חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 מכתבו של חזבון לארכמנדריט בענין החכירה

לראש המשלחת האקליזיאסטי הרוסי

הארכימנדריט אנטוני,

ת. ד. 761,

י ר ו ש ל י ם .

אדוני,

במכתב הזה יש לי למסור לו כדלקמן :

     ביום השישי האחרון הלך בן אחי לבית-לחם ולבית-ג'לה בענייניו הפרטיים. בדרכו פגש את חוסין חסן אשמאיל מארטס, ניקולס חליל מנס וניכולס ספיר הדונה מבית-ג'לה. כולם הם שכנינו. הם ספרו לי, שערבים מזויינים רוצים לכבוש את רכושכם בו אני גר, אם בהסכמתי ואם בכוח. באותו היום בשעה 5 אחה"צ הגיעה אשתו של שיך סעיד מושה שעין מארטס וסיפרה לי שנפגשה עם ערבים מזויינים על-יד וואדי-אל-דיאר. הם רוצים שאמסור להם את המנזר כדי שיוכלו להתקיף את היהודים. באם לא אשמע בקולם, יכריזו עלי כאנטי-לאומי, יתקיפו אותי, ויפציצו את המנזר.

שני הנזירים שגרו פה נסעו לצערי לירושלים, ולא היתה לי שום אפשרות להתקשר עם הארכימנדריט, או עם מישהו אחר. אשר לי החלטתי לא להיכנע לדרישות הערבים הלאומנים ולהגן על עצמי בכל האמצעים שבידי. הייתי משוכנע שיבוזו ויחריבו כל אשר במנזר - גם רכושך וגם רכושי. אחר-כך יכרתו את העצים כדרך שעשו ביערות הממשלה לא הרחק מפה,

בלילה האחרון שמעתי רעש חשוד מהחלק המזרחי של המנזר. שאלתי מיד מי שם והתשובה היתה:- "אנו ערבים, עלינו לתפוס את המנזר, פתח את הדלת..." סירבתי ואמרתי, שאין אני פותח לאיש בלילה. הם פתחו באש עלי ויכולתי רק לענות באמצעים הדלים אשר ברשותי. אבל הודות לזה ששכנינו היהודים, פתחו באש, חזרו האחרונים על עקבותיהם.

היהודים באו אלי והציעו לי להביא פלוגה חזקה כדי להגן על הרכוש ועלי, כמו כן הם מקבלים עליהם להיות אחראים לרכוש. קיבלתי את ההצעה הזו ונתתי להם את הקומה העליונה, שם העמידו משמר, אשר בכוחו להדוף כל התקפה מצד הערבים. אני חושב שעל ידי כך עשיתי בהתאם לאינטרסים שלך ושלי. ההסכם עם היהודים הוא זמני, עד שאתקשר אתך.

במקרה שלא תסכים להסכם זה, אבקש ממך לשלוח כוח צבאי גדול, כדי להגן על האינטרסים שלך ושלי גם נגד היהודים וגם נגד הערבים, מפני שהיהודים כבר הזהירו אותי להיות נויטראלי.

אבקשך לכן לשלוח לי את התשובה באותה הדרך, שהמכתב הזה הגיע לידך - אם הסכמתך חיובית,

אם עמדתך להסכם היא שלילית, נא לשלוח מי שהוא אלי, שמייצג אותך כדי שנגיע לידי פתרון, מפני שאין באפשרותי לבוא לירושלים עכשיו, כיון שברור לי  שחיי בסכנה.

אני מחכה לתשובתך המהירה.

בכבוד רב,

 

(תרגם מצרפתית):   איברהים חזבון
 
 
 
 


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD