חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

החברה נקלעת לקשיים

בשנת 1936 נקלעה החברה לקשיים. מלחמת איטליה-חבש מנעה העברת כספים מן הקונים בחו"ל לארץ. ללא כספים אלו לא יכלה חברת "אל-ההר" לממן את העבודות שקיבלה על עצמה – הכשרת הקרקעות, בנית הבתים, שתילת מטעים וסלילת דרכים. גם בנק "גאולה ובנין" שהוקם כמכשיר עזר לחברה פשט את הרגל כבנקים אחרים באותה תקופה.  בהתקשרות בחוזים עם ערבים על שטח של 19.000 דונם שולמו דמי קדימה רבים (כמעט כל אדמות ארטס נכללו במסגרת הזו). נוספו תשלומים לנכבדים ערבים כדי שלא ישבשו רכישות. אך הרוכשים מחו"ל לא יכלו לממש את הקניה, וממון רב שכבר שולם, אבד. המשלחת להבאת הבוטנה, והקומפרסור שנשכר לחציבת בורות בשטחי הסלע גרמו להוצאות גדולות מן המצופה.  לימים, התלונן הולצמן גם על ספסרות:

"קנינו גם את הכפר ג'בע על בתיו ועוד שטח אדמה ממול כפר-עציון, אלא שפּה נכנסו בעלי הון יהודים והתחילו להציע לערבים מחירים מופרזים, העלו את המחיר, במקום שלש לירות לדונאם שאני שילמתי, ל-12 לירות. הערבים לא אצו למסור לנו את הקושאנים. הרבה עשרות אלפים לירות נשארו בידיהם... [6]

 עדיין היו בכפר-עציון המשתלה, המרפאה וקבוצת הפועלים שהכשירה את הקרקע. תוך מאמץ להציל את מה שניתן, מכרו הולצמן, אפשטיין ורקובסקי רכוש רב במקומות אחרים בארץ כדי לעמוד בהתחייבויותיהם, אך המפעל כבר החל להתמוטט.  הולצמן נאלץ למכור את חלקו לאדם בשם חיים שוגרמן, ועזב את החברה. 

חיים שוגרמן, יליד גרמניה שהתעשר באנגליה במסחר בדים, הכיר בלונדון את הרב קוק, נהג לשהות במחיצתו והושפע מרעיונותיו.  בתרפ"ח (1938) עלה לארץ ותוך זמן קצר הביא גם את משפחתו. הוא קנה פרדס בבית דגן והגדיל את הבית שהיה בתוכו והכשירו למגורים. לבד מעיבוד הפרדס בבית דגון התרכז ברכישת אדמות לשם ישוב הארץ, הקפיד לקנות אדמות רק מערבים, ורק במקומות שטרם הגיעה אליהם התישבות יהודית.

בארץ המשיך בקשריו עם הרב קוק ואף סייע לו בסתר מבחינה כספית. בביתו של הרב קוק הכיר את הרב כשר (בעל "תורה שלימה) שהיה ממיסדי חברת "זכרון-דוד" שהקימה את מגדל-עדר, ודרכו התוודע לנושא ההתיישבות בהר חברון. כשפנו אפשטיין ורקובסקי לשוגרמן שייתן הלוואה ל"אל-ההר", הציעו לו כבטחונות את השטרות של הולצמן. שוגרמן נענה להצעה שהיתה ממילא קרובה לליבו, ותוך זמן קצר קנה את כל חלקו של הולצמן בשותפות. אך כך שקע גם הוא בקשיים כספיים ונגרם לו הפסד של עשרות אלפי לירות שטרלינג.
__________
[6]   הולצמן, במכתב לדב קנוהל, חבר כפר-עציון שחרב, וחוקר תולדות גוש עציון, ב-1951.

הדף הקודם | דף 11 מתוך 14 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD