאו החבלנים לפעלם. הם פתחו את מחסומי האבן והניחו את המוקשים על הכביש הראשי. בשעה 5.00 לפנות בוקר ניצבו המארבים בעמדותיהם וחיכו לאות.

אט אט הפציע השחר. כל היקום היה מכוסה ערפלים לבנבנים שהלכו ונמוגו מפני קרני השמש. בחוסר סבלנות ציפו האנשים לבוא השיירה, לשמע טרטור מכונית נדרכו לקראת פעולה, אך התצפית הודיעה כי זוהי מכונית רגילה ויש לתת לה לעבור. המכונית חלפה על פנינו מבלי שנוסעיה ידעו כי עברו במקום סכנה.

השעות זחלו לאיטן. התגנב ספק ללב, אם אין אנו אורבים לשוא. הרעב התחיל להציק לנו.

לאחר השעה 12.00 בצהרים הגיעו 3 אוטובוסים מלאים אנשי כנופיות. הם נעצרו כ-20 מטר מן המארב מס' 1, ששכב מאחורי גדר האבנים של בתי "צאדק". קורפורל הלגיון בחברת ערבי אחד התקדמו לאורך הכביש וחפשו מוקשים. הם גילו את החוט של המוקש והתקדמו לארכו, עד סמוך לגדר שמאחוריה שכב המארב.

 

האורבים זרקו שני רמונים ופתחו באש מן הכלים האוטומטיים שברשותם, לתוך ריכוז הכנופיות, בהפילם בהם חללים. לרוע מזלם, הופיע אותו זמן משוריין של הצבא, שליוה את השיירה, ופתח באש קטלנית על אנשי המארב. בקושי הצליחו לתפוס מחסה מאחורי בית "צאדק" ולהנצל מפגיעות האויב. כשמפקד המארב העיקרי - מס' 3 - הרגיש בהתנגשות החבלנים עם הצבא, לא עמדה לפניו דרך אחרת, אלא לסגת. המשוריין הבריטי שהתקדם בינתיים לא הרחק מהכביש הפנימי, הפנה את כל עצמת אשו לעבר הנסוגים, בנס יצאו מתחת לאש, כשחייל אחד בלבד נפצע פצעים קלים. האויב הצליח לאסוף את נפגעיו, לסובב את המכוניות ולסגת לכיוון ירושלים.

 

אנשי מארב מס' 1 נסוגו בקושי מהשטח, כשאש האויב מן העמדות שבהרים רודפת אחריהם. במאמץ רב עברו את המרחק של חמשה ק"מ עד שהגיעו לבסיסם. תחת מטר אש חזקה של האויב, אברהם ש. מפקד חולית החבלנים להניח מחדש את המוקשים שפורקו, בכביש הפנימי. 

בדו"ח שנשלח בשעה 15.15 מהגוש אל המטה בירושלים נאמר כי יריות הערבים מהרכסים שבמזרח ובצפון מזרח מהגוש – נמשכות עדיין.

בלילה יצאה לכביש הראשי חוליהת חבלנים בפיקודו של אברהם .ש.  הם פרקו את המוקשים שנשארו בכביש, והביאום חזרה לגוש.

תחבורת הערבים נפסקה לימים מספר.

                                                        ד. ב"ד.
 
 


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD