חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

המנזר הרוסי

קרוב לצהריים עברה שיירה צבאית בכיוון לחברון ואנשינו לא הפריעו לה, בהתאם להוראה לא להתקיף מכוניות צבאיות. אנשיה פרקו מוקש מן הכביש ופוצצוהו. משך כל הזמן לא פסקו הצליפות מעמדות הערבים.

בשעה 14.15 אחרי הצהריים עברה שיירה אזרחית גדולה, בליווי של עשר מכוניות משוריינות מצוידות בתותחים. אנשים התקיפו את המכוניות האזרחיות. בתשובה לכך כיוון הצבא אש תותחים, מרגמות ומכונות יריה על המנזר, כארבעים פגזים נפלו בשטח המנזר וחמשה מהם מגעו בקירות הבית. הקירות לא התמוטטו. אם כי נראו בהם בקיעים. הרבה מרעפי הגג נופצו וקול הנפץ הוסיף על המולת הקרב.

לפנות ערב פתח האויב בהפגזה שניה על המנזר וסביבתו. פגזים נפלו גם בסביבת כפר-עציון ואדי אבו-ריש ואוכף המוכתר.

ניתנה פקודה למרגמה "3, שהוצבה בגבעה הצהובה, להפגיז את ריכוזי האויב ומכוניותיו, המרגמה כוונה על ידי תצפית אש מן המנזר. ארבעה מששת הפגזים, קלעו למטרתם וגרמו אבידות לאויב ולרכבו. בגלל המספר המוגבל של הפגזים שהיו ברשות הגוש, היה הכרח לצמצם את פעולת המרגמה. בחיפוי ההרעשה הכבדה של התותחים ומכונות היריה התרכזו מאות ערבים מזויינים שבאו מכפרי הסביבה, כדי להסתער על המנזר. לאחר שהתותחים נשתתקו, נתגלו מצד הכביש קבוצות גדולות של ערבים, אשר העפילו ממזרח בכיוון לגדר המקיפה את חצר המנזר. כשהתקרבו לגדר כיוונה מכונת היריה את אישה אליהם. אנשי העמדות ירו מרוביהם והפעילו רימונים. גם המרגמה הופעלה על ריכוזי האויב, שנמצאו בשטח המוסתר מעיני מגיני המנזר. לאחר קרב של כרבע שעה ברחו הערבים, כשהם סוחבים אתם את נפגעיהם.

קבוצת ערבים אחרת שמנתה כמאה איש, באה מכיוון עמק הברכה והגיעה לשלוחות המערביות-דרומיות של ההר הרוסי. האנשים בעמדות המקבילות שבכפר עציון ראום כשהם מתקדמים, נתנו להם להתקרב ורק אז התקיפום באש מקלעים ומכונות יריה. אחדים נפגעו. ערבים אחרים ניסו להסתנן מעבר לשלוחות ההר הרוסי. הם התקרבו לגדר המנזר אך עלו על מוקשים שהיו מפוזרים בשטח - וברחו בבהלה.

אל אנשי המנזר שעמדו כל היום תחת אש חזקה נשלחו כתגבורת אנשי "המחלקה המוטסת". בדרך נפתחה עליהם אש חזקה. לוחם אחד נפגע ברגלו וקשתה עליו ההליכה. חברו נשאר אתו בשדה. המפקד צוה את אנשיו להתקדם דרך הקטע המסוכן, והוא שכב באמצע השדה, תחת אש, עד שכל האנשים עברו. כשהגיעו למנזר נורו עוד כמה פגזים, אבל עם רדת הלילה נסוגו הערבים ושקט השתרר במקום. 

הדף הקודם | דף 4 מתוך 6 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD