חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

הגבעה הצהובה

במרכז הגוש, ליד פרשת הדרכים נמצאת גבעה שהיתה אז חשופה, גבהה 967 מטר, ולאבניה היה גוון צהוב שבעטיו נקראה בשם "הגבעה הצהובה" (כיום הגבעה בנויה לגמרי, והיא משמשת המרכז המוניציפלי של הגוש).

זאת היתה הנקודה היחידה שממנה היה קשר עין עם כל משקי הגוש, עם חרבת זכריה ועם מרבית המשלטים. מן הגבעה נראה גם קטע של הכביש הראשי ליד בית הקפה. הגבעה שלטה על צומת הדרכים הפנימיים. ממנה ניתן לסכל כל נסיון של הסתננות לשטחים הפנימיים של הגוש בשעות הלילה. הגבעה שנמצאה מעל למשואות-יצחק, שמשה לה עמדה קדמית.

 

תפקידי המשלט:

1.   לקשר בין כפר-עציון ומשואות-יצחק ובין המשלטים שמסביבם עד לגיזרה הצפונית -– עין צורים, רבדים והמשלטים הצפוניים.

2.      לשלוט לאורך הכביש הפנימי והצטלבויותיו לישובים השונים.

3.      להבטיח את שדה-התעופה שנסלל למרגלותיו.

4.      סיוע למשלטים בגבעת-העץ, חירבת-זכריה וגבעת-הסלעים.

 

מצבת המשלט:

כיתה מאנשי חי"ש ולרשותם רובים. בחדש אדר א' (פברואר 48') נקבע שם הבסיס של מרגמת 3". עם העברת המטה של פלוגת החי"ש הוגדל הכח במשלט. לגבעה היה קשר טלפוני עם המרכזיה שבחירבת-זכריה.

 

תולדות המשלט:

עם תחילת המצור קבע דני מס כי לגבעה זו יצא כל לילה מארב שימנע את תנועת האויב בשטחי הגוש. באותו זמן נחשב המשלט הזה כנקודה מרוחקת. אנשי מחלקת הפלמ"ח שהגיעו לגוש עם דני מס היו הראשונים שתפסו את הגבעה. אחריהם שמרו שם משתתפי קורס המכ"ים, סטודנטים, ומידי פעם יצאו לשם חוליות מאנשי המשקים. יותר מאוחר שוכנו שם אנשים שהשתייכו למחלקה הדתית של הפלמ"ח. מחודש אדר ב' (מרץ 48') הוחזק המשלט ע"י חיילי פלוגה ב', גדוד מכמש – חי"ש.

 

הגבעה בוצרה והוכשרה לתפקידה על ידי התקנת תעלות ועמדות. לשיכון המגינים הוקמו שם צריף עץ ואהלים. שביל שנסלל חיבר את המשלט עם הכביש הפנימי, בקרבת "העץ".
 

הדף הקודם | דף 8 מתוך 15 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD