חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

חירבת חובילה (משואות-יצחק)

ח' חובילה –אתרה של משואות יצחק הישנה- סבלה מפגיעות חוזרות ונשנות, במידה קשה עוד יותר מהאתרים שתוארו לעיל. גם כאן כוסה הישוב החרב מימי הבית השני בישוב חדש בתקופה הביזאנטית. באותה עת נבנתה במרכז הישוב כנסיה, שרצפתה המעוטרת בדגמים נאים נתגלתה בחפירות של אבות הדומיניקנים בשנים 1924 ו- 1937 ( ר' 116 .no, 1970:118 ovadiah, ושם ביבלוגרפיה מפורטת). אך בח' חובילה נוספו לכך נזקיה של הבניה המודרנית.בראשונה היו אלה בתי קיבוץ משואות יצחק שהוקמו על השרידים הקדומים, ואחר כך נבנו על הריסותיו בתי מחנה הפליטים שהתקיים כאן עד מלחמת ששת הימים.

רק חפירה ארכיאולוגית תוכל לחשוף שרידים של המבנים הקדומים[2]. לפי שעה השריד היחיד המעיד על קיומו של הישוב בימי בית שני הוא מערכת קבורה יהודית.

בשולי החורבה, במדרונותיה המערביים של השלוחה, במדרגת סלע מעל עין אל- חובילה, חצובות מערות קבורה רבות, חלקן מתקופת הבית השני וחלקן מתקופות אחרות. בכל המערות הקדימו שודדי העתיקות את הארכיאולוגים, ובזזו אותן עד תום. רק מערה אחת זכתה להחשף על ידי הארכיאולוגים בלי שהופרעה קודם לכן.

מערה זו נחפרה בשנת 1947 על ידי אליעזר סוקניק ונחמן אביגד, גילויה האקראי בעבודות להכשרת קרקע של חברי משואות- יצחק, זמן קצר לפני נפילת הגוש (אביגד תשכ"ז, 140-141)[3]

למערה פתח קטן המעוטר בגמלון ומוקף נסגות , שנמצא סגור באבן גולל דמויית פקק. המערה כוללת חדר טרפזי, ששתים מפינותיו מעוגלות. במרכזו חצוב בור עמידה שיורדים אליו במדרגה, וסביבו אצטבות. בשתי הפינות שמול הפתח נחצבו גומחות לליקוט עצמות. במערה נמצאו שתי גלוסקמאות תמימות, שדפנותיהן מעוטרות בדגמים נאים – גיאומטריים וצמחים. הגלוסקמאות, הדומות בצורתן ובדרך עשייתן לאלו שנתגלו בקברים הירושלמיים משלהי תקופת הבית השני, נוצרו לדעת אביגד בירושלים. אדריכלות המערה וממצא הגלוסקמאות מתארכים אותה למאה הא' לסה"נ.

[2] ראוי לציין שבסקר שערך אבי עופר באתר נתגלו גם חרסים מן התקופה הישראלית ( עופר תשנ"ג, נספח 2א, עמ' 21) וזו עדות לקיומו של ישוב במקום כבר בתקופת המקרא.

[3] אביגד בפרסמו את פרטי המערה הנדונה, לאחר נפילת הגוש, חרג מהדיווח המדעי היבש וכתב: מזכיר הקיבוץ, מר משה  ווהל , (לימים משה חובב , שנפטר לאחרונה-ד"ע) הודיענו על התגלית, וזכורה לי יפה ההתרגשות שאחזה את חברי הקיבוץ בשמעם על גילוי השרידים היהודיים באדמתם, עובדה שחיזקה בהם את הרגשת הקשר ההיסטורי למקום. היה זה סמוך למאורעות- הדמים ולמלחמת העצמאות, שהביאו לנפילת גוש עציון בידי ערבים ולמות גיבורים של רבים   ממתיישביו."

 

הדף הקודם | דף 4 מתוך 6 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD