חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 האלון הבודד - "העץ"

האלון הבודד ניצב בעיבורו של גוש-עציון.  גילו מוערך בלמעלה מ- 700 שנה. בפי הערבים ניקרא "בלוטת ירזה", ובשם זה הוא נזכר בעבר בכתבי נוסעים. שימש נקודת ציון בגבול שבין מחוז בית לחם למחוז חברון, ובתקופה מסויימת גם גבול בין שבטי הקֶייס (דרום) לשבטי היָימַן (צפון).  אין בקרבת העץ קבר שיח או מבנה מקודש, אך הוא כשלעצמו מקודש  לערבים בשל מסורת שמקורה אינו ידוע, ובזכות זה נשתמר כשריד בודד מיער טבעי שכיסה לפנים את האזור כולו. ליד העץ היתה צומת דרכים פנימית של ישובי הגוש לפני קום המדינה.

 

 

 

במלחמת העצמאות בשבת ט"ז אדב ב', 27 במרס, התגייסו לאיזור העץ רבים מאנשי הגוש כולו בשעת בקר מוקדמת כדי לפרוק את הציוד הרב -  120 טונות - שהביאה שיירת נבי-דניאל

בתשע עשרה שנות הניתוק ניתן היה לצפות עליו מגבולות מדינת-ישראל. אנשי כפר-עציון היו מביאים את ילדיהם לראותו מאזור נס-הרים או מבואות-ביתר. בצפייה זו באה לביטוי הכמיהה העצומה לשיבה הביתה. כך הפך העץ להיות סמל הגעגועים, ולאחר שאמנם חזרו לביתם, כסמל לשיבה למקום.

כיום העץ מוקף בסביבה בנויה ואינו בולט למרחק כבעבר. סביבו הקימה הקק"ל אנדרטה למתיישבי גוש-עציון, לארבעת היישובים וללוחמים מימי תש"ח - 1948.


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD