חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

ל' ניסן, 9.5

המצב הכללי – חלקים מיומנו של חבר:

הבוקר הגיע מטוס ולקח לתל-אביב את הטייס שהיה דרוש לעבודה. נודע לנו כי הפרימוסים הספורים שברשות האויריה שלנו, אשר מספרם הוקטן באחרונה עקב קלקולים, קשורים למבצעים חשובים בחלקי הארץ וקשה למלא אחרי בקשותינו. העיכוב הזה מדאיגנו. את הפצועים יש להעביר לתל-אביב, דרושה לנו תוספת נשק, ועל הכל מדכא הניתוק - הקשר התקין מעודד. בינתיים ירד ערפל על סביבות הגוש ובתנאים אלה אין אפשרות לשלוח לכאן מטוסים. המצב מדאיג.

 

- - - מתוך צרור העתונים שקיבלנו ומשידורי הרדיו נודעו לנו כמה פרטים על מהלך המערכה - דברים המשפיעים גם על עמידתנו :

רדיו לונדון הודיע שהצבא הבריטי ביצע פעולת עונשין נגד כפר עציון בגלל ההתקפה על תחבורה צבאית. כפי הנראה הכונה היא לתחבורת הלגיון הערבי שהנציב העליון ובווין הצהירו, שיוציאו אותו מן הארץ .  

 

- - - המלך עבדאללה הוציא פקודת יום לחיילותיו בה נאמר בין היתר :

"אני קורא לכם להציל את פלסטינה. במלחמה זו תלויים כבודן ותפארתן של המדינות הערביות".

 

- - - הנציב העליון ירד מארמונו שבירושלים ליריחו, הכבושה בידי צבא המלך עבדאללה, לשם פגישה עם מזכיר הליגה הערבית עזאם פחה. בתום הדיונים הגיעו לידי הסכם משותף. הנציב העליון הודיע כי הממשלה עומדת להטיל הפסקת אש בירושלים, החל מיום שבת 8.5 (כ"ט ניסן). הפיקוח על העיר ימסר לנציגי צלב האדום הבין לאומי. ה"הגנה" נוטה לקבל את ההצעה כי' רצונה לאפשר הפוגה לירושלים העייפה, ולבצר חזיתות אחרות.

 

- - - בינתיים החמיר המצב בירושלים. תותחי האויב שהוצבו בנבי סמואל ובמקומות אחרים, המשיכו להפגיז את השכונות העבריות. מצב אספקת המזון והמים מחמיר.

 

- - - מתנהלות פעולות רבות תנופה (מבצע מכבי) לשחרורו של כביש ירושלים-השפלה. מגיעות ידיעות על הפעולות ליד בית מחסיר, שער הגיא, דיר איוב ולטרון. כפי הנראה הגיעה תגבורת ניכרת לכוחותינו באיזור זה.

אנו קולטים את הידיעות האלה בשמחה ומתוך קנאה, מתי נזכה אנו לכך ?

האין פעולות אלו מקטינות את הסיוע שצריך להנתן לגוש  ?

או - אולי בהצלחתן ירוח גם לנו ?

הדף הקודם | דף 12 מתוך 19 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD