חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 עין האמה (עין ואדי אל-ביאר)

משמעות השם בִּיָאר – בורות.  נקרא  גם עין א-דָרֶג' – מעין המדגות.

נובע בניקרה תת קרקעית הנמצאת בראש ואדי אל-בייאר שהוא חלקו העליון של נחל תקוע – דרגה. במרחק עשרות מטרים בלבד מבתיה התחתונים של העיר אפרתה .

אל המעין יורדים בתחילה במדרגות חצובות, בין קירות סלע.

 

המדרגות בפתח למעין

 

אלו מוליכות אל חלל מורחב, שממנו יש לרדת עוד מטר אחד אל ניקבת הנביעה. אורך הניקבה כ-35 מ', רוחבה  2.5 מ' ולאורך  כ- 25 מ' גובהה שלשה מ', אבל בהמשכה היא מנמיכה לגובה של מטר אחד

בתוך הניקבה זורמים המים על הקרקעית. אבל מפי הניקבה שמתחת למדרגות החצובות, הם מובלים באמת מים תת קרקעית מתחת לאפיק של ואדי אל ביאר .                            

אורך האמה הזאת 2.8 ק"מ והיא מגיעה עד לכביש האספלט העולה מבריכות-שלמה אל אפרת. משם זרמו המים בעבר באמה פתוחה, פרט לקטע אחד שבו היא שוב עוברת מתחת לפני הקרקע. בסופו של דבר מגיעה האמה אל הבריכה העליונה של בריכות שלמה.

המעין, והאמות המגיעות ממנו אל בריכות שלמה הן החלק המרשים ביותר במערכת הקדומה של הולכת המים לירושלים. מערכת זו כוללת גם שורה של פירים לאורך הואדי, הם אותם "בורות" ("בִּיָאר") המעניקים את שמם לאיזור כולו.

 

    בתוך הניקבה

 

אפשר להיכנס אל נקבת המעיין וגם לעבור כיברת דרך ניכרת במורד האמה התת-קרקעית. אי אפשר להגיע עד קצה האמה, כי היא חסומה במפולות אבנים שהושלכו אליה מן הפירים האנכייים שלה.

גם הפירים נסתמו במשך הדורות, אך פיר אחד נוקה והוכן לביקור. אפשר לרדת בו כ- 13 מ' מתחת לאדמה עד לאמה, ושם זורמים מים כל ימות השנה. ניתן גם ללכת באמה התת קרקעית לאורך כמה עשרות מטרים. הירידה לפיר – בחבלים וסולמות.

לביקור במעין ובאמה – יש להצטייד בפנסים ובגדים שניתן ללכלך אותם

 

לגלרית תמונות: הבייאר...


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD