חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

כשרות המזון

שאלות כשרות. במשך מרבית תקופת המצור לא התעוררו בעיות מיוחדות בשטח הכשרות. במשקים הדתיים המשיכו להקפיד על דיני הכשרות כרגיל, וכל מצרך שנשלח לגוש נבחן מבחינת כשרותו, על ידי הנציגים בערים וגם על ידי האחראים לאספקה בגוש. לקראת חג הפסח נערכה רשימה של מצרכים, אשר בתנאי המצור ולאור הקשיים בהובלת האספקה, היה מקום להניח שיש לנהוג לקולא. הרשימה הועברה לרבנות לשם חוות דעת מוסמכת.

ברוב המשלטים היה מזון כשר, הואיל והוא סופק ממטבחי המשקים הדתיים. כשנכבש המנזר והוחלט לסדר שם מטבח -  התנדב החבר נחום מכפר עציון לנהל את המטבח במשך שבועות מספר. גם כאשר בגלל במחסור החמור בעובדים, נאלץ הטבח לחזור למשקו, נמצאו פתרונות להספקת מזון כשר לחיילים הדתיים.

בעייה מיוחדת התעוררה כאשר בעת ההתקפות נפצעו בני בקר ונאלצו להוציאם לשחיטה. חברי הועדה ההלכותית התעמקו בדינים המתאימים ב"יורה דעה" וחיוו את דעתם, ולפי הוראתם נהגו. במקרה אחד נפסל לשימוש בשר פרה שנשחטה, על אף מחאת הלא דתיים, שטענו כי אסור לקלקל בשר בשעה שהבאת אספקה לגוש קשורה בסכנת נפשות. הדבר הזה נשנה במקרה שני, ביחס לחלק האחורי – שלא היתה כל אפשרות לנקרו.(הערת שוליים !) כל המאמצים שהופעלו כדי להטיס אל הגוש מנקר, שיעשה את המלאכה וישוב אחר כך לביתו, לא הצליחו. בשבוע האחרון למלחמת הגוש התעוררה הבעיה שוב והדעות נחלקו בעניין מסירת החלק האחורי של בשר הפרה שנפצעה ונשחטה כדת – לחברי "רבדים". חלק מהחברים דרש גם הפעם להשמיד את הבשר. אחרים הסכימו למסרו לאנשים. אשר בדרך כלל אינם מקפידים על הכשרות. מתוך נימוק שאסור לבזבז מצרכי אוכל בשעה חמורה זו, כשעקב הניתוק צפויה גם סכנת רעב. היו חברים אשר טענו, שאם צודקת הטענה האחרונה ויש להתיר אכילת בשר בלתי מנוקר, הרי יש לחלקו בין המשקים ויאכלו גם הדתיים את הבשר הזה.

הדף הקודם | דף 6 מתוך 11 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD