חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 רבדים

לאחר מאמצים מרובים עלה בידי הקק"ל לרכוש את האדמות שקנה יהודי אמריקאי בסביבת נחלין. באי כוחה השתדלו להגיע לידי הסכם עם ערביי נחלין שהיו להם תביעות על האדמות האלה. נכבדי הכפר נטו להסכים לחלוקת השטח תמורת פיצויים ניכרים, אך מסיתי הועד הערבי העליון מנעו את הדבר.  עליית ישובים עבריים לסביבה המריצו לסיים את המו"מ שנמשך מספר שנים . כדי להחזיק באדמות הוקם שם צריף בו ישבו אנשי ההגנה מירושלים שבאו להתאמן.

לאחר שהגוש התחזק ובשכנות לאדמות נחלין התיישבה קבוצת עין-צורים עובדה תכנית לעליה. כעולים למקום זה, נקבעו חברי קבוצת "מסלע" של השומר הצעיר, ברובם צעירים ילידי הארץ. הם התלכדו מכמה קבוצות מחניכי הקן התל-אביבי, מהקומונה של גדוד נחשונים, ואחרים באו מגדוד תל-עמל שבקן השומר הצעיר בקרית-חיים, ומגרעין "צבר". הכשרתם החקלאית קיבלו בחברת הנוער הארצי ישראלית בבית-זרע. אחר זמן הצטרפו לשורות הפלמ"ח בהכשרה מגוייסת וקבלו הכנה צבאית מעולה.

כשהוצע להם לעלות לנחלין התלבטו הרבה בהצעה. קשה היה להם להחליט לצאת להתישבות הררית הקשורה בקשיים מרובים, לאחר שאת הכשרתם החקלאית קיבלו במשק פלחה, מבורך במים. גם קשיי הבטחון לא נעלמו מהם. הם סברו שרצוי היה לקיבוץ לחיות תקופה מסוימת במחנה עבודה במושבה ורק לאחר שיתלכדו יעלו להתישבות. אך צו התנועה גבר. גם המשימה החלוצית והנהייה לחבל ארץ בלתי נודע, משכו את לבם.

למחרת היום בו גרשו את אנית המעפילים "לנגב " – עלו על אדמתם  (כ"א בשבט תש"ז -11.2.1947) . ההכנות נעשו במשקי הגוש. כבסיס היציאה נקבע מחנה עין-צורים. בעליה השתתפו אנשי הגוש והסביבה וחברי תנועת השומר-הצעיר.

עם בקר הוקם המחנה. אנשי הכפר נחלין ראו בזאת התגרות בזכותם ונחפזו למקום ההתישבות. עלולה היתה לפרוץ תגרה.

אנשי הקק"ל הרגיעום ונכנסו במו"מ עם המוכתרים. הוסכם שהקק"ל תיתן סכום של ששת אלפים לירה פיצויים, שיוקדשו להקמת בית ספר בכפר.

 

 

    אברהם הרצפלד מברך ביום העליה

 

 במגילת העליה נאמר:

"הקשיבי נחלין !   הקשיבי לקול בניך !    הן באנו עדיך היום, למצוא בך מולדת ובית. עת מחופנו עוד אמש גורשו אחים נרדפים, אך תמול על שערייך התדפקו מאות ידים, מאות עינים נשאו אליך ומאות לבבות נשברו בחופיך.

מנגד תראה את הארץ – זה צו השלטון המתנכר, מנגד תראה ואליה לא תבוא !

לא יוכלו לנו גירושים וגזרות חנק !    עם רדוף על צואר ימצא את דרכו על אף הנחשולים העומדים לבלעו. עם זקוק למולדת. שממת הארץ, רק ידינו תפרינה אותך – זה הכוח האדיר שעמד לנו במפעלנו. נחלין, קבלינו לחיקך כאם כי אליך שבנו, בניך, למצוא בך מולדת ומשכן..."

 

הישוב שהוקם נקרא "רבדים" על שם רבדי הסלעים הנשקפים מכל צד.

במשך עשרה החדשים שישבו בנקודתם, הספיקו החברים להניח יסוד למשק קיבוצי. הקימו מחנה נאה ובו צריפי דירה ובית בטחון. בתמיכה כספית של הוריהם נרכש מנוע להספקת חשמל. מן המעין המשותף עם עין-צורים קיבלו מים. התחילו לתכנן את תכנית המחנה הסופי. הקימו מפעל לעיבוד פרוות שהיו לו סיכויים טובים. פתחו משק עזר להספקה עצמית.  החברים עבדו בהכשרת קרקע ובהכנת השטחים לנטיעת עצי פרי. לשנת תש"ח הוכנה תכנית רחבה לייעור הרי סביבתם.

בראשית מלחמת השחרור הגיעו אליהם חברים נוספים. גם בתקופת המצור נוספו אנשים לרבדים – גרעין של נוער עולה מבולגריה.

הקיבוץ מנה כ- 80 חברים, כשליש מהם חברות, ולהם נוספו אנשים שהיו מחוץ למקום, בעבודת התנועה ובהשתלמויות, אך היו קשורים למקום. 

 


רבדים במספרים:

משק החי

פרות                          2
 
בהמות עבודה            5  או  6
 
עופות                          200
 

 

לגלריה בנושא רבדים...  

 


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD