חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

הקרב במנזר הרוסי

קרב קשה ורב נפגעים - במנזר הרוסי

    המנזר הרוסי

 

מתוך יומנו של איש חי"ש:

איך שהוא חלף הלילה... השמים התבהרו. קרני השמש האירו את פני היקום. עם אור היום החלה פעילות צלפים מוגברת. המעבר בין עמדה לעמדה, או מהעמדות לבנין נעשה קשה. אחד אחד מתקבצים הלוחמים במטבח כדי לסעוד את ארוחת הבוקר. בעמדות הוצבו מספר צלפים ותפקידם להשתיק את צליפות האויב

התצפית מודיעה: "שיירת משוריינים נראית באופק". המשוריינים מתפזרים בין ההרים ותופסים  עמדות. בשעה  8,00   פתח האויב בהרעשה מכלי נשק אוטומטיים ומרגמות "3. ניתן אות אזעקה. חיש מתמלאות העמדות בלוחמים. קרב עז מתפתח. רבים הפגזים הנופלים בשטח והשריקות המחרידות משפיעות במובן פסיכולוגי. שטח פגיעתם הולך וגדל. אני מתחפר עמוק בתוך השוחה שבגזרה הקדמית, ומצטער על שלא העמקתי חפור. בתוך רעש ההפצצה וטרטור כדורי ה"ויקרס", מגיעות לאזני צעקות : "עזרה חובש". הספקתי לירות כ-50 כדור ומשהרגשתי כי המלאי אזל החלטתי להפסיק עד שאקבל מלאי חדש. פתאום הרגשתי כי אשנו הולכת ונחלשת. מסתכל אני סביבי כדי להיודע מהי הסיבה. מרחוק רץ אחד החובשים והפליט את הבשורה: "עמדת המכונה נפגעה פגיעה ישירה ע"י פגז "3. צוות המכונה הושמד. והחובש שחש לעזרתם נפגע גם הוא". הרהור נוגה חולף במוחי:  "הנשק העיקרי שלנו הושמד".

דמי רתח ויצר הנקמה עלה וגבר בתוכי, ואני התחלתי שוב לירות באויב המתקדם מבלי לחשוב חשבונות רבים. לפתע חשתי חום ברגלי השמאלית ליד הירך. העברתי את ידי במקום זה וכשהחזרתיה היתה מוכתמת בדם. רסיס של פגז פגע ברגלי. בצעקה בשרתי ליעקב, שהיה בקרבתי, כי נפצעתי. הוא הוציא בזריזות את תחבושתו מכיסו והתחיל לחשוף את מקום הפצע כדי לחבשו, אולם הדם פרץ בקלוח חזק והתחבושת לא הצליחה לעצרו.

להעבירני באלונקה היה בלתי אפשרי, משום שהשטח היה כולו מכוסה אש. שלשה מחברי העבירוני בזחילה. עברנו בשלום את הקטע המסוכן והגענו לפני המדרגות של בנין המנזר. בן-יוסף קיבל את פנינו בחיוך קל והזהיר לא להכניסני פנימה כי הבנין מופצץ. טרם הספיק לסיים את דבריו ושוב נשמעה שריקה ומיד אחריה התפוצץ פגז לידינו ופגע בריכוז האנשים.

לפתע נמצאתי בתוך מסך עשן. רק אחרי דקות מספר יכולתי להבהין במשהו. עיני ראו מחזה קורע לב. החברים שעל ידי נפצעו פצעים קשים ואנושים. נשמעו צעקות הפצועים המבקשים טיפול, ברם, החובשים אינם מספיקים לגשת לכל אחד. אני קבלתי כמה רסיסים נוספים ברגלי השניה.

מהגבעה הצהובה הגיעה כתת תגבורת ותפסה עמדות מאחורי גדרות, כדי לעצור את גלי

המסתערים, אך ללא הצלחה. מודיעים כי הפצועים יועברו בחלקם על ידי משוריין וחלקם באלונקות. משוריין אחד הצליח להגיע למקום, אולם לא הספיק לקחת את כל הפצועים. אני ועוד מספר פצועים, נשארנו וחכינו למשוריין שני. בינתיים נחלש קצב ההרעשה. אין הדבר מבשר טובות.

התפללנו להפגזה בידענו כי הפסקת ההרעשה משמעותה שהאויב מסתער על העמדות. בן-יוסף ניגש לבדוק את המצב מקרוב. והנה חוזר הוא בנשימה עצורה ומפקד על נסיגה מהירה, טרם יחסום האויב, הנמצא במרחק של 100 מטר מאתנו, את דרכי הנסיגה. העמדות הקדמיות כבר תפוסות על ידו. רפי .נ  אוסף את הנשק הניתן לסחיבה, ומנסה להשמיד את היתר. הוא הצליח להציל שתי מרגמות, שבעה רובים ושני 'סטנים'. בשמעי את דבריו של בן-יוסף הרגשתי את עצמי במצב של אין –אונים. הרגשה שקשה לתארה היא להיות פצוע בשתי הרגלים ועליך לסגת נסיגה מהירה בדרך המכוסה כולה אש – כשהאויב נמצא  100 מטרים מאחוריך. לפצועים חולקו רימונים וקבלנו פקודה לעשות את המאמץ האחרון כדי לסגת עד המשלט שבהר הרוסי. ברגעים אלה גבר בי רצון החיים. הצלחתי לעבור ברגלי הפצועות חלק מן השטח, זחלתי על הגב ועל הבטן עד להתחלת התעלה ואחר כך הגעתי בעזרת חברי עד לקצה השני של התעלה. שם נפלתי מתעלף. אחד החברים לקחני על גבו והעבירני עד לגדר כפר-עציון. שם פגשנו בכתת חברים מעין-צורים והם העבירוני באלונקה לבית החולים.

שם מצאתי בין הפצועים את אברשה , ט. מפקד הפלוגה, אשר חש עם בקר לפקד על הקרב במנזר ונפגע בצלעותיו בעת שנתן הוראות לאנשים.

שמואל. ס.

 

נסיונות לתגבורת - מיומנו של פלמ"חאי...

הדף הקודם | דף 2 מתוך 10 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD