חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

הלווית חללי גוש-עציון

המחלקה להנצחת החייל שבמשרד הבטחון, השקיעה הרבה מאמצים במיון הגויות, בריכוזן ובהכנת בית הקברות הצבאי בהר הרצל. מתוך שיקולים לאומיים כלליים הוחלט, בהסכמת קרובי החללים, לקבור את חללי גוש-עציון, לטרון, הראדר ונוה-יעקב בבית הקברות הזה. הלוויית החללים נקבעה ליום ב"ה חשון תש"י (17.22.50) והיא אורגנה על ידי המחלקה הנ"ל בעזרת שלטונות צ.ה.ל.

גויות חללי לטרון והראדר רוכזו בבית מסויים בכפר ערבי נטוש. הגויות מגוש-עציון הועברו דרך מעבר מנדלבוים ושם סודרו בבית שברשות שלטונות ישראל. משמר מיוחד שמר על הבית ומדי יום נערכו תפילות במקום.

בלילה, אור לכ"ה חשון, הועברו הגויות ממקומות הריכוז לחצר הגימנסיה ברחביה, ומשמר כבוד הועמד לידן. עם בוקר יצאו המכוניות מחצר הגימנסיה והסתדרו בקצה הכביש בין בנייני המוסדות הלאוחיים ובית הכנסת ישורון.

228 ארונות ובהם שרידי גויות של למעלה מ-300 חללים הושמו ב-38 מכוניות משא, ששה ארונות במכונית. כל ארון כוסה בדגל כחול לבן וזר פרחים הוצמד על דפני כל מכונית.

-   -   -

לקראת יום ההלויה היתה תכונה רבה  בישובי הארץ. נערכו אזכרות ואסיפות אבל בערי הארץ. מודעות אבל מטעם ארגונים וגופים שונים פורסמו.

-   -   -

מודעת אבל של קבוצת כפר-עציון:

היום , יום חמישי , כ"ה חשון תש"י  17.22.50

יובאו למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים עצמותיהם היקרות של 
אבותינו ואמותינו, בעלינו ונשותינו, אחינו ואחיותינו, חברינו וחברותינו

קדושי כפר-עציון הי"ד

שנפלו במלחמת גבורה על קידוש השם וישראל בהגנת הארץ

וירושלים בירתה

בפרוס יום תקומתנו – ד' אייר תש"ח

הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו

ההלויה תצא בשעה 10.00 בבקר מבית הכנסת "ישורון" בירושלים.

קבוצת כפר-עציון

 למודעה המקורית...

                                    

ההוראות מטעם המחלקה להנצחת החייל

מתוך העתונות:

היום מובאים לקבורה חללי הקרבות גוש-עציון, לאטרון הראדר, ונוה יעקב, בבית הקברות הצבאי בירושלים.

  

סדר ההלויה:

עד שעה  10.00 לפנה"צ ירוכזו ארונות החללים מגוש-עציון, לטרון, הראדר ונוה-יעקב ליד בית הכנסת ישורון בירושלים, באותו מקום יתאספו ההורים השכולים, קרובי המשפחות ומלוים.

בשעה 10.00 יתחיל טקס דתי ברחבת בית הכנסת ישורון שיכלול: תהלים פרק ע"ט וקדיש , נאומי הרמטכ"ל והרב הצבאי הראשי, בגמר הטקס יכנסו כל המלוים למכוניותיהם ובשעה 10.45 בקירוב תצא ההלויה, שתעבור את רחוב המלך גורג', רח' הרצל, דרך בית-הכרם למקום הקבורה בהר הרצל. בהגיע ההלויה סמוך לשכונת בית-וגן יצאו המלוים ממכוניותיהם וילכו ברגל עד למקום הקבורה,

ביום ההלויה, משעה 8 בבוקר, יהיו סגורים לכלי רכב הרחובות הבאים: רחוב המלך גורג' (מבית המעלות עד טרה סנטה), רחוב הקק"ל ורחוב אבן גבירול. מזמן צאת הלויה תופסק התנועה בכל הרחובות בהם תעבור כפי שפורט לעיל.

בכניסה לירושלים, ליד גבעת שאול, תהיה לשכת מודיעין על כל האחראים למכוניות המסיעות משתתפים מוזמנים להלויה, לפנות אל לשכת המודעין על מנת לקבל הוראות בקשר הסידורים להלויה. הקהל מתבקש לציית להוראות המשטרה הצבאית, המשטרה האזרחית והסדרנים.

 

 הטקס בבית הקברות:

תהילים פרק מ"ט, אל מלא רחמים, קדיש ע"י החזן והמלוים, הספדים, יריות כבוד.

בגמר הקבורה יחזרו המלוים למכוניותיהם ויתפזרו בהתאם להוראות הקצין האחראי.

הכניסה לכביש בית הכרם למכוניות מסומנות בלבד !

(למ"מ) מטעם מטה מחוז ירושלים, המדור להנצחת החייל והאגף ליחסי ציבור שליד משרד הבטחון נתבקשנו להודיע לקהל המשתתפים בהלוית חללי עציון לירושלים, כי הכניסה לכביש בית הכרם תורשה רק למכוניות המסומנות שבשיירה. הקהל מתבקש לכבד את זכר החללים וללוותם ברגל עד לשדה הקברות.

כן מודעים בזה לקהל כי השטח המסומן בחבל בשדה הקברות מיועד רק להורים, לבני משפחות החללים ולמוזמנים בעלי הכרטיסים הירוקים. כל קהל המלוים צריך להסתדר על פני ההר שמעבר לשטח המסומן בהתאם להוראות המשטרה הצבאית והצבא.

 

 

    כרטיס כניסה לבית הקברות ביום הלוויה

  

ביטול מלאכה מטעם הרבנות בירושלים:

מטעם הרבנות והמועצה הדתית בירושלים הוכרז על ביטול מלאכה משעה 10.00 לפנה"צ עד 13.00 אחה"צ, זמן הלווית חללי גוש-עציון וחללי לאטרון ,הראדר ונוה יעקב.

  

הפסקת עבודה כללית של חברי הפועל המזרחי בזמן הלויה:

על רבע שעה של התייחדות עם קדושי כפר-עציון, לאטרון והראדר החל משעה 10.00 בבוקר, הוא זמן הלויה, החליט אתמול הועד הפועל של הפועל המזרחי. כל החברים-ות בערים, מושבות, מושבים וקבוצים יפסיקו את עבודתם ב-10.00 בדיוק והתייחדו עם זכרם של הגבורים הקדושים שהערו נפשם למוות וסללו בגופותיהם את הדרך לעצמאות ישראל.

הוועד הפועל פנה לעיריות הגדולות - תל אביב, חיפה, ופתח תקוה - להכריז על ביטול מלאכה כללי באותו זמן. במשרדי הוועד הפועל ומחלקותיו ילמדו בין השעות 10 ו-11 פרקי משניות לעילוי נשמותיהם של הקדושים,

 

 שתי דקות דומיה:

עירית תל-אביב ופתח תקוה קוראות לתושביהן לכבד את זכר חללי גוש-עציון, המובאים היום לקבורה על-ידי הפסקת כל מלאכה ועבודה במשך שתי דקות החל משעה 10.00 בבוקר. תנועת כלי הרכב בגבולות שתי הערים תשבות 3 דקות נוספות עד השעה 10.05. הסימן לראשית הפסקת העבודה וחידושה יינתן ע"י צופרי האזעקה.

  

האבל בחיפה:

עירית חיפה, שארבעים מבניה נמצאים בין החללים, אף היא הכריזה על דומיה של שתי דקות החל משעה עשר לפנה"צ, וקוראת לתושביה לכבד בזה את זכר הקדושים.

- - -

ההלוויה

"ירושלים כולה, בנעריה ובזקניה השתתפה בהלוית החללים. למעלה מ-50 אלף תושבי העיר הצטופפו בצידי הרחובות, בהן עברה שיירת המלוים. אלפים רבים יצאו לחוצות פרבריה, לדרך המוליכה ל"הר הרצל". ירושלים רווית הסבל, שטעם אותם ימי הקרבות והמצור טרם פג ממנה, היתה עטופה חרדת קודש, בחלקה את הכבוד לאלה שהביאוה הלום, בנתנם את נפשם עליה.

 

 

    אלפים צובאים על הבתים וצידי הרחובות במסע ההלוויה

 

שיירת המכוניות נושאות הארונות ומסיעות אלפי המלוים עברה תוך דומיית האבל של רבבות תושבי העיר שהצטופפו על המדרכות, על הגזוזטראות ועל גגות הבתים. אף על פי שלא הוכרז שבתון רשמי - שבתה כל מלאכה בעיר משעות הבוקר. דגלי הלאום הורדו לחצי התורן מעל מוסדות הממשלה ומוסדות לאומיים וצבוריים. תלמידי בתי הספר הסתדרו יחד עם מוריהם בצידי הרחובות והרכינו דגליהם בעבור ההלויה.

את הממשלה ייצגו שר הדתות הרב י. ל. הכהן מימון,  משה שפירא  וד"ר דוב יוסף, את נשיא המדינה ייצג שלישו רב סרן ארנון, את הצבא ייצג הרמטכ"ל רב אלוף יגאל ידין ולצידו אלוף  דוד שאלתיאל  וסגן אלוף מיכאל שכטר, מפקד מחוז ירושלים. את המשטרה ייצגו סגן אלוף ישורון שיף ורב סרן לוי אברהמי. הרבנים הראשיים מרן הגרי"א הרצוג והראשון לציון מרן הגרב"צ עוזיאל  ולידם הרב הצבאי הראשי ש. גורן ועוזריו - צעדו בראש המלווים. כמו כן נכחו ראש עירית ירושלים וחברי המועצה, חברי הנהלת הסוכנות היהודית, ראשי הקרנות הלאומיות, רבים מחברי הכנסת וראשי משרד הבטחון את מטה המשקיפים של או"ם ייצג הקולונל הצרפתי ביזיי, אשר עזר רבות לרבנות הצבאית במפעל איסוף גויות החללים והעברתן משטחי האויב לירושלים. פלוגות משטרה צבאית ומשטרה אזרחית פיקחו על הסדר בהלוויה ופעלו בדיקנות מלאה בביצוע מהלך ההלויה ובכיוון התנועה ברחובות העיר ובפרבריה.

בטקס האזכרה הקצר על ידי בית הכנסת "ישורון" לפני ההלויה, קרא הרב א. ח. שאג, שבנו דוד נפל בין הל"ה בדרך לגוש עציון, פרק ע"ט בתהילים.

ד"ר דוב יוסף, שיצג את ראש הממשלה אמר:

"לא קל לנו היום הזה בו אנו מביאים לקבורה למעלה מ-300 בנים יקרים. קשה הדרך לעצמאות. אך אנו לא רצינו במלחמה, כפו אותה עלינו שעה שביקשנו שלום. חללים אלו עמדו במבחן הקשה ונתנו את הקרבן היקר ביותר: את עצמם, למען המולדת. בזכותם אנו עומדים כאן כיום, בזכותם שוחררה ירושלים. הממשלה עומדת היום לצידם של ההורים השכולים. סבלם הוא סבלה וצערם - צערה. תהי נחמתם היחידה הידיעה שרק הודות לקרבנותיהם בנינו את מדינת ישראל".

 

הרמטכ"ל יגאל ידין אמר:

"משפחות שכולות, חברים אבלים ! ירושלים גבורים סביב לה. היום אנו מובילים למנוחת עולמים את גבורי ישראל שנקבצו מכל כנפות הארץ ושנלחמו את מלחמת ירושלים. ירושלים היא במדינת ישראל בזכותם. כשלעצמי, טוב שביקורי הראשון בירושלים בתפקידי החדש חל ביום אבל זה. הקדושים שאנו מובילים לקבורה השאירו לנו צוואה שעלינו לזכרה יום וליל: את הצו להיות מוכנים להקריב הכל למען המולדת. עציון ולאטרון, הראדר ונוה-יעקב - כאן נחרץ גורל ירושלים. גבורים וקדושים מובלים היום למנוחת עולמים. אין ניחומים למשפחות מבלעדי הידיעה שנפש יקיריהם צרורה בצרור גבורי ישראל מדור ודור".

הרב הראשי לצה"ל סגן אלוף שלמה גורן אמר בין יתר דבריו:

"העצמות האלה - כל בית ישראל המה.

אני הגבר ראיתי את כל אשר עוללו צרנו לבננו אלה... 

כירמיהו הנביא בשעתו על ההרים אשא קינה ואקרא בכי.

אספנו את העצמות מקברותיהם, מן הגאיות והגבעות שלשם השליכום אויבנו".

חזן הצבאי אמר תפילת "אל מלא רחמים" ונער מיתומי כפר-עציון אמר קדיש.

בשעה 11.45 לפנה"צ זזה שיירת המכוניות מרחבת בית הכנסת "ישורון". בראש ההלויה נסעה קבוצת חיילים רוכבי אופנוע, אחריה קבוצת ג'יפים צבאים עם נציגי משרד הבטחון, הרבנות הראשית והרבנות הצבאית. אחריהם נסעו במכונות פתוחות שתי פלגות חיילים בחגור מלא - משמר כבוד. אחריהן התנהלו לאיטן - שתיים שתיים - המכוניות נושאות הארונות. אחריהן שיירת המלוים בעשרות אוטובוסים ומכוניות.

 

 

    מסע הלוויה עובר במרכז ירושלים

 

בבית הקברות הצבאי החדש שבמורדות "הר הרצל" במערב ירושלים, למרגלות קברו של יוצר מדינת היהודים, נכרו קברות האחים גבורי ישראל שבחייהם ובמותם לא נפרדו: חללי הקרב האחרון בכפר-עציון, חללי שיירת המזון לגוש עציון, ל"ה אנשי המחלקה שחשו לעזרת גוש עציון הנצור, י"ב חללי כפר-עציון מהקרב של כ"ה ניסן, חללי קיבוץ "רבדים", מגיני נוה יעקב, חללי הקרב על תחנת הראדר בצפון ירושלים, גבורי  משלט 14 של לאטרון, "הפורצים" למשטרת לאטרון וגבורי שדות הקרב באזורי לאטרון. הארונות הורדו לתוך הקברים בידי חיילי צבא ההגנה לישראל וחברים ממשקי הקיבוץ הדתי, במעמד של 10.000 אלפים איש -- נציגי ממשלת ישראל שלטונות הצבא, ראשי המוסדות הלאומיים והורי החללים וקרוביהם, כ-1800 שהוסעו לירושלים מכל פינות הארץ.

על קברם הפתוח של החללים נשאו הרבנים הראשיים לא"י את דבריהם.

הרב הראשי יצחק איזיק הלוי הרצוג פתח בברכה: "ברוך אתה שזיכנו להביא לקבורה על אדמת ישראל את בנינו, אחינו ואחיותינו גבורי האומה שמסרו את נפשם על קידוש השם ועל הגנת ירושלים. במילות הקינה של דוד על שאול ויהונתן שנפלו במערכה קרא הרב הראשי שליט"א: "הצבי ישראל על במותיך חלל, איך נפלו גיבורים". נאספנו כאן - המשיך הרב הראשי - כדי לחלוק כבוד לחללינו זכרונם לברכה שנפלו במלחמת ההגנה אשר ממנה באה וצמחה לנו הישועה, שממנה קמה לנו מדינת ישראל. מי יגלה עפר מעיניכם - קרא הרב בקול נרגש אל החללים - לראות בישועה זאת ובתקומה זאת שהבאתם לנו ולכל עם ישראל בגבורתכם ובמסירות נפשכם על קדושת העם. הודות לדמכם השפוך, דמכם הטהור חידש עם ישראל את בריתו עם ציון בית מקדשנו. בדמכם נפתחו לרווחה שערי ציון לאחינו ואחיותנו מכל הגלויות ומכל כלאי הגטאות"

     לעומדים מסביב לקבר הפתוח קרא הרב: "חביבנו אלו שנפלו, נפלו - כדי שיקום ישראל, ומתו כדי שיחיה העם החדש את ימיו כקדם על אדמתה הנאהבים והנעימים הללו הם תפארת ישראל שעל במותיו נפלו חלל, דומים המה לחשמונאים הגבורים שנפלו באמצע המערכה.

להורים השכולים פנה הרב ואמר: "אף על פי שאין מנחמים לאבל בשעה שמתו מוטל לפניו הריני קורא לכם במעמד מיוחד זה "נחמו נחמו עמי, נחמו והתנחמו שלא היה קרבנכם לשוא כי במותם של יקיריכם הם פתחו את שער החיים ליתר העם ונשמותיהם תהיינה צרורות בצרור חיי הנצח של חיי עם הנצח ושמותיהם יהיו חרותים באותיות עולם על לב עם עולם. אב הרחמים ימציא להם מנוחה שלימה והם יהיו מליצי יושר לכולנו. מי יתן ונזכה אנו ללכת בדרכיהם ולהמשיך במאבקם עד אשר תהיה ירושלים ראש מדינת ישראל בנויה על תילה ברוח קדשו של העם וברוח נביאיו נביאי האמת וברוח יעודי תורתנו הקדושה".

     הרב הראשי הראשון לציון הרה"ג בן ציון חי עוזיאל ז"ל פתח את דבריו בקריאה לעבר החללים: "כנשרים קלו וכאריות גברו לעשות רצון קונם". רוחם של חללים אלה חללי ישראל הקדושים - אמר הרב - תעמוד לנו לעד ותאיר לנו לעולמי עולמים ולאורם נלך עד בוא משיח צדקנו. הרב הוסיף דברי נחומים למשפחות השכלות ונשבע על קבר החללים הפתוח: אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני."

אחרי סתימת הגולל השתטחו הורי החללים וקרוביהם על הקברים ורק אותה שעה נפתח סגור לבם ופרצו בבכי תמרורים.

הארונות כוסו מעפר ירושלים ומשמר כבוד הוצב לידם.

-      -      -

בו בערב התקיימה בבתי הכפר הערבי עין הוד, לרגלי הכרמל מסיבה צנועה בה הונח היסוד להקמת ישוב דתי חדש - "ניר עציון". פלוגת האחזות כללה משרידי כפר-עציון וחברי קבוצת "אחדות" ו"התקוה", מניצולי המחנות, חניכי תנועת הנוער "בני עקיבא" באירופה.      

-  -  -

מדברי אזכרה והערכה 
של ראש הממשלה ושר הבטחון 
דוד בן גוריון:

-  -  -   היו לנו כמה מערכות גבורה וכבוד, החל בטירת-צבי וגמור במלחמות הנגב - אבל איני יודע מערכה יותר מפוארת, טראגית והירואית בכל מלחמת הגבורה של ההגנה וצבא ההגנה לישראל - מהמערכה שבגוש-עציון. מנותקים במשך חדשים ממרכזי הישוב, כמעט ללא תקוה לנצח ולעמוד - עמודו מגיני הגוש - מאנשי הנקודות וחברי ההגנה שבחוץ, רובם מירושלים, בגבורה נואשת ונחרצת, בידעם שהם מגינים לא רק על ארבע הנקודות של גוש עציון - א ל א    ע ל    ח מ ד ת    י ש ר א ל    ו מ ר כ ז    ק ד ש ה    ע ל    ע י ר    ה ע ו ל מ י ם     ש ל נ ו     י ר ו ש ל י ם".

"אנשי ירושלים חייבים תודה לא רק לאלה שהביאו להם אוכל בלילה, תחת מטר כדורים ופגזים בסביבת לטרון, ולא רק לצבאות נחשון ולחטיבת הפלמ"ח, שכבשו את הדרך, אלא ב ר א ש   ו ב ר א ש ו נ ה    ל א ל ה    ש נ פ ל ו    בכפר-עציון. מפעל הקרבתם הציל את ירושלים יותר מאשר כל המאמץ המלחמתי"

    

"    ... מ ע ר כ ת    ג ו ש  -  ע צ י ו ן   ז ה ו    ה א פ וס    ה ג ד ול   נ ו ר א    ה ה ו ד    ש ל         מ ל ח מ ת    ה י ה ו ד י ם.   עמידת אנשים ללא תקוה במשך חדשים רבים. ארבע נקודות בלב שטח האויב לא נתנו להם לגשת לשערי העיר". אם קיימת ירושלים עברית, אם מכת המוות לישוב, שהיתה כמונחת בקופסתו של האויב, לא ניתנה, אזי התודה הראשונה של ההיסטוריה הישראלית ושל העם כולו נתונה על כך בראש ובראשונה ללוחמי גוש-עציון.

בתוך תפארת הגבורה של לוחמינו בכל קצוי הארץ, תבהיק באור יקרות מיוחד גבורתם העילאית של מגיני גוש-עציון, וכל אחד שזכה לקחת חלק במפעל אדירים זה, מובטח לו חלק בעולם-הבא ונצחו של עם ישראל".

הדף הקודם | דף 4 מתוך 4 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD