חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 חיים ואהובה ציגלר ז"ל

חיים ציגלר ז"ל (1916 – 2003)
נולד בעיר סוסנוביץ בדרום מערב פולין למשפחה 
חסידית. בילדותו למד בחדר ובישיבה קטנה, ובמקביל לימודי יסוד כלליים בבית, ולאחר בר המצווה בישיבה של הרבי מאלכסנדר. באותם שנים נחשף לחוגי ההשכלה ולציונות. הצטרף לבני עקיבא ובהמשך התמנה לראש הסניף של כ -300 חניכים.יצא להכשרה בסלבקוב, במשך הזמן התמנה למזכיר ההכשרה שם, והיה שותף לגיבוש האופי של הכשרה שמשלבת תורה ועבודה, עד לעלייתו ארצה.

אהובה ציגלר ז"ל (1918- 1995)
נולדה בעיר לודז' למשפחה ענפה ואמידה של חסידי גור. למדה בית ספר ובגימנסיה וקיבלה השכלה נרחבת. הפכה לפעילה בבני עקיבא ללא ידיעת ההורים. בקיץ שלפני השנה האחרונה בתיכון הודיעה להורים שהיא נוסעת לסמינר, אך למעשה הצטרפה להכשרה בסלבקוב. כל ניסיונות ההורים להחזיר אותה הביתה עלו בתוהו והיא נשארה בהכשרה עד להעפלה ארצה.

 

חיים ואהובה הכירו בהכשרה בסלבקוב ויצאו ביחד לדרך לארץ ישראל. הם יכלו לקבל סרטיפיקטים (רישיונות עליה חוקיים לארץ) אך לאור המחסור הכבד הם השאירו את הזכות ליותר נזקקים, ועלו במסגרת ההעפלה הבלתי לגלית. לאחר דחיות רבות עלו בתחילת 1939על ספינת משא רעועה, מיועדת במקור להובלת פחם, ובצפיפות בלתי נתפשת נעו לכיוון ארץ ישראל. בגיחה הראשונה של הספינה לחופי הארץ הצליחו חלק מהנשים לרדת וביניהם אהובה, לפני שהבריטים השתלטו על הספינה וגררו אותה לנמל חיפה. הספינה שהתה שם מעל שבועיים עד שגורשה וגם בניסיונות נוספים לא הצליחה לחדור לחוף. בסופו של דבר הוחזרה הספינה על נוסעיה ונדדה בין נמלי טורקיה ויוון כשהמעפילים סובלים מרעב ומחסור. רק לאחר כחצי שנה של נדודים נתקבלה עזרה מהארץ, הספינה צוידה והתקרבה שוב למימי הארץ.

אהובה וחיים עם דני הבכור ליד "ביתם" בכפר עציון (1944)  

במרחק של כעשרה ק"מ מהחוף האנשים הועברו לספינת מפרש שהייתה אמורה להגיע לחוף. ספינת המפרש הייתה רעועה מכדי לנוע, לא הצליחה להגיע לחוף בעוד לילה ונלכדה ע"י הבריטים. מכיוון שכבר לא הייתה דרך להחזיר את המעפילים הם הועברו לקסרקטין בריטי ובסופו של דבר הורשו להיכנס לארץ.
לאחר חצי שנה של נדודים חזרו חיים ואהובה ונפגשו בקבוצת אברהם ליד כפר פינס, שם גם נישאו בשנת 1941.
פרנסת אנשי קבוצת אברהם התבססה על עבודה פיזית קשה ביישובי הסביבה, חיים בחקלאות ואהובה בכביסה אצל הגבירות במושבות הסביבה. במקביל נערכה הקבוצה לקראת עליה לקיבוץ משלה, וההכרעה נפלה על התיישבות ראשונה בהרי חברון – קיבוץ כפר עציון.
חיים עבר קורס נוטרים, ועלה ב – 1943 עם הקבוצה הראשונה מההכשרה בקבוצת אברהם לכפר עציון. אהובה עלתה בתחילת 1944 עם שאר הנשים והבן הבכור דני שנולד עוד בקבוצת אברהם,
ושניהם לקחו חלק פעיל בהפיכת ההר המסולע והשומם לכפר פורח ופינת חמד.

מעבר לאתגר החקלאי הקשה ביותר של כיבוש ההר, כשמי גשמים היו מקור המים היחידי - התמודדו חברי הקיבוץ בקור המקפיא של נקודת היישוב הגבוהה ביותר בא"י המערבית. העיק גם הצורך בשמירה אינטנסיבית, כשהקיבוץ ללא גדר פרץ את הדרך להתיישבות בהר, כשהוא חלוץ בסביבה עוינת ופראית, מנותק מכל יישוב יהודי אחר. בשנים האחרונות לקיבוץ שימש חיים כרכז קניות וגזבר,

אהובה וחיים עם הילדים דני, עקיבא ויוסי (1962)

תפקיד שחייב נסיעות תכופות לירושלים. איתרע מזלו ובמסגרת תפקידו זה נסע במשאית של כפר עציון בשיירת העשרה – הראשונה שהותקפה אחרי החלטת האומות המאוחדות על חלוקת הארץ. רק הוא ויהודה שרדו בנס את התקפת הכנופיות הרצחנית הזו.
עקב פציעתו ובגלל הקשרים שפיתח בירושלים בשנות עבודתו כגזבר, נשאר חיים בעיר וארגן את המגורים, ואחר כך את האוכל וצרכי המחיה לאמהות ולילדים שפונו מכפר עציון.
משפחת ציגלר עברה עם שאר שרידי הקיבוץ דרך מנזר רטיסבון וביה"ס בפתח תקווה, עד למגורים בגבעת עליה. עקיבא נולד עוד במהלך הנדודים (1948) ויוסי  נולד שם (1954). כידוע ניסיון הקמת ניר עציון כקיבוץ של שרידי כפר עציון לא צלח - לא היה ניתן להקים קיבוץ מבוסס על אלמנות ויתומים. מסגרת הקיבוץ התפרקה ומשפחות שרידי כפר עציון המשיכו להתגורר בגבעת עליה, כמה משפחות התחלקו בכל דירה, חדר למשפחה, מטבח ושירותים משותפים.
חיים החל לעבוד בקליטת עלייה. תוך זמן קצר התמנה למנהל מעברות באזור גן יבנה, והמשיך במחלקת הקליטה בתחילה בסוכנות ואחר כך במשרד הקליטה עד לצאתו לפנסיה. צחוק הגורל שהיה אחראי לחלוקת דירות לעולים חדשים, בעוד משפחתו שלו לא הייתה זכאית לדירה בהיחשבם ותיקים. כדי לאפשר מעבר לדירה בלי שותפים וגידול הילדים נאלץ חיים לעבוד כעורך לילה בעיתון "הצופה". כך עבד בשתי משרות שנים רבות. החל מ – 1956 גרו בשיכון הפועל המזרחי בת"א.                   
עם צאתו לפנסיה עוד הספיק לעבוד חלקית בבנק אדנים כמה שנים טובות.
אהובה וחיים זכו לראות את כפר עציון בבניינו מחדש, ואת דני מקים בית ומשתלב בביסוס המשק בשנותיו הראשונות. זכו להשתתף בחתונת כמה מהנכדים, וגם לראות דור רביעי.


    
צרו קשר
 TextReplacementTool
אזהרה You currently do not have permissions to use this module. If you feel you are receiving this message in error, please contact the administrator    
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD