חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

מאורעות תרפ"ט ותוצאותיהם

בפרוץ המאורעות

בפרוץ המאורעות בחודש אב תרפ"ט (אוגוסט 1929) נותרו במקום פחות ממניין אנשים (כנראה שבעה). ביניהם יעקב רוזנבלום, שני בניו ואשתו, זכריה כובני, האלמנה האמריקנית הגב' ריין, ועוד אחד או שניים מתלמידי הישיבה. כל השאר נטשו את היישוב עוד לפני הפרעות. מצבו העגום של היישוב, שעמד בפני התפוררות, לא מצא את ביטויו בפרוטוקולים של אסיפות החברה באותה תקופה. קשה להניח שלא דנו בנושא, אלא שהדבר לא צוין בפרוטוקולים שנמצאו.

 

בפרוץ המאורעות, חשו עצמם היהודים בחברון בטוחים ומוגנים. מסכת היחסים הטובה ששררה עם הערבים בעיר וסביבתה נשמרה וטופחה. אף אנשי מגדל-עדר לא ראו מקום לדאגה יתרה והמשיכו בעיסוקם כרגיל. אבשלום רוזנבלום עבד כדרכו עם פועליו הערבים בהכשרת הדרך לבית פאג'ר.

ביום ששי, י"ז אב תרפ"ט (23.8.1929), בשעות הצהריים, נפגעו ערבים חברונים אשר צפו בפרעות ביהודים בירושלים[4]. תוך זמן קצר החלו שיירות ערבים נעות חזרה לחברון. שמועות מבהילות פרצו בעיר על "דם מוסלמים שנשפך בירושלים כמים".

במגדל-עדר הורגש המתח מיד. הערבים שעבדו עם אבשלום הציעו לו לחזור ליישוב ולא להישאר בשטח. נהגים ערביים שחלפו בדרך הזהירו את המתיישבים מפני הסכנה ויעצום לברוח. בשלב הראשון הם סירבו לנטוש והעדיפו להישאר ביישובם. אבשלום רוזנבלום זוכר כי אמו הכינה הכל לכבוד שבת: נרות, יין, חלות, אוכל חם וכדומה.

בתוך "התעודות על ההתקפה על הישוב היהודי בארץ ישראל תרפ"ט" נמצאה עדותו של יעקב רוזנבלום עצמו. הוא מספר כי ביום השישי בשעה שתיים וחצי אחרי הצהרים, ראה איך העמיד השוטר את המכוניות שנסעו לחברון ולירושלים ושאל: "מה נשמע בירושלים" ?

הערבים ענו: "דם דזרי" (דם נשפך). כאשר ניגש לשמוע , אמר המנהיג הערבי שלולא נוכח כאן השוטר היה הורג בראשונה את ה' רוזנבלום.

השוטר בקש את רוזנבלום לא להסתובב בכביש ולהכנס הביתה. ב'מגדל עדר' נמצאות שבע נפשות: שתי נשים וחמישה גברים. כולם נכנסו וסגרו את הדלתות. מהחלונות ראו שהערבים בנסעם, מתכונננים להתנפל עליהם. בלילה, יצאו למנזר הרוסי. גב' ריין הסתגרה בביתה, בחשבה כי בתור אזרחית אמריקנית לא יפגעו בה. למנזר הרוסי באו ערבים מבית-אומר, ממשפחות אבו עייאש וברריית (אבו אחסיין). כ-25 במספר, וישבו אתם במנזר. הם מסרו למוכתר היהודי כי הערבים עבדל רג'גיק ואיבן אבו שנרא מבית פג'ר, מתכוננים להרוג אותם ועליהם לעזוב את המקום.

בטרם הלכו עם אבו אחסיין לבית-אומר ניגשו הערבים, לפי בקשת יעקב רוזנבלום, שלא הסכים לזוז מהמקום בלי האשה האמריקנית, אליה, והביאו אותה, לאחר שפרצו את דלת ביתה. אבו אחסיין הוביל אותם בדרך ההרים לבית-אומר. ממקום זה שיגרו מכתב בכמה שפות – ערבית, עברית, יידיש ואנגלית. בו הודיעו שהם בכפר ומבקשים שיבואו לחלצם. המכתב הועבר בידי צעיר ערבי לכביש הראשי ונמסר לשיירה בריטית שעברה במקום. הוא נפל בראשונה לידי קפארטה, קצין אנגלי אנטישמי, ולמרבה המזל הועבר לקצין אחר, שהיה מוכן לטפל בעניין.

המושבה 'מגדל עדר' נחרבה ונשדדה לגמרי. הערבים אומרים כי השוטר עלי ושומר המים סעיד היו הראשונים שהתחילו לשדוד 

______________

[4]  בתשעה באב תרפ"ט עלו אנשי בית"ר להר הבית בהפגנתיות כתוצאה ממחלוקת נמשכת על זכותם של היהודים להתפלל כרצונם ליד הכותל המערבי. הערבים הגיבו בהפגנות והסתות שהביאו להתנפלות ההמון על השכונות היהודיות בירושלים. עשרות יהודים נהרגו ונפצעו בירושלים באירועים אלו. משם עברה האלימות גם למחוזות נוספים. ראה פרעות תרפ"ט.

הדף הקודם | דף 9 מתוך 12 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD