חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 בית צור (חירבת טוביקה)

תל בית-צור (ח'ירבת טובייקה)  [ נ.צ. 1590/1107]   שוכן על גבעה שגובהה 990 מ' מעל פני הים, על קו פרשת המים. מכאן ודרומה מתפצלת לשניים פרשת המים.

מיקומו זה עשה אותו לנקודת מפתח, ששלטה על הצומת בו נפגשו הדרך הראשית מחברון לירושלים והדרכים שעלו לבמת ההר מהשפלה, מהנגב וממדבר יהודה.

מימצאי חפירות ארכיאולוגיות שנערכו כאן בשנים 1931 - 1957 ומקורות היסטוריים לא מעטים, מאפשרים לשחזר את תולדות המקום.

מן התקופה הכנענית (תקופת הברונזה התיכונה) נימצאו קיטעי "חומה קיקלופית" ,השם של סוג חומה זה ניתן בגלל גושי הסלע הגדולים ששימשו לבניינה). חומה זו, שעוביה 2.5 מ', ניבנתה באמצע המאה ה-17 לפנה"ס. היא הקיפה עיר קטנה, ששיטחה תשעה דונמים בלבד. כעבור כמאה שנה, עם כיבוש כנען בידי המצרים, נחרבה העיר הזאת.

כעבור כ-350 שנה, עם התנחלות שבטי ישראל, נאחזה בבית-צור משפחת כלב, בת שבט יהודה ,דברי הימים א', ב', מ"ה). המימצא הארכיאולוגי מאותה עת מעיד על יישוב דל, שעשה שימוש בשרידיםמהתקופה הכנענית.

ברשימת ערי נחלת יהודה, מופיעה בית-צור במרכז מחוז במת ההר, יחד עם חלחול וגדור (יהושע טו).

עם התפלגות הממלכה המאוחדת (בסוף המאה ה-10 לפנה"ס), ביצר רחבעם, מלך יהודה, את המקום,במסגרת מערך ערי המיבצר שהקים בתחום ממלכתו ,דברי הימים ב', י"א, ה'-י"ב). הארכיאולוגיםלא הצליחו לחשוף את שרידי הביצורים מימי רחבעם, וייתכן כי אלה נימחו עם הקמת המצודההחשמונאית במקום.

מאוחר יותר (במאות ה-8 וה-7 לפנה"ס) התקיים בבית-צור יישוב חקלאי משגשג, שפרץ מתחום העירהמבוצרת. מתקופה זו נתגלו טביעות רבות של חותם "למלך", על ידיות קנקני-יין.

היישוב הפורח הזה נחרב בעת הכיבוש הבבלי, אך בימי שיבת ציון חזרו עולי בבל והתיישבו בו.

מעידה על כך רשימת בוני חומת ירושלים בימי נחמיה, בה נזכר "נחמיה בן עזבוק שר חצי פלך

בית-צור". . . (נחמיה, ג', ט"ו).

פסוק זה מלמד, כי בית-צור נעשתה אז בירת הפלך הדרומי בששת הפלכים של פחוות-יהוד, כפישכונתה ארץ יהודה באותה תקופה. מאחר שמדרום לבית-צור השתרעה אז פחוות אדומיאה, שתפסהאת כל חלקו הדרומי של הר חברון, מסתבר שבית-צור נעשתה למיבצר ולשער הדרומיים של ארץיהודה.

עדות מוחשית לכך מהווה מצודה מן התקופה הפרסית, שנתגלתה בתל.

מראשית התקופה ההלניסטית אין כל עדויות על בית-צור, אך בתקופת מרד החשמונאים היא חזרהותפסה מקום חשוב כמיבצר הדרומי של יהודה המכבי: "להיות לעם מיבצר בפני אדום" (ספרחשמונאים א', ד', ס').

יהודה בנה כאן מצודה, על בסיס החומה הכנענית. הוא גם הפך מאגר מים תת-קרקעי למעבר סתרים,שנועד לאפשר בעת מצור גיחות פתע להשמדת מכונות המלחמה של האוייב.

ליזיאס, המצביא העליון של הצבא הסלווקי בארץ, ניסה פעמיים לפרוץ דרך בית-צור בדרכו לירושלים. בפעם הראשונה, ב-165 לפנה"ס, הוא נכשל, ובעיקבות זאת טיהרו החשמונאים את המיקדש וקבעו את חג החנוכה. שנתיים לאחר מכן, ב-163 לפנה"ס, עלה ליזיאס על בית-צור בעוצמה רבה פי כמה, וצר עליה.

אומנם לוחמי יהודה נאבקו באומץ. הם אפילו הגיחו אל מחוץ לחומה, כנראה דרך מעבר הסתרים, ושרפו באש את מכונות המצור של האוייב (חשמונאים א', ו', ל"א). אך בסופו של דבר גברה יד ליזיאס ובית-צור נפלה.

בספר חשמונאים ב' נרמז, שנפילת המיבצר אירעה בעיקבות גילוי סודותיו לאויב. אולי הכוונה בכך לחשיפת מעבר הסתרים.

מכל מקום, כיבוש בית-צור פתח לפני ליזיאס את הדרך לעבר ירושלים עד בית-זכריה, שבתחומי גוש-עציון דהיום.

בשנת 160 לפנה"ס, אחרי מפלת יהודה המכבי, ביצר בכחידס את בית-צור והציב בה חיל מצב (חשמונאים א', ט', נ"ב). אבל אחיו הצעיר של יהודה המכבי, שמעון, שהביא את העצמאות לארץ יהודה וכונן את ממלכת החשמונאים, כבש את בית-צור מחדש (חשמונאים א', י"א, ס"ה).

עם כיבוש אדומיאה בידי יוחנן הורקנוס, בנו של שמעון, ירד מעמדה של בית-צור. השרידים

המאוחרים ביותר שנתגלו בתל, שהם מימי יוחנן הורקנוס (100-140 לפנה"ס), מעידים כי היישובכאן חזר להיות שליו ובוטח. אבל בסוף אותה תקופה נעזב המקום.

בתקופה הביזנטית נוסד כאן יישוב חדש, אבל לא על התל, אלא בקירבתו, והוא נקרא כיום בורג' א-סור.

בגלל העיבוד החקלאי האינטנסיבי של פיסגת התל וכל מורדותיו, ובגלל בניה מסיבית מן הזמן האחרון, אפשר לראות היום רק מעט מאוד ממה שנחשף בחפירות. אבל גם כך עדיין אפשר למצוא כאן בורות מים עתיקים, חציבות קדומותבסלע, קטעים קצרים מהחומה הכנענית, עם ה"תוספת" החשמונאית מעליה, ואפשר להיכנס למאגר המים שהפך למעבר סתרים, ו"לחמוק" החוצה בפיתחו הניסתר.

(מתוך "הר חברון-סקר נוף ומסלולי טיול.     מאת מנחם מרקוס/דוד עמית)

 

    מעבר הסתרים מתחת חומת בית-צור

(מתוך עתון "על המשמר"  81)


    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD