חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

משימות ואורח חיים

הכוח המגויס שהגיע כתגבורת לאנשי היישובים היה מורכב בעיקר מפלוגה ב', תחת פיקודו של אברשה טמיר. לפלוגה הצטרפו כתגבורת המחלקה המוטסת מחי"ש תל-אביב, שהצליחה להגיע בטיסה לגוש עציון. כמו כן נוספה מחלקה מאנשי הפלמ"ח, מאנשי שיירת נבי דניאל, שחזרו לגוש וחיזקוהו. כל התגבורות ביחד מנו כ200- איש.

הפלוגה נטלה עליה חלק ניכר מתפקידי ההגנה בגוש. אנשי המשקים היו ברובם רתוקים להגנת ישוביהם, ורק לעת שהוכרז מצב הכן, העבירו מאנשיהם גם להגנת המשלטים. מחלקת הפלמ"ח עסקה בהרחבת שדה התעופה ולפי החלטת מפקדת הגוש הוחזקה ככוח רזרבי לעת התקפה או לשם פעולות מיוחדות. השמירה במרבית המשלטים החיצוניים נפלה בחלקם של אנשינו. … התפזרנו בין המשלטים השונים שהפכו בתוך זמן קצר לבתינו. בהם נלחמנו, בהם אכלנו, בהם ישנו. היו עוד כמה משלטים, שנתפסו רק במצבי חירום, בעיקר על-ידי אנשי המשקים. תפקידנו לא הסתיים בהגנה על הגוש. מירושלים קיבלנו הוראה לשבש את התחבורה הערבית בכביש שבין חברון לבית לחם...

לפיכך היינו יוצאים בלילות לסיורים, למארבים, לפעולות מיקוש וחבלה. חלק מן האנשים עבד בביצורים. משהתחלנו בהתקפת התחבורה הערבית. גברה המתיחות והמאמץ. על אף העייפות הרבה הבינו האנשים לדרישות ונשאו בעול המוטל עליהם. בעצם ימי הקרבות וההתבצרות התקיימו קורסים למקלענים ולרגמים. משהגיע נשק אנטי-טנקי. אומנו אנשים אחדים להשתמש בו

הבנות שבאו אתנו. לקחו חבל במילוי הרבה תפקידים צבאיים ודאגו לשיפור תנאי החיים. תוכן תרבותי לחיינו הכניס האמן בן-יוסף, מפקד המחלקה, אשר ידע להשרות רוח של שמחה במסיבותינו. אנשינו קשרו קשרים טובים עם אנשי המשקים אף נהנינו מהבילוי בחברתם.

 

תנאי הדיור. היו שונים בכל מקום. במשקים. במנזר ובחירבת זכריה, השביעו רצון וביתר המשלטים היו פחות נוחים. מצב האספקה היה שונה מזה שהורגלנו בעיר. בגלל תנאי הניתוק קרה לעתים, כי חסרו מצרכים שונים~ משקיבלו אנשי הפלוגה את השמירה במנזר. הוחלט לסדר שם מטבח נפרד. רוכזו כלים ממשקי הגוש וחבר מכפר עציון התנדב לנהל את המטבח. מנות האוכל הוקצבו לנו מן המחסן הגושי. בהתאם לנורמה שנקבעה על ידי פיקוד הגוש. לאחר שנחום חזר למשקו הוטלה הנהלת המטבח על שניים מחיילי הפלוגה. משתכפו ההתקפות על המנזר, נאלצו גם הם לעזוב את הבישול ולרוץ לעמדות.  על אף הקשיים מילאו הבחורים את חובתם בנאמנות.   

                                               (מפי אהרן ל. ושלמה ק.)

הדף הקודם | דף 3 מתוך 4 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD