חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

הלגיון מפגיז

מתוך דו"ח של מחב"ל:

לפני הצהרים עברה שיירה צבאית בדרך לחברון. היא לא התעכבה על יד המחסום. לא יכולנו להבין את סיבת הדבר. חשבנו אולי פירקו הערבים את המחסום, אך כנראה היו אלה מכוניות מיוחדות. בשעה 15.30 אחרי הצהרים, הגיעה מירושלים שיירה ערבית בליווי צבא, הלגיון ומשטרה. בהגיעם לקרבת הכביש הפנימי התחילו להמטיר על המנזר אש ממקלעים, ממכונות יריה ומתותחים. הם נתקעו על יד המחסום ולא יכלו להמשיך. האש שלנו, כוונה אך ורק לארבעת המכוניות האזרחיות בשיירה, וכולן נפגעו.

אחר כך הגיעה שיירה נוספת, שהיו בה שבע מכוניות משוריינות כבדות עם תותחים של 2 ליטראות' מספר מכוניות להובלת צבא ומכוניות אחרות. הם הסתדרו לאורך הכביש וכיוונו את לועי תותחיהם אל המנזר ואל חירבת-סאויר. המנזר כבר ספג מאות פגזי תותחים ואלפי כדורים. הבית איתן ואפשר עוד לגור בו. אנשינו לא נפגעו בימים האחרונים, מכיוון שהאש כוונה לבית והאנשים נמצאו בחוץ. בעמדות. ענינו באש. בעת הפעולה נשברה הטבעת המהדקת את הדו-רגל של המרגמה "3. נא לשלוח מיד אחרת. נסו להשיג מרגמה נוספת. יש בשבילה כאן כר נרחב לפעולה.

 

הצבא פילס לו מעבר דרך המחסום שהקימונו. כוחות הלגיון עסקו בהוצאת המכוניות הערביות שנתקעו בכביש. שוב עלו על המוקשים בצד הדרכים. מכוניות השרות הרפואי הוציאו את הפצועים. ברדת הלילה עזבו את המקום, עלו לבית פג'ר וירדו בכיוון לעין-ערוב. בעקפם את הקטע המסוכן. בלילה הורגשה תכונה בכביש ובעמדות שבהרים ממולנו.

 

- - - אנו מחכים למשלוח גדול באוירון הובלה. הזריקות מן המטוס משפיעות לטובה על רוח האנשים.


 

תאורו של נוסע בריטי שהיה בשיירה המותקפת …   

 

מיומנו של איש חי"ש:

עומד אני בעמדת התצפית ע"י הגדר ועיני תרות מבעד למשקפת לעבר שרשרת ההרים הנצבים מול המנזר … הכביש. אשר רק לפני שבועות מספר היה סואן מתנועת כלי רכב מכל הסוגים, דומה עתה בשלוותו לשביל במדבר. בתעלות, בצידי הכביש מונחות מכוניות חרוכות ונקובות מכדורים. לכאורה נראה כי השגנו את מטרתנו. שיתקנו את תחבורת האויב לירושלים. אולם היעבור האויב בשתיקה על התגרות גלויה זו ? ואולי זומם הוא תכנית נגדית. ימים יבואו יגידו.

 

… מוש נמצא לידינו. עומד הוא ובולש במשקפת את הסביבה… ופולט: "יש לצפות להתקפה גדולה בממדים רחבים. הלילה יוכרז מצב הכן ושמירה מוגברת תוצב בעמדות".

הדף הקודם | דף 6 מתוך 6 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD