חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

פירוק החברה

פרוק חברת "זכרון דוד".

לאחר קבלת הכסף מהולצמן, הוחל בפירוק החברה. היה זה תהליך מסובך וממושך. החברה בחרה ועדה מיוחדת של שני גדולי תורה (שאינם חברים בחברה): הרב צבי פסח פרנק והרב שמשון אהרון פולנסקי. כמזכיר הועדה נבחר יצחק יפה. הוועדה יישבה במשך שלשה חדשים , בימים שני וחמישי, שלש שעות כל פעם. בפניה הופיעו כל חברי החברה, ולאחר בירור נקבע כמה כסף יקבל כל אחד מהם. חלוקת הכסף היתה כדלקמן:

חבר אשר השקיע בקניית קרקע את מלוא הסכום – קיבל 80%.  חבר שהשקיע יותר ממחצית הסכום – קיבל 50%. חבר שהשקיע פחות מרבע – לא קיבל מאומה.

הרבנים פסקו כמה יקבל כל חבר ונתנו לו פתקה בהתאם. תמורת פתקה זו קיבל החבר את כספו מידי הרב ברנדווין. פירוק החברה היה מלווה בתככים והערמות של מספר חברים, שניצלו אי סדרים וחוסר בהירות בנקודות שונות. לעומתם היו אחרים, דוגמת הרב יעקב משה חרל"פ, אשר השקיעו הרבה וקיבלו פחות מן המגיע להם, משום שהיו מוכנים לוותר.

יותר מכל מסמל את מצב הדברים באותם ימים, פתק קטן בכתב יד: 

ידידי היקר יעקב נ"י.

אין לתאר לך גודל שמחתי בראותי מכתב ה' הולצמן. כמו שאמרתי לך מקודם, יש לנו סוס מצוין רתום בעגלתנו וימשוך אותנו מן הבוץ שאנו שקועים בו.

 

                          יצחק גרינוולד

 

יצחק גרינוולד – איש החזון, מייסד חברת 'זכרון-דוד', ויעקב רוזנבלום, איש המעשה, מנהל המושבה מגדל עדר, מצאו יורש נאות, איש חזון ומעש, שיפעל לשיקום המפעל שבו החלו הם וכשלו. האיש הוא, כמובן, שמואל צבי הולצמן, מיסד חברת "אל ההר", מקים היישוב כפר עציון ומי שהעניק את שמו לאזור עד היום הזה. 

לעיון נוסף:

 

 (הפרק הוכן על פי מאמרו של יוחנן בן-יעקב בקובץ "עידן 7" בהוצאת יד יצחק בן-צבי, ירושלים תשמ"ו)

הדף הקודם | דף 12 מתוך 12 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD