חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 אוכף המוכתר

 

    אוכף המוכתר. הדרך (בימין התמונה) עוברת על גב פרשת המים הארצית

 (צילם: יורם ביתן)
אוכף צר המקשר את גבעת כפר-עציון לגבעה ברום של 967 מ' (נ.צ. 1601.1171). על גביו עוברת דרך סלולה המחברת את הגוש עם הכפר בית אומר. כאן עברה כנראה גם דרך קדומה שהיתה סעיף של דרך ההר הראשית, היא "דרך האבות". באוכף עובר גם קו פרשת המים הארצית.
זהו אחד המקומות הנדירים שבהם פרשת המים נראית ממש כקו ברור על פני השטח. מצד אחד של הדרך יורד בתלילות רבה הגיא של ואדי אל חנזיר – ואדי אבו ריש, שהוא חלק מאגן הניקוז של ים התיכון. ואילו מצידה השני של הדרך יורד במתינות אחד הגיאיות של עמק ברכה אל אגן הניקוז של ים המלח. 
אדמת האוכף וסביבתו היתה שייכת למשפחת אחד ממוחתרי הכפר ארטאס, ומכאן כינויו. הקק"ל רכשה חלק מאדמות אלו ושם ניטע המטע של כפר-עציון . בראשית מלחמת העצמאות , באמצע דצמבר 1947 (תחילת טבת תש"ח) לאחר ההתפרעות הערבית במרכז המסחרי בירושלים והתערערות מצב הביטחון בסביבת הגוש, הוקמה עמדה בנ"ג 967 שמעבר לאוכף. לקראת סוף המערכה הפכה העמדה למשלט של ממש, ובקרבתו הוקם עוד משלט. בגלל שליטתם הטופוגרפית ומיקומם על הדרך הבאה מכיוון בית אומר, היו שני המשלטים האלה מטרה חוזרת ונשנית להתקפות על גוש עציון. הם נכבשו בקרב ב- 4 במאי 1948 (כ"ה ניסן תש"ח), בהתקפת משוריינים נושאי תותחים וחיל רגלים, אך חזרו ונתפסו בידי מגיני הגוש בתום הקרב. ב- 12 במאי (ג' אייר תש"ח) נפלו שני המשלטים שנית בידי הערבים, והם הציבו בהם את משורייניהם. אלו המטירו אש לעבר כפר-עציון במשך כל הקרב האחרון.
בשנת תש"ם (1980) ניטע מטע חדש של כפר עציון באדמות האוכף.

 (הדברים נלקחו ממדריך ארץ ישראל החדש – אנציקלופדיה למסלולי טיול. כרך 11 - הרי יהודה -  בהוצאת כתר הוצאה לאור ומשרד הבטחון. עורך ספי בן יוסף)
 
 


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD