חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

הכניעה ברבדים

מסיפורו של חבר רבדים:

מעלות-השחר החלו אלפים-אלפים של ערבים לרחוש על רוכסי הסביבה, הגאיות והמדרונות. אין זאת, אלא שכל הכפרים הערבים מירושלים ועד בואכה חברון התרוקנו מתושביהם שנהרו לגוש, איש ושקו על שכמו. כשהגיע הטנדר עם קצין המשטרה לרבדים היה המשק מוקף אלפי ערבים שציפו להזדמנות לפשוט על הנקודה. הקצין ומלוויו נכנסו לחדר האוכל. לאחר זמן קצר הגיעה המכונית של הצלב-האדום. הנציגים נכנסו לחדר המרפאה לסכם את פרטי הכניעה. השוטרים התפזרו לחצר וניסו למנוע את המון הערבים מלהתפרץ למשק. לאחר שסודרו כל הענינים עם הצלב-האדום הופיעו מכוניות הלגיון והקצינים דרשו למסור לידם את כל הנשק. התשובה היתה כי הנשק יימסר רק לאחר שכל האנשים יעלו על המכוניות. ועוד דרשו מאת המפקד, כי ישלח תחילה את חייליו להחליף את הבחורים הניצבים בעמדות וכי יצווה עליהם למנוע בעד התפרצות האספסוף למשק. מיד נשלחו חיילי הלגיון לעמדות ואז החלו הבחורים לעלות על המכוניות.

אותה שעה הצטופפו מאות ערבים מסביב לגדרות המשק ואמרו לפרוץ פנימה. דומה היה, הנה-הנה והם שוטפים על פני הנקודה. משהחלו הבחורים לעלות על מכוניות המשא, איש וחבילתו הקטנה בידו פרץ האספסוף כשטף מים לתוך חצר-המשק. הכפריים היו מטורפים ממש מתאוות השלל. התרוצצו מחדר לחדר, יללו, שאגו והתנפלו האחד על השני.

לבסוף החלה השיירה לזוז. המכוניות טיפסו במעלה הדרך לחירבה כשהמדרון רוחש המוני ערבים. הרהרתי: "היצליח קומץ חיילי הלגיון לעמוד בפני אספסוף של אלפים" ? היה זה פחד נורא. אותו אספסוף לא היה הפעם צמא דמים אלא רעב שלל. גלי הערבים עטו בסערה על המשק, ועיני הבחורים שלוחות לראות בפעם האחרתה את ביתם. הכל פרוץ, הכל הפך למשיסה.

השיירה המשיכה בדרכה, ועל-יד החירבה נעצרה. כאן הצטרפו אליה השבויים שיצאו מעין-צורים ואנשי החירבה.

                ברוך ב. (לפי יומנו של אוריאל א

הדף הקודם | דף 3 מתוך 6 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD