חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 מנדל ברונובסקי

ביחד עם קבוצת הפועלים של חברת "אל-ההר" עלו למקום שלשה מאנשי "השומר " – פנחס שניאורסון כמנהל עבודה, וקלמן גרינפלד ומנדל ברנובסקי כאחראים על הבטחון. הם היו במתכונת של נוטרים רשמיים ומנדל נתמנה למפקד הנקודה בפועל.

בבקרו של ט"ו באב תרצ"ו, יום שני  3.8.36,  יצאו שני הנוטרים לסיור ברכב באדמות חברת אל-ההר. הם הותקפו ביריות מן המארב. המארב היה מתוכנן ונמצאו בו עמדות יריה מוכנות. מנדל ברנובסקי נפצע במצחו ובזרועו. השניים קפצו מן הרכב ותפסו מחסה. הרכב החל להדרדר. מנדל חזר פנימה ובלם את הרכב, וברדתו ממנו נפצע שנית ברגלו.   למרות פציעתו השיב אש ביחד עם חברו. ברנובסקי נפצע שוב בירכו ובכתפו משלשה כדורים. חברו המשיך לחפות עליו באש איטית. לשמע היריות נזעקו נוטרים נוספים, ומנדל, כמפקד הסיור, המשיך לפקד על ההסתערות של התגבורת. התוקפים נמלטו וברנוסבקי נלקח מיד ל"הדסה" בהר הצופים.

בדו"ח של המשטרה הבריטית צויין מנדל ברנובסקי לשבח ואף קיבל אות הצטיינות. נכתב שם:

 

 

    ציון לשבח. קטע מהדו"ח של המשטרה הבריטית אודות התקרית.

"באומץ ודבקות במשימה, ב - 3.8.1936, בכפר-עציון, כאשר למרות שנפצע בחמשה פצעים, הוא המשיך לירות על מתקיפיו ולהוביל את ההתקפה (עליהם)".

 

מנדל החלים אך נקבעה לו נכות של  60 אחוז.

 ברנובסקי היה אחד הבודדים שקיים משפחה במקום. בתו תמר אף כתבה זכרונות על ימי ילדותה במנזר הרוסי. אחת עשרה שנים מאוחר יותר, חזרה תמר לגוש-עציון, הפעם כמקימת קיבוץ "רבדים" של השומר הצעיר.

בשנת העשור למדינת ישראל זכה מנדל ל"אות ההגנה" בטכס בו נמסרה לידו תעודה ובה תאור המעשה במלואו. 

 

 

    אות ההגנה למנדל ברונובסקי


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD