חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

צעדים ראשונים

חברי קבוצת קוסוב לא היו בודדים במערכה. בה בשעה התגבשה בפולין רבתי קבוצת "עובדיה". והיא התחילה משפיעה על חוגי השומר-הדתי. "עובדיה " היתה מבוססת יותר במבנה הפנימי שלה, שכן נוסדה והודרכה על ידי שליח מן הארץ. לא ארכו הימים ועלתה ה'פלוגה'  הראשונה שלה והסתדרה בהרצליה  ('פלוגה' קראו אז לקבוצת אנשים שיועדה למשימה מסויימת, ובדרך כלל גודלן נע בין עשרה עד שלשים איש).

ובגליציה התרחבה בינתיים המסגרת. בקיץ תרצ"ג (1933) נוסדה קבוצה חקלאית בפֶדְבְּרֶזְצָה, בחורף עברה לנַרַיוֹב. התרבה מספר היוצאים להכשרה, ומארגני ההכשרה הועמדו בפני פעולה רחבה. הוחל בהכנות לעלית הפלוגה הראשונה לארץ. בפגישה שהתקיימה בי"ב חשון תרצ"ד (1.11.1933), בה השתתף חלק ניכר של אותם החלוצים, הוחלט על יצירת קבוצת עליה בשם קבוצת-אברהם על שם מרן ('מורנו') הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצוק"ל (שהיה אז עוד בחיים).

 

 

    הרב קוק

  

"בחירת שם זה היתה סמלית לשאיפתנו: חיי תורה שלמים, טוהר מוסרי וחברתי, שבאו לידי בטוי נעלה בתורתו של 'הרב' ". שנים עשר חברים הוו אז את הגרעין הקבוצי הראשון.

בטבת תרצ"ד (דצמבר 1933) התקיים בלבוב כנוס ארצי של כנסת בני-עקיבא והגרעין הקבוצי הזה השפיע הרבה על דיוניו והחלטותיו. מסביב לגרעין התלקטו-התלכדו חברים נוספים. באדר תרצ"ד (מרץ 1934) עלתה ארצה הפלוגה הראשונה של קבוצת-אברהם.

והתנועה הקבוצית שלנו אז בארץ, בראשית דרכה. ואם רודגס התחילה להתרחב ולגדול הרי שתי הקבוצות האחרות, שח"ל ועובדיה, נמצאו במצב קשה מאד. שרר דכאון אחרי התפוררותה של הקבוצות 'יבנה' (כפר סבא) וקבוצת בני-עקיבא פתח תקוה. מוסדות התנועה הצליחו לאחד את קבוצת 'עובדיה' עם קבוצת שח"ל והוקמה הקבוצה המאוחדת ברחובות. לקבוצה זו הצטרפו באופן זמני גם חברינו".

(דב קנוהל). 

הדף הקודם | דף 2 מתוך 7 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD