חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

שותפיו של הולצמן

באותה שעה פעלו בירושלים שני אנשים שרוחם, ומטרותיהם היו דומות לשל הולצמן. הראשון היה אברהם אפשטין, אשר העיתונאי חביב כנען הגדירו במאמר ההספד שלו כ"אבי ההתישבות בגוש עציון". אביו, הרב זרח אפשטיין היה אחד מראשי ישיבת "תורת חיים " בירושלים. הרב זרח אפשטיין אהד את מפעל ההתישבות הציונית והכניס אוירה זו לתוך הישיבה. בנו אברהם נחשב לעילוי בישיבה. כבן העיר העתיקה, התחבר עם הערבים, ידע את שפתם ואת מנהגיהם. לימים סייע לו הדבר בקשריו עם הערבים לצורך קניית קרקעות. בין ידידי נעוריו הירושלמיים היו שניים מאוייבי הציונות המתחדשת - הרב עמרם בלוי, מנהיג עדת "נטורי קרתא",  וחאג' אמין אל חוסייני , לימים המופתי הנודע לשמצה של ירושלים. 

 

    אברהם אפשטיין

 

פנחס שניאורסון מספר:

"בראשית שנות השלושים לקח אותי אפשטיין למשרדי המועצה המוסלמית העליונה. נכנסנו לחדרו של המופתי. נדהמתי לשמוע כיצד פונה אפשטיין אל הצורר בנימה שחצנית "יא אמין", בלי להזכיר את תואריו. שתינו קפה ושוחחנו. ובסוף טפח ר' אברהם על כתפו של המופתי" (חביב כנען).  

הוריו ציפו שיקדיש עצמו לרבנות אך הוא נמשך לחיים המתחדשים של אותה תקופה. למד הוראה בסימנר מזרחי ולימד בסג'רה. השותף השני היה יצחק צבי רקובסקי, חברו ללימודים של אפשטיין בישיבת "תורת חיים" וכמוהו נלהב להתחדשות הציונית שפעמה בישיבה, ומעורה עם הערבים.

 

                         

                              צבי רקובסקי(מתוך: עידן 7, הוצאת יד בן צבי, ירושלים תשמ"ו)


השניים רכשו ביחד קרקעות ליד סמוע בהר חברון, במטרה להקים ישוב בשם "אשל אברהם" וגם בתל אביב ובבאר שבע, רקובסקי קנה בנבי סמואל ואפשטיין ניסה בעבר הירדן. רקובסקי תאר את אפשטיין כ"אידיאליסט שרצה להקים התישבות". באותם ימים גרס ארתור רופין , ראש המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית, שאין לקנות אדמות בהר כיון שחקלאות יהודית לא תצלח שם,  וכיוון את רכישת האדמות של המוסדות הלאומיים לשפלה בלבד.
פנייתם של אפשטיין ורקובסקי לקניית אדמות באיזור כפר עציון נבעה מהתנגדותם העקרונית לעמדתו של ארתור רופין. דעתו של אפשטיין התחזקה עוד יותר לאחר פרעות תרפ"ט, בה נחרב הישוב היהודי בחברון. לדעתו, לא יהיה שוב סיכוי לציבור יהודי מבודד בחברון ללא עורף יהודי חקלאי סמוך לעיר האבות. בתחילה נסו לקנות את אדמות הישוב "מגדל עדר" בעזרת יעקב רוזנבלום, שהיה תושב בו עד שנעזב, אך ההצלחה לא היתה גדולה.   ...     ...     ...

בזמן זה חזר הולצמן מדרום אפריקה לארץ. הם היכירוהו מתקופת לימודיהם המשותפת בישיבת "תורת חיים". הולצמן כבר היה מפורסם בארץ והם הכירו ביכולת התנופה והארגון שלו וצרפו אותו לעסקיהם. בשנת 1932 הקימו את חברת "אל ההר" שמטרתה רכישת אדמות והקמת ישובים בהר.
ההתחברות לשניים אלו נבעה לא רק משותפות אינטרסים. כמוהם, גם אצלו, איש ירושלים, שכן רגש עמוק להרים הסובבים אותה ולהיסטוריה שלהם. שוב התחברו הרומנטיקן עם איש המעשה באדם אחד.

הדף הקודם | דף 3 מתוך 14 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD