חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 ליל הסדר

בליל התקדש חג[1]

שפע של אור הציף את האולם בו נערך ה'סדר'. אנשי הכפר מצוחצחים, לבושים בגדי חג, חולצות מבריקות מלובן, השולחנות מכוסים מפות צחורות, זרי פרחים מסודרים בטוב טעם על שלל צבעיהם, ערוכים על השולחנות על יד נרות דולקים. כולו אומר חגיגיות. גוון מיוחד הכניסו האורחים הלבושים במדי הצבא, חברי הקבוצה שבאו מאי-שם לחוג את חג החירות במחנם וחיילים אחרים מצבאות בנות הברית שבאו כאורחים. באו גם אורחים עירוניים. באולם מורגשת היתה צפיפות, אבל איש לא אמר צר לי המקום.

אכזבה אחת ציערה – ציפו לקבוצת נוער המשתייכת לגרעין הקבוצה שעלתה עכשיו מרומניה והגיעה לחיפה ימים אחדים לפני החג, קיוו שעוד יספיקו לבאו לכאן לסדר, ולא באו.

בערוב היום קידשו את החג בתפילת ערבית. הנעימה המסורתית הלבבית של "ואהבתך אל תסיר",  "בצאת ישראל ממצרים", שהתפרצה מפיות המתפללים הגבירה את המתיחות והכשירה את הלבבות ל'סדר'. ה'מלך' המוכתר מימים ימימה לאותו הלילה, בעל ה'חזקה' בקבוצת-אברהם לערוך את ה'סדר' עלה על כיסאו והתחיל בפקודות הלילה: "קדש", "ורחץ", וכ"ו. חסרון רב הורגש בהעדר הילדים על יד השולחנות ואת "מה נשתנה" אמרו כל המסובים. בדביקות חסידית נאמרו פרקי ההגדה. למען הרבות לספר ביציאת מצרים הוסיפו כמה קטעים מתאימים שהוקראו על ידי אחד המסובים. בשעת הסעודה הלך וגבר קול השירה ולשיאו הגיע בשירת הפיוטים "קרב יום...", ו"אדיר הוא יבנה ביתו בקרוב". אף הנוטרים הלבושים במדי חול, מזויינים ברוביהם, שהציצו מדי פעם בפעם פנימה, לא הפיגו את טעם החירות. בשעה מאוחרת התפזרו המסובים מתוך רוממות הנפש ושמחת החג.


--------------------------------------------------------------------------------

[1] חשוב לציין: זהו תאור של  הפסח הראשון בכפר עציון, שנערך בשנה השניה לעלייתם (לפי שהעליה לכפר עציון היתה בכ"ח ניסן - שבוע לאחר חג הפסח תש"ג ). הנשים והילדים עדיין שהו אז בכפר פינס, ומספר לא קטן של חברים היה בצבא, בארץ ובחוצה לארץ.


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD