חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 המנזר הרוסי – דיר שעאר

 גבעת המנזר הרוסי (דיר שער). גובהה 954 מ'.  ממנה תצפית רחבה על הסביבה, בעיקר לכיוון עמק הברכה  ולכביש הראשי ירושלים חברון. במערבה נמצא כיום מחנה צבאי, על המקום בו עמד המשלט הרוסי .

בפסגה ובמורדותיה נתגלו שרידי כנסייה ביזנטית מן המאה ה- 9, וברצפת הפסיפס שלה כתובת הקדשה ביוונית. מערות חצובות בסלע המעוטרות בצלבים. במדרון הצפוני מערבי ישנה מנהרה תת קרקעית באורך של כ- 40 מ'. מתחת לפסגה, גתות ובית בד. תחנה של המיל ה- 13 ובה אבן מיל, בכביש הרומי הראשי מירושלים לחברון, ועוד. חלק ממצאים אלו נמצא בתוך שטח צבאי ואין  גישה אליהם.

 

                              

                                   המנהרה התת קרקעית. הכניסה אליה מתוך המטעים של מגדל עוז.

 

בשנת 1892  בנתה כאן הכנסייה הפרבוסלבית הרוסית מנזר הנקרא בערבית דיר א- שער. הוא שימש אכסניה לעולי רגל נוצרים. במקום שכנו נזירים אחדים, שעסקו גם בחקלאות. לימים הוחכרו המנזר ואדמותיו למשפחה ערבית מבית לחם.

 

    שער המנזר הרוסי

 

בפרעות תרפ"ט (1929) נמלטו אל חומותיו פליטי הישוב מגדל-עדר עד להצלתם על ידי ערבי מכפר בית-אומר. בשנים תרצ"ו-תרצ"ח (1936-8) התגוררו בו חלק מפועליה של חברת אל-ההר שהתייסדה על ידי ש.צ. הולצמן.

במלחמת העצמאות חכר את המקום פיקוד הגוש, הפך אותו למשלט חשוב והטריד את התחבורה הערבית בכביש הראשי. לאחר נפילת הגוש הרסו הערבים את המנזר ועקרו את מטעיו.

היום נמצאים במקום שרידים של יסודות מבנה המנזר ושרידים של שער האבן הגדול

שהיה בחומה שהקיפה את הגבעה. במורדות הגבעה נמצאים המטעים של קיבוץ מגדל עוז .

(שרטוט המנהרה וחלק מן הפרטים מתוך "הר חברון - סקר נוף ומסלולי טיול" - מנחם מרקוס ודוד עמית)


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD