חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

בחירבת סאוויר

מיומנו של חבר עין-צורים:

בבוקר הגיע עדי א. עם קבוצת אנשי חי"ש למשלט בסאויר, והוא קיבל את הפיקוד על המקום.

משגברה ההתקפה על המנזר התחיל האויב להתקיף באש חזקה גם את המשלט שלנו. אנשינו שכבו בעמדות וציפו להסתערות האויב. בשעה  10.00 הורה המטה לעין צורים לשלוח אנשים עם מקלע לחירבת-סאויר כי שלשת המקלעים שהיו שם נתקלקלו. האנשים הגיעו למקום והצטרפו למערכת ההגנה. ההפגזה היתה קשה, מספר אנשים נפצעו פצעים קלים. מצב הרוחות היה מדוכא בגלל השמועה שהמנזר נפל בידי האויב. מצבנו היה קשה כי מספר האנשים במשלט היה מועט. ומספר הפצועים הלך ורב. האויב המשיך לשלוח בנו אש חזקה מתותחים ומכונות יריה שהוצבו על הכביש. בבוסתן שליד הבית שממול למשלט, הוצבה מרגמה "3 שהפגיזה אותנו קשה. לפתע, נראו מספר ערבים שהתקדמו דרך השטח המת והופיעו לא רחוק מהמשלט.

הופעתם היתה פתאומית. כפי הנראה פונו מקודם המוקשים מהשטחים, כי לא שמענו אף התפוצצות אחת. הדפנו את ההתסערות.

אחרי שנכשלה ההסתערות, המשיך האויב בהפגזת המשלט. קלע של תותח פגע בעמדה – יחיאל סרי נהרג ושניים נפצעו.

המ"כ יצחק ו. הצטיין בקרב זה, הוא ירה בכל הכלים שנמצאו בעמדה הקדמית: ב"ברדה", במרגמה, ברובים והירבה להשתמש ברימוני יד להדיפת המסתערים. בצהרים הגיעה תגבורת – כתה ממשורות-יצחק בפיקודו של שמואל ל.  המ"כ יצחק ו. הכנסי את האנשים לעמדות, מסר להם את הוראות הפעולה ובעצמו המשיך להשתתף בהדיפת האויב.

בשעה  4.00  אחה"צ התחילה הסתערות חדשה. בקטע הכביש ממול למשלט נעמדו 8---6 משוריינים ומהם שולחה אלינו אש חזקה של מכונות יריה ותותחים. בחיפוי אש זו התקדמו מאות ערבים עד למרחק של 50 מטר מעמדותינו. התקדמותם היתה לפי סדר צבאי ותוך קפיצות, לפניהם הלכו אנשים ובידיהם מגלי מוקשים (יתכן כי גם אנגלים היו ביניהם). כשאנשי האויב הגיעו לטווח קרוב נפתחה אש חזקה מעמדותינו ונזרקו רימונים - וההסתערות נשברה. בעת ההסתערות נשתתקה אש המשוריינים והם נסוגו לבית פג'ר. בשעות אלו נשלחה כתה מאנשי עין-צורים, שהיתה בעמדות חירבת-זכריה, כתגבורת לחירבת סאויר. האנשים שהגיעו למשלט החליפו את הלוחמים בעמדות ואיפשרו להם לנוח.

בשעות הלילה שינו האנשים את מקום העמדות הקדומניות שבמשלט ושיפרו את הביצורים. הלוחמים הספיקו לנוח קצת ולהתכונן ליום הבא.

 

אבדותינו במשלט זה היו: הרוג אחד וששה פצועים. בסיור שנערך למחרת נמצאו בסביבה הסמוכה ביותר למשלט כ-70 זנבות פגזים וקלעי תותח. במרחק של 40 מטר מהעמדות נמצאו עשרות מוקשים מפורקים.

הדף הקודם | דף 4 מתוך 10 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD