חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

משלט אוכף-המוכתר הדרומי

תיאור המשלט:

שרשרת הגבעות מערבית דרומית לכפר-עציון במרחק של קילומטר מכפר-עציון, נקראה לפי צורתה "האוכף". גובה האוכף 967 מ'. האדמה היתה רכושו של ערבי ממשפחת המוכתר מהכפר ארטס וחלקה נרכש על ידי קק"ל. בשטח זה ניטע המטע העיקרי של כפר-עציון. בקטע הדרומי של הגבעות נקבע המשלט הראשון של הגוש.

ממשלט זה היתה תצפית מלאה כמעט כל כל בית-אומר וסביבתה, ושליטה עד הדרכים מבית-אומר לכפר-עציון ולצוריף. חסרונו הגדול היה שבלט מאד בשטח, ונסיגה ממנו היתה קשה.

 

תפקידי המשלט:

1בתקופה הראשונה לתפיסתו הוטל על הכח שהחזיק בו לצפות לכוון בית-אומר והסביבה. בעת סכנה התקפה הצטרכו להודיע למפקדה ולסגת.

2. בתקופה יותר מאוחרת הוטל עליו להגן על הגוש מפני התקפה מצד הגבעות בקרבת חירבת-מרינה ומבית-אומר.

3.לחסום את דרך העפר מבית-אומר לכפר-עציון, המתפתל לאורך המשלט.

1.      להבטיח תנועה חפשית בצד המערבי של כפר-עציון גם בזמן שיתר הקטעים מרותקים בגלל אש אויב.

2.      להבטיח את שדה-התעופה שבמרכז הגוש מפני התקפה מן הכוון המערבי.

3.      להבטיח את התנועה בין המשלטים שבהר הרוסי ובמנזר הרוסי לבסיסם שבכפר-עציון.

 

מצבת המשלט:

חולית אנשי חי"ש שברשותם רובים וסטנים. במקרה התקפה הוזעקה מכפר-עציון כתת הפל"ם (פטרול לוחם) המצויידת במקלע ובמכונת יריה. המשלט היה קשור בקשר טלפוני עם המרכזיה בכפר-עציון.

 

תולדות המשלט:

הוא נתפס כעמדת תצפית אחרי ההתפרעות הערבית במרכז המסחרי בירושלים, בשלהי כסלו, כשהפיקוד חשש מפני התקפה קרובה. בראשונה לא עלה מספר מגיניו על שלשה, כשלרשותם שני רובים וסטן אחד. היו תקופות שהמשלט לא היה תפוס על ידי אנשינו כתוצאה ממחסור באנשים או מחשש התערבות השלטונות הבריטים. ערביי בית אומר התלוננו על תפיסת אדמתם בידי יהודים. לפי הזמנתם הופיעה המשטרה במשלט, וגילתה בו עמדת אבנים ובתוכה משחולת ומברשת לניקוי רובים. רק הודות ליחסי הידידות עם מפקד משטרת חברון לא באה תגובה חריפה מצד המשטרה.

עם החרפת מצב הבטחון בארץ הוטל על המשלט לשמש בלם נגד התקפותיו האפשריות של האויב. המשלט בוצר, הוכנו עמדות משנה ותעלות למקרה של נסיגה. סביבת המשלט מוקשה. בימים האחרונים לקיום הגוש החלו להקים ביצורים רציניים מסביב למשלט, אך לא הספיקו לסיימם.

הדף הקודם | דף 5 מתוך 15 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD