חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

כ"ד ניסן (3.5) : חסימת הכביש

מיומנו של חבר משואות יצחק:

ביום שבת, כ"ב ניסן (2.5), הוזמנו, שמואל ל. האחראי לעבודות הביצורים ואני, אל מוש, מפקד הגוש. בפגישה נמסרה התכנית לחסום את כביש ירושלים חברון ולהניח מוקשים. התכנית עובדה ביסודיות. מוש מסר את חלוקת התפקידים ואת לוח הזמנים. לפי התכנית תצאנה לכביש ארבע מכוניות משא בנות 8 טון, עמוסות אבנים גדולות. מחלקה מהחי"ש תחפה על הפעולה כיתה אחת תנתק את חוטי הטלפון, ויחידת חבלנים, בפיקודו של ד.ב"ד, תפנה את המוקשים שלנו מדרך המכוניות, ותניח מוקשים בכביש הראשי ובתעלות שבצדדיו. עלינו הוטל להיות האחראים להעמסת המכוניות ולחסימת הכביש. קיבלנו לעזרה מחלקה מאנשי "רבדים". הדבר צריך היה להיעשות בזהירות, בשקט ובזריזות - כדי שהאויב לא ירגיש בנו.

הגיעה שעת האפס, השעה 20.00 אור ליום כ"ד ניסן. האנשים חולקו למכוניות ולכל מכונית נקבע אחראי. ניתנו הוראות אחרונות והשיירה זזה.

המכוניות ירדו לאטן מכפר עציון כשפנסיהן כבויים. על יד "העץ" בפרשת הדרכים נעצרנו. מחסום האבנים היה עדיין סגור. פתחנוהו מהר, ובזהירות המשכנו בדרכנו. ככל שהתקרבנו לכביש הראשי, האיטו המכוניות את מהלכן, כדי להקטין את רעש המנועים. החבלנים פינו את המוקשים שנטמנו בצדי המחסומים בכביש הפנימי. האנשים שכבו צמודים לאבנים והחרישו.

הגענו לכביש הראשי. אברשה, מפקד החי"ש התקרב כדי לברר סופית את פרטי המבצע. המכונית הראשונה פנתה שמאלה, לעבר ירושלים, ועמדה לרוחב הכביש, כדי למנוע התקרבות כלי רכב עוינים. המכונית השניה פנתה ימינה, לכיוון חברון. ואף היא חסמה את הדרך. השלישית עלתה קימעה לכביש הפנימי של בית פג'ר וחזרה אחר כך לכביש הראשי.

ניתן האות והפריקה החלה. אבנים כבדות נתדרדרו על כביש האספלט. לא נמנענו מהקים רעש, משום שרצינו לגמור במהירות. ידענו כי עמדות האויב קרובות ובודאי שמעו את רעש המכוניות. למרות הכל היתה הרגשה של בטחון. בא תורה של המכונית השניה, אולם המנוע לא נדלק. בדלית ברירה קשרנו אליה מכונית אחרת שגררה אותה. זמן בוזבז לשוא, והמבצע היה בסכנה, החבלנים אצו מסביב והזהירו לבל נרד לתעלה הממוקשת. גמרנו את הפריקה והגבהנו את קיר האבנים. המשימה בוצעה בשלימות ובקפדנות. באור הלילה הקלוש ראינו את מחלקת החיפוי, ובראשה צבי בן-יוסף, כשהיא יוצאת ממחבואה וצועדת בצעדים בטוחים באדמת האויב.

רק נכנסנו לכביש הפנימי של הגוש, ויריות רקיטות פילחו את האויר. יחידת החבלנים שלנו גמרה את מלאכתה, ובישרה שהכל עבר בשלום. שבנו לביתנו בחצות הלילה, כשהרגשה של סיפוק מלוה אותנו ותקוה קיננה בלבנו, כי הכה נכה באויב ולא ירחק היום שנכריעהו.

אליעזר ש.

 

מתוך דו"ח ומברקים של מפקד הגוש:

מברק:

יש להחיש את העברת הנשק. כמות התחמושת שדרשנו נועדת לנשק הנמצא ולא לנשק הנדרש. מתוך 11 הת"תים - אבקש "פינים" ו"תומים". אני מצטער ומתפלא על חוסר האישור למשלוח המקלעים והמרגמות, כי אנו זקוקים להם מאד. שמחנו לקבל את הרובה האנטי-טאנקי. 40 כדורים לרובה זה הם כאפס.

 

מברק:

- - - אנו מתקינים קשר איתות דרך "מעלה החמישה". על הזמנים שייקבעו, נודיע במיוחד.

 

- - - יש צורך דחוף להחיש את יציאתם של אנשי הפלמ"ח והנהגים שנשארו מן השיירה. בקשתי - להעמיד לרשותם מטוסים מיוחדים. האנשים נכנסים למצב נפשי קשה ומתחילים להיות למעמסה עלינו.

 

- - - מחסן המזונות בגוש יספיק בקושי, עד יוני. אסור לרוקנו. אנו משתמשים כל יום בחצי טונה מצרכים.

 

מברק:

- - - אורך שדה התעופה הוא עתה 500 מטר. דרושות הוראות איך להמשיך בעבודה. אני מבקש לשלוח מהנדס. אנו אין לנו כאן אנשי מקצוע וכלים להכנת תרשים מדוייק. האיצו במהנדס ושלחו אותו הנה. הוא יהיה הראשון בתור לחזור במטוס, ולו רק יבוא ליום אחד. מה הם הסיכויים להורדת מטוס גדול? ידוע לכם עד כמה אנו תלויים בו. שעת ה ה כ ר ע ה קרובה והזמן מתקרב.

 

- - - לא ברורות לי הכוונות של המטה ביחס לפעולותינו כאן. הייתי שמח לו היה בא מישהו ממטה המחוז או מן המטה הארצי, שיוכל להחליט במקום על תכנית פעולותינו הצבאיות.

 

- - - בגלל הנתוק לא הגיע אף אחד מבוגרי הקורס האחרון. האם אקבל קצינים בהתאם לתקן ? מתי יגיעו ?   ומתי ישלימו את מחלקת חי"ש התל-אביבית (המוטסת)?

                                   מתוך דו"ח של מוש ז"ל 

הדף הקודם | דף 5 מתוך 6 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD