חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

לקבוצה עצמאית

הבדלי חנוך ואופי, וכן הזיקה החיובית המחייבת לתנועת הנוער הפרידו בין חברי קבוצת-אברהם לבין חברי הקבוצה המאוחדת. בכל זאת נכנסו לחיי הקבוצה וקבלו ממנה הרבה בגבוש הכרתם הקבוצית. אף גם התפתחה גישתם המשקית.

בראשית תרצ"ה (1934) עלתה ארצה הפלוגה השניה של החברים מגליציה. אז התחיל דיון על עצמאותה של קבוצת-אברהם. הדיון נמשך כל החורף. ובסופו הגיעו לידי החלטה על הקמת קבוצה עצמאית. הקק"ל העמידה לרשותם חלקת אדמה ליד כפר פינס,  והם עברו שמה.

 

 צעדים ראשונים בעצמאות

בבואם לכפר פינס היתה עונת בנין בוערת. הקבוצה חסכה כספים והחלה להסתדר. הם מצאו גבעה מלאה קוצים, ניקו אותה והקימו עליה צריף, בניני שירות וגינת ירקות. כל זה בלע את כל כספם, ולמרות שמצב העבודה היה אז טוב, חיו בתנאים קשים. אז גם התחילו לשאת בעול של עזרת הורים.

 למרות הקשיים כאן, לא הופסקו את קשרינו עם תנועת הנוער בחו"ל. מפעל ההכשרה בגליציה התרחב, כתוצאה מהקשרים עם הקבוצה. הם התקשרו גם עם 'בני עקיבא' בארץ, השתתפו בפגישות מדריכים ובמוסדות הארגון. נכנסו לעול ההדרכה (בפרדס חנה, חדרה, כפר פינס) ומדריכים מהארגון בקרו אצלם.

והנה התחיל המשבר בארץ (חורף תרצ"ו  1935). תנועת הבנין נפסקה. בפרדסים עבדו ערבים וקשה היה לחדור לעבודה זו. לא אחת סבלו גם מקיפוחים בלשכת העבודה. הגיעו הדברים לידי כך שהיתה לחברי הקבוצה כוונה להופיע בשוק העבודה באופן עצמאי, מבלי התחשב עם הלשכה, ורק מתוך יחס של אחריות לאחדותו של צבור הפועלים במקום נמנעו מצעד זה, ולמרות ההפליות לרעה לא יצאו את הלשכה. חוסר העבודה העיק יותר ויותר, עתים חסרו מצרכים ראשוניים – לחם ומכולת...

    הקמת הצריף השני בקבוצת אברהם

                        (התמונה לקוחה מתוך הספר "פרקי כפר-פינס - סיפור חמישים שנות המושב", אליהו רוטשטיין)

 

בינתיים גדלה החברה והצפיפות היתה מרובה. ישנו שניים שניים במטה או על לוחות עץ מסודרים כמטה. החלו להקים צריף נוסף. עצים קבלו במתנה מהתנועה ברומניה, ואחרי משא ומתן מיגע קבלו הלוואה ממחלקת העבודה של הסוכנות ורק בתחילת הקיץ נגמרה הקמת הצריף.

בו בחורף החליט חבר-הקבוצות (הקבוץ הדתי) להכיר בהם כנקודה עצמאית. התחילו לכוון את העליה מפולין אליהם. הם התקשרו עם 'ראשית' – קבוץ העליה הראשון של השומר-הדתי.

עדת טהורים - תאור הקבוצה בעיני אורח...

 

 "התפקידים המרובים שהוטלו על הקבוצה הקטנה בתנאים קשים, עוררו התלבטויות אצל חלק מהחברים. וכתמיד נגשנו גם הפעם לבירור יסודי, גלוי לב. אחרי הבירור תוקנו הרבה דברים, שופרו היחסים החברותיים, הוגברה הפעולה התרבותית, וטופחה יותר צורת ההווי הדתי שבא לידי ביטוי בעיקר בשבתות ובמועדים, שהיו חדורים התלהבות ויופי.

על הפרק עמדו כמה וכמה שאלות שרצינו להרצותן בפני מרן הרב זצ"ל, והנה נסתלק רבנו הגדול באותם הימים (ג' אלול, תרצ"ה). פטירתו של   ' ה ר ב '   היתה לקבוצה כאסון פרטי, אף על פי שאיש מאתנו לא הכירו באופן אישי. לאבל הרבים הצטרפה גם נימה של אבל יחיד ".

הדף הקודם | דף 3 מתוך 7 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD