חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

הצד הערבי

הצד הערבי – מפי קצין לגיון שהשתתף בקרב

(הקצין השתתף במשלחת עבר הירדן במשא ומתן לשביתת הנשק ברודוס. עדותו נמסרה לסופר עתון "הצופה" שהיה שם, ופורסמה בעיתון בט' ניסן תש"ט (ערב "שבת הגדול")  8.4.49 ).

 

מפקדת הלגיון הערבי באיזור חברון, שפעלה כחלק מהצבא הבריטי בשמירת עורקי התחבורה והרכוש הממשלתי, נתכוונה לקבל לידיה את השלטון בכל איזור חברון, מיד לאחר שיצאו אחרוני הפקידים והחיילים הבריטיים משם. תכנית מסויימת לגבי ההשתלטות באיזור חברון ועד למבואותיה הדרומיים של ירושלים נערכה בתחילת מאי. בהתאם לתכנית זו נתכוון הלגיון שלא לעלות על גוש-עציון אלא לבודדו ולמנוע הבאת אספקה אליו בדרך האויר, על ידי הצבת מספר תותחים שישלטו על מסילת ההמראה הפרימיטיבית שהקימו היהודים סמוך לכפר-עציון. אחד הקצינים במפקדה הציע לבוא בקשרים עם אנשי הגוש ולהציע להם כניעה מיד לאחר צאת הבריטים בחמשה עשר למאי, ולהרשות להם להישאר במקומם ולהמשיך בחייהם הרגילים תחת פיקוחו והגנתו של הלגיון הערבי. קצין אחר הציע שידרשו מהיהודים לסגת מעמדותיהם החולשות על הכביש מחברון לבית לחם ואז לסדר מין הסכם ג'נטלמני של אי פעולה הדדית עד שיוכרע גורלה של הארץ. קציני הלגיון בטוחים היו שתוך כמה ימים לאחר יציאת הבריטים תכבש ירושלים כולה ואז כמובן לא יהא כל טעם בעמידת גוש-עציון שיקבל עליו את מרותו של הלגיון הערבי.

- - -

עוד מאמצע אפריל לחצו ערביי חברון ובעיקר ראש העיריה וכמה נכבדים על אנשי הלגיון הערבי שיחסלו את גוש-עציון שנוכחותו בקרבת חברון מטילה חרפה על התושבים הערבים. באותה שעה נמצאו באיזור חברון כמה כנופיות מאורגנות ומזויינות כראוי, שבתוכן פעלו כמה מתנדבים אנגלים וגרמנים. נוסף לכך נמצאו בסביבה מאות ערבים מבני הכפרים שהיה ברשותם נשק ושהיו מסתובבים מזויינים בחברון ובסביבותיה, תוך צפייה להשתתפות בקרבות כנגד היהודים. למרות דרישותיהם הדחופות של נכבדי חברון לסלק את היהודים מגוש עציון לא שעה הלגיון אליהם. לערביי חברון והסביבה היו כמה נסיונות מרים בהתקפותיהם על גוש-עציון, מאחר שזיונם היה קל ולא היה להם סיכויים לפרוץ את ביצורי היהודים. בידי ערביי חברון ובעיקר בידי כנופיה אחת שבה היו כמה מדריכים אירופיים היו כעשרים מכוניות משורינות שנשדדו מיהודים ומהמשטרה הבריטית...

באותם הימים ערכנו כמה סיורים בסביבות העמדות היהודיות שבגוש עציון. הידיעות שבידינו באו בעיקר מפי ערבים שהכירו יפה את אנשי כפר-עציון וכן ממפקדי כנופיות שערכו התקפות על גוש עציון. לפי ידיעות אלה הערכנו את מספר הלוחמים היהודים במספר גדול הרבה יותר משהיה שם לאמיתו של דבר וגם הערכנו הערכה מוטעת את כוחו וכמותו של הנשק שבידי היהודים. לאחר הקרבות היינו מופתעים להיווכח עד כמה רחוקות מהמציאות היו הערכותינו ועד כמה אי אפשר לסמוך על ידיעות שנמסרו על ידי ראשי הכנופיות שנתנסו בקרב עם אנשי כפר עציון.

- - -

באמצע השבוע הראשון במאי נאלצנו לשנות את תכניותינו לגבי גוש-עציון. היהודים התחילו תוקפים את מכוניות הלגיון הערבי בעברן על הכביש ממול לעמדות היהודיות ואף הסבו להם נזקים. במקרה אחד נהרגו ששה מאנשי הלגיון ומכונית עלתה באש. כמה פעמים נתקפו גם מכוניות צבאיות בריטיות, הדרך נסגרה לתנועה אזרחית וגם תנועה צבאית היתה חשופה לסכנות בעברה מול קווי היהודים. לאחר כמה ימי התקפות כאלה ולאחר שהותקפו כמה מכוניות בריטיות הוחלט "להעניש" את היהודים ולהשתיק את אשם ששלטה על הכביש. טאנקים ומכוניות בריטיות ומשוריינים של הלגיון בלווית חיל רגלי תקפו את העמדות שמהן ירו היהודים על הכביש על מנת להשמידן ולהביא לנסיגת היהודים לתוך כפריהם פנימה ולזנוח את העמדות הנשקפות על הכביש. אותו יום לא נִתְכָּוַונוּ לכבוש את גוש-עציון. פעולות עונשים שלנו נמשכו כמה שעות. היהודים התגוננו בגבורה רבה. למרות עליונות ניכרת של נשקנו נלחמו ללא ליאות ובעקביות רבה וגרמו אבידות רבות, בעיקר לאנשי הכנופיות שמחוסר הדרכה צבאית הסתערו אל מול אש מכונות יריה ונקצרו ללא רחמים. לגבי אנשי הלגיון היתה זו המערכה הראשונה שהשתתפו בה בחייהם, למרות זאת התנהגו בקור רוח ובתבונה. כמה מהם נכנסו לשדות לוקשים ונתרסקו, אחרים נתפסו באשם של היהודים ונפגעו. אולם בדרך כלל היה מספר האבידות של הלגיון עצמו קטן. כמה מאנשי הלגיון נפגעו בשעה שניסו להחיש עזרה לאנשי הכנופיות שנפצעו או נתקעו בין אשם של המשוריינים והטאנקים לבין אשם של היהודים. הבריטים רק ירו מתוך הטאנקים שלהם ונזהרו שלא להתקרב יותר מדי לעמדות היהודיות, ניכר שהם רצו לעשות יותר רושם על היהודים מאשר להזיק להם, הם היו רק מעונינים בקיום תחבורתם ותו לא.

הפעולה הזאת נכשלה באשר לא הצליחו להרוס את עמדות היהודים במידה שיאלצו לוותר על עמדותיהם ממול לכביש. אין ספק כי אחד הגורמים העיקריים שפעלו לטובת היהודים היתה נוכחותם של אנשי הכנופיה ושל ערבים בלתי מאורגנים שנאספו בשעות הקרב מכפרים סמוכים על מנת להיות "שותפים לנצחון". ההרג הרב שעשו היהודים בערבים אלה נתן גם עידוד מוסרי ליהודים.

לאחר שהרגשנו כי עמדות היהודים ספגו "ענשים" במידה מספיקה ולאחר שהיה הכרח לטפל בעשרות הנפגעים נסתיים הקרב ויחידות הלגיון חזרו לחברון. הבריטים גם הם הסתלקו לאחר שירקו לתוך עמדות היהודים מנת-אש מסויימת. בקרבת כפר עציון הושארו כמה משמרות של הלגיון שהיו צריכות לפקח על תנועת היהודים וכן לשים לב שלא ירדו אווירונים שיביאו להם אספקה. במשך שעות רבות עסקו מכוניות ממכוניות שונות באיסוף הנפגעים מבני ההמון הערבי שיללו וצוחו והשפיעו לרעה על האוכלוסיה בחברון ובבית לחם שדוכאה מ"הנצחון" היהודי ומריבוי האבידות. אנשי הלגיון בהם פצועים קשה, סבלו את יסוריהם בשקט.

בישיבת מפקדת הלגיון הוחלט כי יש לחסל לגמרי את גוש-עציון מבחינה צבאית. שעה ארוכה ישבו קציני הלגיון והכינו את תכנית מבצע כיבוש הגוש.

הדף הקודם | דף 9 מתוך 10 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD