חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

בבית החולים

בבית החולים: תאורו של חובש האזורי

בשעות שלפני הצהרים החלו להביא לבית החולים את פצועי הקרבות. מנהל בית החולים ד"ר וינדזברג קבע סדר עבודה מדוקדק כדי להספיק ולנתח את הפצועים מהר ככל האפשר. לקבלת הפצועים הוקצה חדר מיוחד, מקום בו שכבו עד שהגיע תורם לניתוח. לידם עבדו שתי חברות אשר הגישו להם אוכל ומשקה וטפלו בהם. לפצועים הוזרקו זריקות נגד הרעלת דם. הם גילו סבלנות רבה ולא אחד ויתר על תורו לניתוח בשביל חברו אשר נראה היה לו כי פצעיו או כאביו רבים יותר.

באותה שעה הכינו שתי חברות אחרות את הפצוע שעמדו לנתחו: הפשיטו את בגדיו, רחצוהו וכו'. טרם גמרו הן את הטיפול, וכבר המתינו לידו שני בחורים המוכנים להכניסו לחדר הניתוה. נוסף על כך הוטל על שני הבחורים להוציא את הפצוע הקודם, שניתוחו הסתיים, ולהשכיבו במיטתו. באותה עת שטפו שתי חברות את חדר הניתוחים, שהיה מלוכלך בדם ומלא תחבושות מגואלות. בעוד הרופא רוחץ את ידיו, מחטאות העובדות לידו את המכשירים ומכינות מכשירים חדשים לניתוח הבא. כך נותחו באותו יום קרוב לשלושים איש. עבדנו החל מ-9 בבוקר עד שעה 11 בלילה, כמעט ללא הפסקה. היינו כה שקועים בעבודתנו עד שלמרות העיפות ואפיסת הכוחות שכחנו לגמרי את הזמן שחלף מהר. עידוד וסיפוק מצאנו בהרגשה כי אנו עוזרים בהצלת חייהם של הלוחמים שנפגעו בקרב. במיוחד רב היה חלקו של ד"ר וינדזברג, הבלתי נלאה, שניצח על המלאכה ובקור רוחו וידו התקיפה כיון את מהלך העבודה.

עד מהרה נתמלאו חדרי בית החולים עד אפס מקום והיה הכרח לפנות את בית הילדים הסמוך ולשכן בו פצועים. בטיפול בפצועים עסקו במסירות רבה חברות המשקים ובנות הפלמ"ח והחי"ש, תחת הדרכתה של האחות זלפה קרסו.

כשוך סערת הקרב באו לוחמים לבקר אצל חבריהם לשאול לשלומם, לספר להם על תוצאות הקרבות ולעודדם.

נ. ג. 

הדף הקודם | דף 7 מתוך 10 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD