חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

חירבת-זכריה

הכפר הקטנטן נמצא במרחק של שני ק"מ מכפר-עציון צפונה, ליד הדרך המובילה לעין צורים ולרבדים. הוא שכן למרגלות רכס הגבעות אשר על אחת מהן נבנה המחנה של עין-צורים.

בכפר היו כתריסר בתים נמוכים ואפלים, אורוות ודירים. במרכזו היה בנין אבן חזק ששימש מסגד, ולידו מספר עצים גבוהים. גדרות אבן רבות הקיפו את הכרמים. למשלט היה קשר ראיה עם עין-צורים ורבדים ועם קטע של הכביש הפנימי, ליד העץ הבודד. מן המשלט היתה גישה נוחה לגבעת העץ, לגבעת-הסלעים ולנקודה החמישית.

 

תפקידי המשלט:

1.      לגשר בין שני משקי הקטע הצפוי למרכז הגוש.

2.      למנוע התקפה מן הכוון הצפוני מזרחי  מהשביל המוביל לק"מ ה – 17.

3.      לסייע באש חירבת סאויר, לגבעת-העץ, לגבעה הצהובה ולעין-צורים.

4.      להבטיח את רבדים.

5.    לפתור בעית מנהלה  כי המשלט שימש בסיס נוח לשיכונו של כח חיילים ניכר בקטע הצפוני של הגוש.

 

מצבת המשלט:

שתי כיתות חי"ש ולרשותם רובים, תתי מקלעים ומקלעים. מרכזיית הטלפון לקטע הצפוני שנמצאה במשלט היתה קשורה עם המפקדה בכפר-עציון.

 

תולדות המשלט:

בימי הקיץ, כשהערבים עיבדו את שדותיהם באיזור, היו מגיעים כחמישים נפש מבני הכפר ארטס לגור בכפר הזעיר. בימות הגשמים נשארו בו משפחות אחדות לשמור על הרכוש.

לאחר ההתקפה על שיירת העשרה  בסוף חודש כסלו, נטשו הערבים את הכפר ועברו לארטס. אנשי הפלמ"ח ששכנו בקביעות ברבדים נכנסו לחירבת-זכריה. אח"כ שמרו שם הסטודנטים.

בהתקפת ג' שבט צרו המוני ערבים על החירבה. הם התכוננו לכבשה ולבתר את הגוש לשני חלקים. קרב מר היה נטוש על הכפר. בעת ההתקפה נפל אחד הסטודנטים, יהושע מרקס, ועל שמו כינו חבריו את המשלט "מצודת יהושע". לאחר הקרב הועבר לחירבה הבסיס של פלוגת הסטודנטים. עשרים איש עברו לשבת בה. עבודה רבה הושקעה בביצור החירבה. מתחו גדר תיל מסביב לבנינים שנתפסו, חפרו תעלות קשר, בנו עמדות אבן, והכפר קיבל צורה של מחנה צבאי. סביב המחנה פזרו מוקשים.

לאחר זמן, כשבאה פלוגה ב' מגדוד מכמש (חי"ש), קבלו הם לידם את ההגנה על המשלט.

בימי הקרב האחרון שהתנהל בימים ג' וד' אייר, היו בחירבה, מחוץ לכח הקבוע שבה, עוד שתי כיתות חי"ש ושתי כיתות נוספות מאנשי עין-צורים ומרבדים.

לאחר שהערבים כבשו כמעט את כל המשלטים מסביב לקטע הדרומי של הגוש, נמלטו לכאן חלק משרידי הלוחמים במנזר ומרבית הנסוגים מחירבת סאוויר, מגבעת העץ ומן הגבעה הצהובה. הקשר בין הקטע הצפוני למרכז הגוש נותק, ובחירבה לא ידעו על גורל שאר ישובי הגוש. הם קיימו קשר באלחוט עם ירושלים, והתכוננו לעמידה להמשך הקרב.

ב-ה' אייר, כשהתנהל המו"מ עם נציגי הצלב האדום בדבר תנאי הפינוי, ניסו המונים ערבים להסתער על החירבה. האנשים שהיו בעמדות החירבה פתחו באש ועצרו את המסתערים.
 

הדף הקודם | דף 11 מתוך 15 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD