חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

בקו האש

מאז ואילך עמדה קבוצת-אברהם בחזית האש. במשך חודש ימים לא עבר לילה ללא התקפה על ישוב בסביבה. פעם תקפו את פרדס-חנה, פעם גבעת-עדה, ושוב התקפה על כפר-פינס והכדורים עפים מעל לראשי השומרים בעמדות. והנה הותקפה עין-עירון (הסמוכה לכפר-פינס), והכדורים פגעו גם בצריפי המגורים שבמחנה. אף הקבוצה עצמה הותקפה לא אחת מכיוונים שונים. לחצר קבוצת משמרות חדרו ערבים וזרקו פצצה. בעין-שמר ירו בחצר והרגו שני חברים. תקפו את גן-השומרון, תל-שלום ועוד. לא היתה נקודת ישוב שלא הותקפה.

בכל הסביבה הוכרז מצב הכן. בערבים לא הועלו אורות. עם שקיעת השמש פסקה כל תנועה. רק השומרים על משמרתם עמדו ערים, דרוכים. הוגברה השמירה בקבוצה. שמונה איש – ערב ערב. החברות הלכו לישון לכפר-פינס (המחנה לא היה מוגן די צרכו). כל הענינים נדחו הצידה. השמירה והביצור בלעו הכל. בערבים היו החברים ערים עד שעה מאוחרת – חכו ליריות. היה זה פרק זמן קשה, אבל הוא הביא איתו כמה דברים רצויים. הוגבר האימון של החברים וכושר הגנתם. החברות הוכנסו בתפקידי שמירה. המוסדות נענו לדרישות הקבוצה וסודרה גדר צבאית מסביב לקבוצה ולכפר פינס. מסביב לחלק המחנה בו נמצאים צריפי הדירה הוקמה חומת מגן. לאט לאט נכנסו החיים למסלול קבוע – והמתיחות החלה להתפוגג. למדו להתגבר גם עליה.

 

 

    נוטר מחברי הקבוצה מצטלם ליד
    חומת המגן ליד אחד מצריפי המגורים.

 

בימים אלו הונח יסוד לחדר-אוכל חדש ובנייתו נמשכה כסדרה. הקבוצה שלחה חברה לגולה בשליחות התנועה - גם תפקיד זה לא שכחו. בהמשכת המפעל - הרחבת המחנה והגדלת המשק מצאו החברים עידוד רב. גן-הירק גדל והלך, סודרה רשת השקאה, ניקנו מכשירים. בשלב זה כבר מספק הגן את כל התצרוכת הפנימית של מטבח הקבוצה והפלוגות, ירקות לכבושים שונים ומעשי מרקחת. לעיתים גם מוכרים לצרכני חוץ. המכוורת גם היא גדלה, אף שעדיין עמדה בשלביה הראשונים בלבד. הלול הגיע ל- 150 תרנגולות מטילות ול- 180 פרגיות (גידול עצמי).

 

 

    גן הירק בקבוצת-אברהם

 גם סוס וכלי עבודה רכשנו לנו והננו מעבדים 70 דונם מאדמת כפר-פינס לגידול חציר ואבטיחים. בשעות הפנאי משתמשים בסוס לעגלונות וגם זהו מקור הכנסה. המתפרה מספקת את צרכי התלבושת של הקבוצה ורוכשת לקוחות גם בסביבה. הסנדלריה אף היא עושה את שלה. עכשיו דנים על הקמת מאפיה. קבוצת נגרים טובה התלקטה בקבוצה, הם שהקימו את כל צריפי הדירה ואת חדר האוכל היפה והמרווח. גם שאר עבודות המחנה – ריצוף, צבעות, מסגרות, פחחות – על ידי חברינו נעשו.

הדף הקודם | דף 6 מתוך 7 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD