חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 חירבת סאוויר

גבעה השולטת על הכביש הראשית ממערבו. במלחמת השחרור היה כאן משלט שתפקידו היה להטריד את התחבורה הערבית. בראשה ניצבת כיום גבעת החי"ש הנושקת לגבולו המזרחי של הישוב אלון שבות.

במקום היה כפר ערבי שחרב במאה ה- 18 במלחמות הקייס והיימן. כתוצאה מכך נותר על הגבעה רובד עליון לא סלעי, שהקל על ההתחפרות בתש"ח, בעוד שבשאר המקומות לא ניתן לחפור שוחות מגן עמוקות בגלל הסלע. 

על הגבעה נמצאו מתקנים חקלאיים רבים.  בעבר היו על הגבעה שרידי מבנה קדום, כ-  250 מ' ממערב לצומת הגוש, מצפון לכביש הכניסה. המבנה נבנה בניה יבשה – מלוחות אבן ענקיים שנחצבו משכבות של סלע גיר קשה ומחורר מאד, הוקמו שני קירות עבים וגבוהים יחסית בצדו המערבי ובצדו הדרומי של המבנה.  זה היה מבנה ריבועי (14 על 14 מ') שנבנה כבמה מפולסת במורד הגבעה. הקיר המערבי שרד בגובה שלשה נדבכים. ואילו הקיר הדרומי התמוטט אך בעיי המפולת שלו אפשר היה להבחין בה נדבכים.

המבנה נבדק בקיץ 1970. אופי הממצא - מתקופת הברונזה התיכונה -  ומיקומו הטופוגרפי מרמזים על היותו במה פולחנית, מסוג הבמות שהיו נפוצות בארץ. בגלל חוסר תשומת לב מספקת נהרס המבנה בעבודות פיתוח שנעשו בשנים האחרונות.

למרגלות הגבעה נבנה לאחרונה יקב חדש - "יקב עציון" - ויינותיו משובחים.


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD