חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 היחסים עם השכנים הערבים

המגע העיקרי עם ערביי הסביבה עד שנת תש"ח התנהל בעיקר סביב עניני הקרקעות. משא ומתן ממושך ומייגע התנהל בין סוכני הקרן הקיימת לישראל לבין הערבים על כל פיסת קרקע טרשית.

לעיתים קרובות היו האדמות שנרכשו נושא לסכסוך עם השכנים הערבים שלא השלימו עם הקניין ומנעו בכח עיבוד חקלאי, עקרו שתילים וחיבלו במטעים הצעירים. עוד קודם עליית כפר-עציון למקום, בכ"ט כסלו תש"ג (8.12.48) בעיצומו של חג החנוכה, בעת משא ומתן על רכישת חלק מאדמות "אל-ההר" נרצח ליד העץ הבודד אהרון סלומון שהיה סוכן של הקרן הקיימת לישראל. (לענין רכישת הקרקעות ומקרה הרצח - הקש כאן)

 

    אהרן סלומון

פעמים רבות התאפשר עיבוד חלקות קרקע רק תחת שמירה של הנוטרים.  אחד מהם, חבר כפר עציון, כתב:

"אנו אוחזים בחציו של ההר וערביי הכפרים בחציו השני. פעם הם ערביי צ'פה ופעם ערביי נחלין. אנחנו טוענים: ההר שלנו. קנינו אותו מספר פעמים. והם טוענים "ההר שלנו. לא קניתם אותו   מ כ ל   ה ב ע ל י ם". אנחנו מסקלים את מורדות אבו-ריש ונוטעים אותו יער, באים הערבים בלילה ועוקרים את השתילים. חורשים את השטח וזורעים. ובלילה השני יוצאים "משלנו", חורשים מחדש ונוטעים מחדש - וכל החלקה רק שלשים דונאם! כי זוהי הבחינה לאנשי ההר: אם בכל רצועה להחזיק ידעו, מובטח להם הרכס על צלעותיו. ואם יוותרו לחמסנים אף על קומץ אדמה, יורידום בהדרגה מההר.

 

ד ל   ה ו א   ה ה ר   ב א ד מ ו ת,   ק מ צ ן   ל ל א   ת ק נ ה  

                                                             ו ש ע ר   א ד מ ו ת י ו   ג ב ו ה   מ א ד

 

משואות-יצחק סבלה מתגרות אלו במיוחד. מכסת הקרקעות שנקבעה לה, אלף ושבע מאות דונם, לא נמסרה בשלימות לידי הקבוצה. מדי פעם בפעם באו עוררים מצד תושבי הכפרים השכנים. וכשניסו לחרוש את השטחים פרצו מריבות. רבות היו התגרות מסביב לשטח "600 הדונם", שהשתרע ממערב למחנה (היום – בתוך הישוב בת-עין). לחרישת אדמות המריבה גויסו חורשים ובהמות מישובי הגוש האחרים. לעזרת נוטרי הגוש באה תגבורת מירושלים. גם מכונית מגן דוד אדום ואנשי משטרת בית-לחם הוזמנו. אחרי סכסוכים ממושכים הועברו האדמות ידי הקבוצה בחשון תש"ז.     (לתאור האירוע בהרחבה...)

 

"... החורשים מתקדמים בינתיים במחרשותיהם לפסגת ההר. קין והבל בשדה. לפנינו הערבים, התובעים את הזכות על השטח השמם ומאחורינו החורשים ההופכים את הבור לניר מעובד. זה תפקידה של שורת המגינים לאפשר לאחרונים להמשיך בעבודה".

לקראת עלית עין-צורים על הקרקע חסמו ערביי חירבת-זכריה את הדרך, והיה צורך להכין בעוד לילה שביל חלופי. גם עליית רבדים למקומם היתה מלווה בעימות ארוך, אם כי לא אלים, עם ערביי נחלין.

 

יחסים מיוחדים נרקמו עם משפחת המוכתר של הכפר בית-אומר, היושב מדרום מערב לכפר עציון. כבר בימי המושבה מגדל-עדר נחלצה משפחה זו לעזרת אנשי המושבה כשנלכדו בשלג ביום השבת בשנת תרפ"ח, ומאוחר יותר חילצו אותם מסכנת מות בזמן פרעות תרפ"ט.  הם קיימו יחסי ידידות עם חברים מספר ואף ביקרו בעיתים חגיגיות. בתוך ים של עוינות היו הם תופעה יוצאת דופן.

 

 

    מוכתר בית אומר ואחיו במסיבת הכנסת ספר תורה לעין צורים

 


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD