חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

בעיתונות הערבית

חברת אל-ההר בעיתונות הערבית

 פעולות חברת "אל-ההר" לא פסחו על תודעתה של העיתונות הערבית, וזו צוטטה לא פעם בעיתונים העבריים.  

ביום אחד, (4.1.34) הובאו שני ציטוטים מתוכה, בעלי מגמה הפוכה זה מזה, בשני עיתונים עבריים שונים.

"דאר היום" יצא בכותרת "החברונים שמחים להתישבות יהודית". בגוף המאמר נכתב:

"סופרנו בחברון מודיע לנו:

בין הפלחים בסביבות חברון מורגשת שמחה רבה לשמועה על קניות אדמה ע"י יהודים בסביבה. כי סוף סוף רחמם אללה ויזכו להנות מיהודים, כשם שנהנים אחיהם בסביבות מושבות היהודים שבשרון. גם ערביי העיר תולים תקוות רבות בהתישבות היהודים בסביבה, כי זה ירבה את התנועה והמסחר בעיר וע"י כך יבואו יהודים להתישב בעיר, שבה שוממים מאות חדרים מאין יושב".

 

ואילו עיתון "הארץ", היוצא בכותרת ,כפר-עציון", כותב:

"אל ג'אמעה אל ערבייה העתיק מן העתונים העבריים את הידיעות על כפר עציון, בין ירושלים וחברון, והעיר: זוהי ידיעה גלויה. היהודים יבנו בעתיד הקרוב מושבה יהודית סמוך לחברון. הם מתחילים בהכנות לבנותה, וביחוד להבטיח מים לה. מתברר לנו שהיהודים ערכו תכנית-שטן לישוב ארץ ישראל, המחייבת ליישב ראשית כל את אדמת החוף, ואחר כך לקנות אדמת הרים פוריה... היהודים קנו עד עכשיו שטחים גדולים של אדמת הרים במחוז ירושלים סמוך לעין כרם, ליפתא, מוצא, בית צפפה, מאלחה, הר הזיתים ועטרות... אם נעיף מבט עין אחד על ירושלים נראה איך הוקפה במושבות יהודיות מארבע רוחותיה. ועכשיו נשאו היהודים את עיניהם למחוז חברון. ערביי חברון מן הראוי להם לפקוח את עיניהם ולמנוע כבוש העיר בידי הציונים. עליהם להתעורר ולשמור על אדמתם ולקבל לקח מזולתם. איזהו חכם – המקבל לקח".

 

היה פער גדול בין שביעות הרצון ששררה בחלקים רבים באוכלוסיה הערבית מההתיישבות היהודית, לבין הדאגה והעוינות שנשמעו בעיתונות שלה, שעוד החמירה בהמשך. העתון "דבר" (17.1.34), מצטט עיתונים ערביים המגיבים על פרסום יסוד "כפר-עציון" בטענה כי "היהודים פושטים על ההרים לאחר שהשתלטו כמעט על אדמות המישור הפוריות" וקורא לבעלי הקרקעות להפסיק למכור אדמות.

לאחר טיול העיתונאים המפורסם, סיפר העיתון הערבי "א-דיפאע"  (4.10.34):

"הלכו אתמול כחמשים עתונאים יהודים מירושלים ותל אביב אל המושבה כפר-עציון מיסודה של חברת "ההר" היהודית אשר בדרך לחברון ע"י הק"מ 21 בדרך ירושלים-חברון לחגיגת הנחת אבן הפנה למושבה. אחדים נאמו וביניהם האדון הולצמן מנהל חברת "ההר". הלה הזכיר בנאומו כי ...צריך שהגְרוּש של  היהודי ישאר בכיס היהודי. ויש להשתדל לרכוש את גבעות "יהודה והריה".  

"פלשתין" מכתיר מאמר באותו ענין במלים: "קיטנה יהודית על הרים יהודים".

 

 

ושוב העיתון "א-דיפאע" מודיע כי הולצמן התקשר עם אחדים מבני הכפר הערבי אלג'בעה על קניית ששת אלפים דונם במחיר שלש וחצי לא"י לדונם, וכי כעת פנו המוכרים הערבים אל גדולי הפרקליטים בירושלים כדי למצוא דרך לביטול "המכירה האיומה" על ידי בקשת התערבות של הנציב העליון. (דאר היום, טבת תרצ"ד, 23.12.34). 

הדף הקודם | דף 9 מתוך 14 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD