חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

גבעת העץ

ליד העץ הבודד, ממול לגבעה הצהובה, מזרחית לדרך, בלטה מבין הגבעות השוממות הנמשכות מהכביש הראשי בכוון ישובי הגוש, גבעה שנקראה בשם גבעת-העץ. גבהה 960 מטר. (היום אי אפשר להבחין בכך כלל, הואיל ולאורך כל  ה'גבעות השוממות' הללו משתרע הישוב אלון-שבות. על המשלט האמור עומדת היום ישיבת הר-עציון).

לרגלי הגבעה התפתל הכביש הפנימי, אשר במקום זה התפצל לשני ראשים שהובילו לישובי הגוש.

מצבו הטופוגרפי הנוח, שדה האש הטוב, ודרכי הנסיגה הנוחות, קבעו את חשיבות המשלט. דרך מיוחדת נסללה כדי לחבר את הגבעה לכביש הפנימי.

 

תפקידי המשלט:

1.      למנוע מהאויב תקיעת טריז בין החלק הצפוני והדרומי של הגוש.

2.      לשלוט על הכביש הפנימי והצלטבויותיו.

3.      להבטיח את חירבת זכריה ואת שדה התעופה.

4.      להבטיח מפני הסתננות האויב מכוון צפון מזרח, בשביל של השדות שהוביל לק"מ ה- 17.

5.      סיוע אש לגבעה הצהובה ולחירבת זכריה.

 

מצבת המשלט:

במשלט החזיקה כיתה מאנשי חי"ש שהיו מצויידים ברובים, תתי מקלעים ומבקלעים. בשבוע האחרון למערכת הגוש הובא לשם מטול פיאט נגד טנקים.

 

תולדות המשלט:

השמירה במשלט התחילה בימים הראשונים של המצור ביחד עם חסימת הכביש הפנימי. על יד העץ הוצב נוטר שבדק את התנועה. כל הזמן היה חשש שהשלטונות יתנגדו לחסימת הכביש, ששימש מעבר גם לכפרי הערבים.

בעת ההתפקה בג' שבט התחולל בגבעה קרב מכריע שנגמר במפלת הערבים. לאחר הקרב הוטל על כיתה מפלוגת חי"ש (טודנטים) לתפוס את הגבעה ולהפכה לאחד המשלטים החזקים בגוש. מערה שהיתה בסביבה שימשה מחסן לתחמושת ולחומר נפץ. במדרונו המערבי הוקם אהל לשיכון המגינים. בסביבת המשלט פוזרו מוקשים. במקרה של הסתערות כלי רכב משורינים הוטל על מגיני המשלט לנתק את הכביש הפנימי על ידי מוקש חשמלי שהיה מחובר לעמדה במשלט.

באדר ב' קיבלה עליה פלוגה ב' מגדוד מכמש את ההגנה של המשלט. אנשי הפלוגה הוסיפו לבצר את הגבעה והקימו בה עמדות מקלע מוסוות.

בעת ההתקפה האחרונה על הגוש, משלא נתקל האויב, שהגיע לגבעת-העץ, בכח ניכר ותקיף, השתלט מהר על הגבעה, וריכז בה את משוריניו שיצאו אחרי כן להתקיף את כפר-עציון ואת שאר הנקודות.

הדף הקודם | דף 9 מתוך 15 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD